0 800 307 555
0 800 307 555

Богдан Дуда: як вихідні дні у США впливають на валютний курс в Україні


Богдан Дуда: як вихідні дні у США впливають на валютний курс в Україні

Два роки поспіль в Україні долар США починає новий рік зростанням курсу. І в обох випадках у кінці січня гривня частково відіграє свої позиції. І як сміх, щоразу НБУ зниження курсу гривні пояснює святкуванням в США Дня Мартіна Лютера Кінга. Так, в прес-релізі від 17.01.2017 р. зазначається, що у зв’язку зі збігом 16 січня 2017, вихідного дня (в честь Дня Мартіна Лютера Кінга) в США і робочого дня в Україні пропозиція валюти була обмежена, відповідно, відсутність надходжень валютної виручки на рахунки українських банків вплинула на обсяг обов’язкового продажу валютних надходжень.

Якщо строго слідувати логіці заступника глави НБУ О.Чурія, який озвучує такі «фундаментальні» фактори падіння гривні, то аналіз календаря США дозволить серйозно прогнозувати курсові тенденції на вітчизняному валютному ринку. Отже, простежимо, як вихідні дні в США в 2016 році позначилися на курсі гривні.

Протягом року американці відзначають 10 федеральних свят, які є вихідними днями. Зокрема, Новий рік – 1 січня; улюблене свято Національного банку України – День Мартіна Лютера Кінга (третій понеділок січня); День президентів – відзначається кожний третій понеділок лютого; День пам’яті – останній понеділок травня; День незалежності – 4 липня; День праці – перший понеділок вересня; День Колумба – 12 жовтня; День ветеранів – другий четвер листопада; День подяки – четвертий понеділок листопада і Різдво – 25 грудня.

Подивимося, яка була курсова динаміка в ці дні в 2016.

1 січня відкидаємо, оскільки вихідний день у двох країнах збігається. Переходимо до наступного вихідного – День Мартіна Лютера Кінга, який в 2016 р. американці святкували 18 січня, а в 2017 р. – 16 січня.

Отже, що ми бачимо на графіку нижче. Валютний курс почав зростати 13.01.2016 р., тобто на 5 днів раніше Дня Мартіна Лютера Кінга і продовжив своє зростання і після вихідного дня в США. Тому коментар НБУ некоректний.

У лютому 2016 р. курс долара продовжив зростання. Дійсно, після святкування Дня президентів (третій понеділок лютого – 15.02.2016 р.) графік валютної пари долар/гривня продемонстрував певне коливання і, як не дивно, в подальшому курс долара продовжив зростання.

У березні і квітні американці вихідних не мають, валютний ринок України не штормить. Втім, на сайті регулятора ще ніколи не було коментарів типу «в березні та квітні в США немає вихідних днів, тому очікується відсутність фактів переважання попиту на іноземну валюту над її пропозицією».

В останній понеділок травня янкі святкують день пам’яті. 30.05.2016 р. США відпочивали, а вже на наступний день курс долара підріс. Хоча, як видно з того ж графіка, 16-17 травня був значно сильніший курсовий стрибок і без вихідного дня в США.

День незалежності американці святкують не в понеділок, а 4 липня. Однак у 2016 р. 4 липня припало-таки на понеділок. Втім, 5 липня курс тримався. Однак, як видно з графіка нижче, 6 липня таки не встояв і зріс. При цьому подальший аналіз показує, що весь липень 2016 курс досить сильно лихоманило, коливання мали стійку інтервальну природу.

Перший понеділок вересня США святкують День праці. На цей раз (05.09.2016 р.) курс знову відреагував зростанням на відпочинок американців. Однак із графіка видно, що вже з початку місяця гривня втрачала в ціні, а тому неможливо точно визначити, чи впливав ефект «вихідного дня» на формування курсу.

12 жовтня – День Колумба. На цей раз гривня міцніла, слабкий долар і ніякі зупинки надходження валюти через вихідний день в США не розвернули тренд.

День ветеранів – другий четвер листопада (10.11.2016 р.). На цей раз також свято в США жодним чином не вплинуло на курсову динаміку. Стрибок був, але на тиждень пізніше.

25 грудня США святкують Різдво. Дійсно, графік показує, що відразу після католицького Різдва курс долара США пішов вгору. Зростання тривало весь грудень і початок січня, за винятком одноденного провалу на Різдво за східним (православним) обрядом.

І до середини січня 2017 курс долара зростав. Потім почався повільний відкат назад. Саме після дня Мартіна Лютера Кінга курс долара пішов на спад. НБУ, напевно, спрогнозував, що зростаючий тренд збережеться, і поспішив видати прес-реліз про недостатність пропозиції іноземної валюти через вихідний день у США. А курс не послухався і пішов вниз.

Отже, з 9 проаналізованих випадків 4 (лютий, травень, липень, грудень) підтвердили вплив американського вихідного дня на курс долара США відносно гривні. Стільки ж (4 випадки) не показали ніякого впливу вихідних на курсову динаміку. І один випадок (вересень) не дозволяє однозначно стверджувати, вплив чи ні.

Тому виправдувальні коментарі центрального банку курсових провалів гривні вихідними днями в США виглядають доволі сумнівними. Також необхідно враховувати той факт, що аналіз наводився, так би мовити, «при інших рівних умовах», коли робиться припущення, що на валютний курс не впливають фактори, відмінні від досліджуваного.

Тому, якщо справедливо врахувати, що на курсову пару гривня/долар США впливає більше 20 факторів (і не тільки економічних), то обґрунтування девальвації одноденним зменшенням надходження іноземної валюти є вкрай слабким, як для рівня центрального банку.

Богдан Дуда, кандидат економічних наук, фінансовий публіцист

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua