0 800 307 555
0 800 307 555

Українське ельдорадо: чому важливі інвестиції в переробку відходів


Українське ельдорадо: чому важливі інвестиції в переробку відходів

Ситуація з проблемою утилізації відходів в Україні набула катастрофічних масштабів. Сміттєсховища вже зараз займають близько 3% усієї території країни і продовжують збільшуватися в розмірах. Розмір сміттєвих полігонів за своєю площею перевищує територію Кіпру. Звалища, особливо нелегальні, не тільки погіршують екологічну обстановку, але і стали безпосередньою загрозою здоров’ю та життю людей.

Як гриби після дощу

На території країни 6 тис. легальних звалищ і полігонів, близько тисячі з них перевантажені сміттям. За офіційними даними, на легальних полігонах знаходиться 12,5 млрд тонн сміття. Щорічно на легальні звалища вивозиться близько 300 млн тонн сміття.

За оцінками експертів, крім легальних полігонів, в країні є близько 35 тис. нелегальних звалищ. Оскільки в країні не ведеться чіткий облік звалищ, точної кількості відходів, що знаходяться на них, не візьметься назвати ніхто.

Отруєна земля і палаючий метан

Звалища в Україні займають величезну площу, це близько 3% території країни. Це можна порівняти з площею такої європейської країни, як Кіпр. Якщо продовжувати їх експлуатувати і далі, будуть забруднюватися грунти, отруюватися повітря і грунтові води. Навіть якщо прибрати зі звалища все сміття, земля буде відновлюватися ще сотні років.

В результаті розкладання сміття з’являється метан, який призводить до самозаймання на сміттєвих полігонах. Саме це і сталося на Грибовицькому сміттєзвалищі біля Львова. В результаті трагедії під завалами палаючого сміття загинуло чотири людини. Екологи вважають, те саме може статися і в інших регіонах.

Особливо загрозлива ситуація складається навколо Києва, де існуючі звалища вже переповнені і не справляються кількістю сміття, яку нині завозять на них. Якщо ситуацію не почати виправляти, львівська трагедія має шанси повторитися.

У Швеції переробляється 99% всього сміття, в той час як в нашій країні – не більше ніж 5%

Як Європа зі сміттям впоралася

На відміну від України, де сміття підлягає захороненню, в Європі вже давно пішли по більш раціональному і вигідному шляху – переробки відходів і отримання від цього економічної вигоди. Європа вже давно навчилася сортувати і переробляти сміття, отримуючи з нього паливо, вторсировину, електроенергію і тепло.

Світовим лідером переробки сміття стала Швеція. У Швеції переробляється 99% всього сміття, в той час як в нашій країні – не більше ніж 5%. Завдяки спалюванню відходів шведи значною мірою вирішили питання опалення будинків і забезпечення їх електроенергією. У Швеції зараз інша проблема – брак сміття для переробних заводів, для їх завантаження відходи імпортуються з інших країн.

Схожа ситуація в Німеччині, Австрії та Швейцарії, де рівень переробки сміття сягає 97%. В результаті сміттєзвалища були закриті через непотрібність, майже всі відходи переробляються швидко і з чималою вигодою. Наприклад, цементна промисловість уже давно працює за рахунок спалювання сміття.

ДОВІДКА Finance.UA: В світі близько 2600 сміттєспалювальних заводів, тільки в Японії їх більше ніж 100. В Україні лише чотири таких заводи, з них діючий лише один – в Києві.

Що в Європі виробляють з відходів:

 • макулатуру переробляють на папір, тканину, картон, руберойд;
 • з відходів пластика виготовляють іграшки, корпуси побутової техніки, предмети домашнього побуту;
 • деревину і солому переробляють на пелети для опалення будинків;
 • лом металів переплавляють для повторного використання;
 • Автомобільні шини переробляють на сировину для будівництва доріг, покриття тенісних кортів і підлоги, виробів з гуми;
 • скло використовують у виробництві будівельних матеріалів, фільтрів, кераміки;
 • листя дерев використовують як добриво.

Аналог «поховань»

Наша країна залишається однією з небагатьох європейських держав, де досі відсутня державна політика щодо стимулювання сортування і переробки сміття. Головна проблема – закон не зобов’язує виробників переробляти сміття.

Єдиний передбачений законом спосіб утилізації сміття – це поховання. Сортування і переробка сміття взагалі законодавчо не врегульовані.

Переробка сміття – річ затратна. У держави зараз на це грошей немає. А для приходу приватних інвестицій потрібно створити умови: прийняти необхідні закони, дати старт державній програмі з переробки відходів, встановити економічні стимули для інвесторів, надати лояльні податкові умови для підприємств галузі.

Директор компанії «УкрЕко-Індастрі» Сергій Єстремський переконаний, що тарифи з переробки сміття повинні регулюватися державою.

«Тариф на переробку сміття повинен бути вище від тарифу на його поховання, це буде стимулювати вкладати гроші в переробні підприємства. Підприємства через високі витрати на переробку відходів зможуть ефективно працювати тільки при чітко виписаних з боку держави правилах. Для мінімальної рентабельності тариф на переробку повинен становити 15 євро за тонну, – говорить Єстремський. – Зазначу, що в будівництво сміттєпереробного заводу «УкрЕко-Індастрі» в місті Рівне вже інвестовано 7 млн ​​євро. Введення в експлуатацію заводу дозволило на 50% знизити навантаження на міський полігон».

Держава може брати участь в будівництві сміттєпереробних підприємств за рахунок екологічного податку, вважає виконавчий директор компанії «АВЕ Умвельт Україна» Микола Бутенко. Сума інвестицій заводу, наприклад, в Закарпатті становитиме близько 10 млн євро. Окупність проекту – 8 років.

Сміття планується переробляти на органічні добрива і отримувати альтернативні джерела енергії.

На думку експертів, для зростання рівня переробки відходів Україні потрібно діяти так, як робили в країнах Євросоюзу, щоб стимулювати переробку сміття, а саме:

 • Підвищити тарифи на поховання сміття і встановити податки на виробників та імпортерів товарів в упаковці.
 • На рівні закону зобов’язати виробників та імпортерів упаковки брати участь в її утилізації і переробці.
 • Звільнити від податків підприємства з переробки сміття.

Скільки інвестицій необхідно?

У Німеччині працює понад 70 сміттєпереробних заводів, рівень переробки сміття – 97%. З огляду на обсяги похованих відходів, Україні для розвантаження сміттєзвалищ буде потрібно побудувати 50 переробних заводів, вважають експерти.

Для будівництва одного універсального заводу з переробки всіх видів твердих побутових відходів буде потрібно вкласти близько 20 млн доларів.

Таким чином, для вирішення проблеми переробки сміття необхідно знайти не менше ніж 1 млрд доларів. Оскільки у держави зараз таких грошей немає, без приватних інвестицій не обійтися.

Сергій Савенко

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua