0 800 307 555
0 800 307 555

Тисячі українців можуть залишитися без пенсій і субсидій: Мінфін готує закон про верифікацію


Тисячі українців можуть залишитися без пенсій і субсидій: Мінфін готує закон про верифікацію

Міністерство Фінансів в минулому році провело масштабну верифікацію одержувачів всіх соціальних виплат. На цьому чиновники планували зекономити близько п’яти мільярдів бюджетних гривень. За підсумками роботи в Мінфіні рекомендували припинити виплати 1,5 мільйонам осіб (всього перевірили 26 мільйонів українців). Однак остаточне рішення приймають розподільники коштів (Пенсійний фонд (ПФ), Мінсоцполітики тощо).

Як повідомили в ПФ, далеко не всі рекомендації Мінфіну виявилися вірними: частина українців, дані про яких подав Мінфін, вже давно не отримують пенсії, інші, як заявляють в ПФ, верифікацію не пройшли, в список “рекомендацій на припинення виплат” потрапили, але насправді свої пенсії отримують законно. Щоправда, є і ті, хто дійсно довгі роки незаконно отримували пенсії, і кого вдалося “вирахувати” завдяки веріфікації.

Під питанням 185 тисяч субсидіантів

Під час верифікації в Міністерстві фінансів зіставляють інформацію, яка накопичується про українців в різних відомствах. При цьому передбачалося, що Мінфін отримає доступ не тільки до власних джерел, а й до інших офіційних баз та реєстрів. Наприклад, до реєстру транспортних засобів. На початку минулого року Мінфін також отримав доступ до банківської таємниці. За результатами верифікації міністерство відправило півтора мільйони рекомендацій припинити виплати. Частина з них все ще знаходяться на розгляді.

Процес верифікації, як повідомили в Міністерстві фінансів, продовжиться і в цьому році. Зараз відомство спеціально для цього розробляє законопроект “Про верифікацію”.

Найбільше порушують одержувачі субсидій. Як пояснили в одному з територіальних органів соцзахисту, залишити без субсидії українців можуть з двох причин: якщо в період 12 місяців до оформлення субсидії була здійснена покупка або оплачена послуга на суму від 50 тисяч гривень; якщо субсидіант приховує додатковий дохід.

Чиновники все ще не виробили механізм, як можна визначити реальний дохід українців. Як розповіла заступник міністра фінансів Оксана Маркарова, при верифікації враховують інформацію тільки з офіційних джерел. Якщо додатковий дохід не оформлений, або ж субсідіанту на роботі частину зарплати виплачують “в конверті”, виявити це дуже складно.

Однак серед субсідіантов виявили понад 100 тисяч сімей, який протягом року придбали ділянку землі або нерухомість (вартістю понад 50 тисяч гривень), а після оформили субсидію.

Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в “чорний список” Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація щодо них перевіряється органами соціального захисту.

Хто може залишитися без пенсій

В результаті верифікації до Пенсійного фонду направили 503 тисячі записів, які викликали сумніви у Мінфіну. На даний момент, як повідомляють в прес-службі ПФ, розглядаються 271 тисяча рекомендацій. Частину пенсіонерів вже залишили без виплат. При цьому у Фонді зазначають, що системних і масових порушень вони не виявили.

“Станом на 1 грудня 2016 Пенсійним фондом взято в роботу 201,1 тис. рекомендацій щодо одержувачів пенсійних виплат. З них на сьогодні опрацьовано 105,9 тис., знаходяться в опрацюванні 95,2 тис. записів. Результати цієї роботи свідчать, що щодо 80 тис. записів виплату пенсій припинено органами Пенсійного фонду ще до початку верифікації, по 25,9 тис. – підтверджена правомірність пенсійних виплат і тільки щодо 35 рекомендацій припинені пенсійні виплати”, – повідомили у Фонді.

В Україні діють кілька шахрайських схем для отримання пенсій. Під час верифікації виявили, що пенсії на підроблені паспорти оформлялися партіями в один день. Сплеск активності шахраїв спостерігався в червні 2013-го, пояснюють в уряді. З чим саме це пов’язано, належить з’ясувати правоохоронним органам.

Однак найпоширеніше порушення – “мертві душі”. “При перевірці виплат пенсій найпоширеніше порушення – це отримання пенсій після смерті пенсіонера. Офіційно ПФ підтверджено 59 таких випадків, але робота з перевірки інформації, отриманої від Мінфіну ще триває”, – розповіли в Мінфіні.

Навіщо проводять верифікацію

Найбільша стаття витрат бюджету України – соціальні витрати. Так, на соціалку витрачається 40% всіх коштів. При цьому, як кажуть в Мінфіні, єдиного реєстру одержувачів допомоги немає, в результаті по всій країні “мертві душі” отримують пенсії, а спритні українці оформляють допомоги на підроблені документи.

Ще на початку року Міністерство фінансів створило спеціальний відділ зі штатом всього 11 осіб: їхнє завдання – зібрати інформацію, яка є в різних державних органах та банках, і зіставити її.

З самого початку і у ПФ, і в Мінсоцполітики до верифікації Мінфіну ставилися скептично. Заступник голови Пенсійного фонду Микола Шамбір пояснив: у фонді і так регулярно звіряють дані і проводять перевірки.

“Та інформація, яку ми отримуємо в зворотному порядку, – її дуже складно обробляти. Беремо, припустімо, паспортні дані або код людини, яка у них там проходить по їхній верифікації. Але у нас же немає єдиної інформаційної бази. У нас понад 700 управлінь соціального захисту – куди звертатися з цим кодом і паспортом? В яке управління? Де вони його знайшли? Яку соціальну виплату він отримав? У чому проблема? У якій формі ми подаємо інформацію – це відпрацьовано законодавчо, в якій формі нам дають інформацію – це поки що не відпрацьовано, і ми не можемо її практично реалізувати”, – розповів про верифікацію в середині минулого року міністр соцполітики Андрій Рева.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua