0 800 307 555
0 800 307 555

Зі стипендіями не відмінники, а трієчники. Як вузи впроваджують нові виплати


Зі стипендіями не відмінники, а трієчники. Як вузи впроваджують нові виплати

Студенти скаржаться на затримки виплат стипендій, а в вузах розводять руками – кажуть, з Міносвіти грошей ще не перерахували. Також студенти переживають, що через нову рейтингову систему без стипендій можуть залишитися відмінники, в той час як трієчники зі зв’язками їх отримають. Експерти кажуть: нововведення приймали поспіхом.

Грошей немає

У вузах країни стверджують, що грошей на стипендії за січень МОН не перерахувало. «Якщо раніше гроші на стипендії та зарплати викладачів виділялися зі спецфонду ВНЗ, то зараз їх виділяє МОН. Поки конкретики про те, коли надійдуть кошти, у нас немає», – розповів проректор КНУ ім. Шевченка Володимир Бугров.

У Тернопільському педуніверситеті ім. Гнатюка грошей теж ще не бачили. «Студенти сповіщені про затримку. А оскільки грошей немає, то ми не розуміємо наших можливостей і не знаємо, кому і скільки зможемо виплатити», – розповів ректор вузу Володимир Кравець.

Ректор Одеського нацуніверсіта ім. Мечникова Ігор Коваль заявив, що спецфонд вузу не наповнився за рахунок грошей контрактників, тому заплатити стипендії і зарплати самі вони не можуть.

Виплати для “своїх”

Але навіть якщо гроші прийдуть, студенти не впевнені, що їх розподілять справедливо, і стипендії дістануться найкращим. Адже МОН з 2017 року змінило систему нарахування виплат. Якщо раніше для отримання грошей потрібно було за підсумками сесії набрати середній бал 4, то зараз стипендія дістанеться лише тим, хто займе вищі місця в рейтингу відмінників і хорошистів, складеному вузом.

У число щасливчиків, як відзначали в МОН, потраплять лише 40-45% студентів (раніше стипендії отримували 75%). Як буде виглядати рейтинг, студентам не пояснили. Відомо лише, що на місце в ньому на 90% будуть впливати підсумки іспитів і заліків, а на 10% – наукова, громадська діяльність і спортивні успіхи.

Тому студенти побоюються, що стипендії отримають ті, у кого є зв’язки в керівництві вузу. «У нас поки що рейтинг не оприлюднили, але вже починаються заглядання в чужі заліковки серед одногрупників, що неприємно. Така система загострює проблему корупції і «своїх» студентів, адже виходить: для того, щоб стипендію отримав один, потрібно забрати її в іншого», – розповіла нам студентка НТУУ КПІ Анна Куровська.

Схожі побоювання висловлюють і в Харківському нацуніверситеті. «Профком вирішив все 10% місць в рейтингу, на які можна потрапити за наукові, спортивні досягнення, віддати верхівці профкому. Пізніше до нас дійшла інформація, що засідання щодо стипендій буде закритим», – повідомили в громадській організації харківських студентів «Рупор». Як розповіла прес-секретар університету Анна Горадзе, в вузі ще не визначилися з критеріями рейтингової системи і мають намір найближчим часом скликати на цю тему екстрене засідання вченої ради.

Відзначать тільки за оцінки

У тих вузах, де сесії пройшли в грудні, без стипендій вже залишаються круглі відмінники. «У деканаті випадково дізналася, що більше не буду отримувати стипендію. Адже я не увійшла в 45% кращих студентів за рейтингом. При цьому я здала всі іспити на відмінно», – написала в «Фейсбуці» студентка 4 курсу Черкаського нацуніверситету Ганна Ішечкіна.

Виявилося, в вузі вирішили, що для стипендії тепер будуть враховувати не тільки бали за іспити, а й за заліки (раніше вони не впливали). Як розповіла Ганна, після скандалу стипендію їй пообіцяли платити, і вирішили, що в цьому семестрі виплати будуть нараховувати лише за оцінки, без впливу «громадського» маркера.

Схожого висновку дійшли вже і в МОН. «У рейтингу першого семестру будуть враховувати тільки результати сесії, а далі вузи можуть враховувати й інші критерії, але їх вплив має бути не більше 10%», – розповів директор департаменту вищої освіти Олег Шаров. Також він зазначив, що гроші на стипендії вузам вже виділили.

Реформа наспіх

Експерти кажуть, що студенти змушені страждати через впроваджену наспіх реформу. «Коли говорили про зміну системи стипендіального забезпечення, то планували підтримувати найкращих. А зараз бачимо, що і трієчники на технічних спеціальностях можуть отримувати стипендії», – каже експерт з освіти Андрій Черних.

За його словами, це відбувається тому, що на складних спеціальностях лише невеликий відсоток людей отримують оцінки «відмінно» і «добре», і в 45% місць для стипендіатів потрапляють за підсумком і трієчники: «При цьому на гуманітарних спеціальностях студенти з 85 балами залишаться за бортом, тому що в рейтинг відберуть тих, у кого 86-90 і більше балів».

Марія Разєнкова, Анастасія Кучкіна

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua