0 800 307 555
0 800 307 555

Антон Козюра: які наслідки може спровокувати обмеження розрахунків до 50 тис. гривень?


Антон Козюра: які наслідки може спровокувати обмеження розрахунків до 50 тис. гривень?

В середині літа 2015 року Національний Банк України виніс на обговорення проект постанови, яка передбачає скорочення в три рази граничної суми готівкових розрахунків за участю фізичних осіб – зі 150 тис. грн. до 50 тис. грн. І з 4 січня поточного року ця ініціатива набрала чинності.

Сама ініціатива зниження порогу готівкових розрахунків зі 150 тисяч гривень до 50 тисяч переслідує благі цілі. В першу чергу це збільшення обсягів безготівкових платежів, що в перспективі має забезпечити більшу прозорість економіки, краще збирання податків, підвищення фінансової грамотності населення. Швидше за все, ініціатива була традиційно наполегливо запропонована з боку міжнародних кредиторів України, яким важлива прозорість банківської системи кредитованого суб’єкта.

Однак варто поговорити про те, як насправді може вплинути це обмеження на економіку в цілому і на окремого громадянина зокрема. Почнемо з того, що дане обмеження не торкнеться більшості українців, хоча б тому, що середня зарплата по країні складає приблизно 5000 гривень, і одноразові витрати, що перевищують шукану суму, явище досить рідкісне.

Відповідно, швидше за все, ініціатива спрямована в бік середнього бізнесу, який і так найбільш активно використовує інтерактивні банківські послуги, і його фінансова грамотність як і фінансова активність і без того перебувають на високому рівні. Зважаючи на вищесказане, причина введення обмеження бачиться в посиленні контролю, в першу чергу податкового над сегментом середнього бізнесу, який за останній рік і без того залишався під підвищеним тиском у всіх сенсах.

Які наслідки може спровокувати введення цього обмеження? Для звичайного громадянина незначні, а от для власників бізнесу найімовірніше це означатиме посилення фіскального контролю, на що середній бізнес буде прогнозовано реагувати відходом у «сірі схеми», ще більше збільшуючи відсоток тінізації економіки.

Ще одним наслідком буде виступати поступове скорочення сегменту середнього бізнесу, який у підсумку звільнятиме ринок для великого, здатного демпінгувати за рахунок кратно великих ресурсів.

Деякі експерти позитивно оцінюють такий крок НБУ, наводячи для прикладу досвід європейських країн. Однак багато з них забувають, що мова йде про введення обмежень для розвинених економік, з якими порівнювати українську просто некоректно. Також не враховується та обставина, що подібна міра в поточних умовах не буде зачіпати великий бізнес, який здебільшого працює через офшорні схеми.

Дії НБУ в такому розрізі, на жаль, носять ситуативний характер і в них проглядається відсутність якогось тривалого планування, що в підсумку замість збільшення прозорості економіки тільки ще більше зарегулює її.

Антон Козюра, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua