Українців обіцяють рекордно штрафувати за зарплати в конвертах


Українців обіцяють рекордно штрафувати за зарплати в конвертах

Держава обіцяє серйозно взятися за жадібних роботодавців. Глава ДФС Роман Насиров анонсував з початку 2017 року проведення перевірок 180 тисяч компаній, які зараз платять середню зарплату менше 3200 грн. Допомагати податківцям на центральному рівні буде Держслужба з питань праці, а на місцях при кожній з обладміністрацій створять зведені робочі групи по боротьбі з нелегальним працевлаштуванням.

З січня 2017 року на порушників чекає штраф у розмірі трьох мінімальних зарплат через не допуск до перевірки (9 600 грн), а при встановленні факту виплати зарплат “в конвертах” – 100 “мінімалок” (320 тис. грн.). Розширення повноважень органів влади, у тому числі органів місцевого самоврядування в частині перевірок виплати зарплати та посилення відповідальності роботодавців було закріплено законом №1774, прийнятим “під ялинку”.

До чого готуватися

За даними ДФС, зараз близько 30 тис. підприємств, або 10% від усієї їх кількості платять зарплату на рівні мінімальної — 1600 грн на місяць. У кожній області (залежно від розміру) налічується від 3 тисяч до 14 тисяч компаній, рівень оплати праці в яких недотягує до нового мінімуму в 3200 грн.

За словами Романа Насирова, найбільше таких підприємств у сфері торгівлі, переробки, АПК і будівництві.

“Там треба буде шукати”, — заінтригував бізнес Роман Насиров.

Перевіряти будуть також і приватних підприємців, що мають найманих працівників.

Експерти відзначають, що це посилить тиск на бізнес, особливо малий. Що в кінцевому підсумку буде провокувати закриття компаній і нові звільнення слідом за підвищенням мінімальної заробітної плати, тому що бізнесу стане складно пристосуватися до нових умов.

Наприклад, як відзначає керуючий партнер Mozhaev & Partners Михайло Можаєв, поширеним способом економії є оформлення персоналу на неповний робочий день при фактичному повному завантаженні.

Штраф за таке оформлення становить 30 мінімальних зарплат, як і за допуск кожного працівника до роботи без оформлення трудового договору. А за словами прем’єра Володимира Гройсмана, виявлена розбіжність буде каратися штрафом у сотні тисяч гривень. Такі санкції остаточно розорять малий і середній бізнес.

“Потрібно не залякувати роботодавця, а дати йому можливість легально платити високі зарплати, зберігаючи прибутковість бізнесу. В нинішніх умовах бізнес просто не виживе, якщо буде платити повністю легальні зарплати. Мало того, якщо співробітникам запропонувати платити податки за їх рахунок, то 99% працівників напевно захоче отримувати зарплату в конверті”, — зазначив старший партнер адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.

За його словами, навантаження на фонд оплати праці надмірно високе. У тому числі тому, що українські підприємства майже нічого не можуть віднести на собівартість продукції і майже з усього держава намагається взяти податок.

Штрафи можна оскаржувати

Державу можна зрозуміти. Зниження ставки ЄСВ майже в два рази (з 41% до 22%) з одного боку збільшило прибутки компаній і стимулювало помірне зростання зарплат в 2016 році. Але з іншого боку в півтора рази збільшився дефіцит Пенсійного Фонду, склавши рекордні 150 млрд грн, тому що підприємці не поспішали легалізувати зарплати. От і взялися за проблему з іншого кінця — підняли мінімалку і вирішили контролювати її виплати.

Що стосується самої процедури перевірок, то особливих змін у їх проведенні не передбачається. Так само, як раніше, контролюючі органи будуть направляти за 10 днів повідомлення про перевірки та проводити її за існуючою процедурою.

“Єдиний неясний момент — як перевіряючі будуть доводити отримання грошей у конвертах. За весь час перевірок, проведених фіскальною службою, особливих успіхів не спостерігалося”, — зазначив Кравець.

За словами юриста, в будь-якому випадку всі рішення про накладення штрафів доведеться обґрунтовувати в судах. Одного рішення податкового інспектора або інспектора з праці буде недостатньо. Те ж саме стосується встановлення фактів наявності трудових відносин, якщо працівник ніяк не оформлений.

“Факт трудових відносин також повинен встановлюватися в суді. І тоді вже можна нараховувати додаткову суму податків як працівнику, так і роботодавцю. Те ж саме стосується і сплати штрафів за неофіційну виплату зарплати”, — говорить Кравець.

Інакше всі ці санкції буде легко оскаржити в суді. В адміністративному процесі відповідач зобов’язаний довести правомірність накладення штрафів.

Костянтин Симоненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Рейтинг популярності матеріалу «Українців обіцяють рекордно штрафувати за зарплати в конвертах» на Finance.ua - 2.6
В Контексті Finance.ua