0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки дня


Активізація співробітництва з країнами Центральної Азії передбачає підписання довгострокового контракту на постачання туркменського газу на період 2007—2031 р., збільшення обсягів постачань в Україну узбецького і казахстанського газу. Крім того, «Нафтогаз» планує розширити можливості участі своїх підприємств у рішенні питань розвідки, розробки, реабілітації й експлуатації вуглеводних родовищ на території Узбекистану, Азербайджану і Туркменістану, а також участі в будівництві і модернізації трубопроводів, реалізації інвестиційних проектів у нафтогазовій галузі цих країн.

До кінця листопада «Нафтогаз України» підготує і відправить до алжирської компанії «Сонатрак» тендерні пропозиції для участі в 4-му раунді міжнародного тендера по наданню ліцензії на розвідку і видобуток вуглеводнів в Алжирі. Продовжуються консультації з Пакистаном у відношенні участі української компанії в будівництві Трансафганского газопроводу, нафтосховищ, трубопроводів, об'єктів інфраструктури й експлуатації родовищ вуглеводнів, постачань устаткування для використання зрідженого газу.

З метою реалізації проектів по розробці родовищ і надання сервісних послуг «Нафтогаз» до кінця поточного року планує відкрити своє представництво в Об'єднаних Арабських Еміратах. До кінця першого кварталу 2004 року в планах компанії — відкриття представництва в Сірії, рішення питань будівництва мережі побутових газопроводів, а також участі в проектах реабілітації і розробки сірійських родовищ. Додаючи до всього до кінця першого кварталу 2004 року компанія визначиться з участю в проектах відновлення нафтогазової галузі Іраку. Планується також провести переговори з Національною Іранською нафтовою компанією у відношенні розвідки і розробки нафтогазових родовищ, закупівлі іранського газу (у тому числі в обмін на українську продукцію), будівництва й обслуговування газопроводів «Сарахун-Керман» і «Марант-Марганлар».

Оператор нафтопровідного транспорту України ВАТ "Укртранснафта" за 8 місяців 2003 р. збільшило обсяг транзиту нафти по Україні в порівнянні з відповідним періодом 2002 р. на 29,0% - до 22,340 млн. тонн, транспортування нафти для нестатків України на українські НПЗ на 21,0% - до 14,866 млн. тонн, - повідомили в Мінтопенерго.

Загальний обсяг транспортування нафти нафтопроводами України за 8 міс. 2003 р. у порівнянні з відповідним періодом 2002 р. збільшився на 21,7% до 37,792 млн. тонн. За звітний період транзитні обсяги транспортування в загальному обсязі склали 59,1%, на НПЗ України - 40,9%.

По нафтопроводу ГАТ "МН "Дружба" за 8 мес. 2003 р. транспортовано 14,075 млн. тонн нафти, що на 22,0% більше в порівнянні з відповідним періодом 2002 р.

По "Придніпровських магістральних нафтопроводах" за 8 міс. 2003 р. транспортовано 23,717 млн. тонн нафти, що на 21,5% більше в порівнянні з відповідним періодом 2002 р.

Фондовий ринок.

Росія.

Ринок сусідських акцій: у росіян консолідація. Російські акції в четвер знову демонстрували різноспрямовану динаміку при низькій активності учасників торгів (оборот класичного ринку РТС до 17.00 склав менш $16 млн.). Єдиною подією, що оживила вялотікучий хід торгів, стало короткочасне різке падіння (на 44.32%) акцій ГМК "Норильский Нікель" у середині дня, викликане проведенням двох угод за ціною на 40-45% нижче ринковій. В результаті, індекс РТС пішов вниз більш ніж 3.1% вниз до оцінки 533.5 пунктів. Однак потім наслідки цих неприродних дій були нівельовані - ціни піднялися до природного рівня $45 за акцію, і ринкова ситуація повернулася в звичне русло. У четвер попит був відзначений у паперах Татнафти (+1.9%), Мосенерго (+1%), Сургутнафтогаза (+1%), Ростелекома (+0.9%). Незначно підвищилися акції Газпрому (+0.3%). "Героєм дня" став Норникель, котирування паперів якого незважаючи ні на що піднялися більш ніж на 2.9%. Зниження випробували на собі акції Ощадбанку, що знизилися на 0.9%, Юкоса і РАО ЄЕС, що втратили в середньому по 0.3%. Індекс РТС за годину до закриття торгів підріс на 0.23%, зафіксувавши на рівні 552.29 пунктів. Сьогоднішній день довів, що в даний час ринок залишається високоспекулятивен, і зараз основна маса його учасників займає вичікувальну позицію (про це свідчать, зокрема, низькі обороти торгів). Проте, загальний настрій ринку залишається позитивним, так що шанси на поновлення росту найближчим часом виглядають дуже переважно.

Думаю, четвер став днем «бічного» руху цін найбільш ліквідних паперів. Коливання цін були незначними, а обсяги торгів не перевищили середніх рівнів. За підсумками дня індекс РТС підвищився на 0.23% при обсязі $21.2 млн. Велика частина приросту була забезпечена паперами ГМКН (+3.9%) і Татнафти (+1.9%).

Перемога ГМК на аукціоні з продажу держпакета акцій «Лензолота» була прогнозованою. Проте, ринок дуже позитивно сприйняв її. В поточну ціну паперів норильскої компанії вже закладається придбання «Сухого лога» і розширення видобутку золота. Крім того, тепер ГМКН входить у число найбільших золотодобувних компаній у світі і справедливій оцінці її акція повинна бути переглянута.

Папери РАО ЄЕС (-0.3%) намагалися удержатися на психологічно важливому рівні 10.0 руб. Останні заяви урядових чиновників про реформу компанії підсилюють невизначеність і сприяють продажам.

Акції провідних нафтових компаній залишалися на досягнутих раніше рівнях. У першій половині дня лише в Сургуті відзначався попит. Заява Юкоса про перенос терміну ухвалення рішення по дивідендах не викликала помітної реакції, оскільки ще вчора було відомо, що дата закриття реєстру наступить лише через тиждень. Попит у Татнафти, можливо, зв'язаний з діями інсайдерів.

В Газпромі ситуація розвивалася за сценарієм переднього дня. Знову починалися спроби зіграти на підвищення, час від часу покупки різко активізувалися і до кінця дня акції газової монополії підвищилися на +0.6%. Обсяг, що пройшов по акціях Газпрому був досить значним, близько 9.5 млн. паперів, що може свідчити про повернення в даний сектор ринку великих гравців.

Україна.

Вчорашня сесія в ПФТС стала своєрідним вересневим «апофегеєм» фондового ринку країни чи ярмарком ЦП. По-перше, у Системі пройшли помітні угоди з корпоративними облігаціями (Бориспіль взяв 7 996 737 грн. 11 коп., Чорноморнафтогаз – 5 134 850 грн., Аркада-Фонд – 5 091 000 грн., облігаціями ТОВ «Синдикат» наторгували 50 419 грн. 20 коп.).

По-друге, різко виріс «асортимент» учасників: 15 сортів різноманітних паперів продавали і купували. По-третє, як і раніше серед акцій найбільш помітними (і об'ємними) були угоди з «блакитними фішками»: Західенерго (подорожчав до 24.2317 грн. за акцію) – 1 817 377 грн. 50 коп., Укртелеком (виріс у ціні до 0.3359 грн.) – 1 323 837 грн. 96 коп., аукціон Донбасенерго (не з'являвся на торгах «з 1913 року) – 241 859 грн. 55 коп.

Всього за вчорашній день наторгували 21 685 249 грн. 45 коп., індекс ПФТС виріс до рівня 64.33 пункту.

Валюта.

Росія.

Середньозважений курс долара з розрахунками Today за підсумками єдиної торгової сесії склав сьогодні 30,57 RUR/USD. У порівнянні з попередніми торгами середньозважений курс долара США з розрахунками "сьогодні" (USD/RUB_UTS_TOD) за підсумками сьогоднішньої єдиної торгової сесії понизився на 197 пунктів (1 пункт відповідає 0,01 коп.). Мінімальний курс долара склав 30,54 RUR/USD, максимальний - 30,6731 RUR/USD. Було укладено 760 угод. Обсяг торгів склав $131,819 млн. Остання угода була зроблена за курсом 30,5499 RUR/USD.

До опівдня в білокамінній котирування наявного долара для сум понад $1000 склали:

Краща покупка: 30,64 RUR/USD - АКБ "ГІБ"; кращий продаж: 30,65 RUR/USD - АКБ "Депо-Банк".
Середня покупка: 30,61 (-0,03) RUR/USD,
середній продаж: 30,67 (-0,03) RUR/USD.

Оптимальні котирування обміну наявного євро для сум понад €1000 склали:

Покупка: 34,50 RUR/EUR - КБ "Совінком";
Продаж: 34,55 RUR/EUR - КБ "Міжтрастбанк".

«Доленосний» для валютного ринку наших дорогих сусідів тиждень завершився невеликим зміцненням карбованця. У п'ятницю долар ослабнув ще на 3 копійки, курс американської валюти на вихідні - 30 карбованців 56 копійок. Зміна настроїв учасників ринку в наявності - бажаючих грати на ріст долара майже не залишилося. Найближчим часом найбільш ймовірною представляється стабілізація курсу в діапазоні з границями 30,50 - 30,70 RUR/USD.

У п'ятницю на російському ринку карбованець зумів закріпити успіх попереднього дня, зміцнивши стосовно американської валюти ще на 3 копійки - середньозважений курс долара за підсумками ранкової частини ЕТС із розрахунками "завтра" склав 30 карбованців 56 копійок.

Особливих сюрпризів сьогоднішні торги не піднесли, угоди відбувалися в діапазоні 30,54-30,5875 RUR/USD, таким чином, істотних змін у порівнянні з рівнем закриття попереднього дня немає. Активність учасників з ранку була середньою - до 11.30 оборот двох сесій ЕТС склав біля $146 млн. (з них усього $14,5 млн. було реалізовано на ЕТС ТОМ). За останні 3 дні курс долара знизився на 14 копійок - зниження досить помітне, а головне - воно відбиває настання перелому в настроях учасників.

Ще на початку цього тижня ринок був налаштований на ріст долара, однак тверда позиція ЦБ РФ, підкріплена як валютними інтервенціями, так і висловленнями керівників головного банку країни (застереження про небезпеку жорсткості дефіциту ліквідності), змусила учасників переглянути свої погляди.

Агресивна скупка валюти банками припинилася, покращилася ліквідність банківської системи. До п'ятниці обсяг залишків на коррахунках кредитних організацій Росії склав 106,8 млрд. руб. (-1,4 млрд.), у той час як на початку тижня цей показник опускався до рівня 90 млрд. руб., залишки на депозитних рахунках до п'ятниці виросли до 53,2 млрд. руб. (+3,1 млрд.).

Ситуація на грошовому ринку РФ до кінця тижня нормалізувалася - ставки по короткостроковим МБК до ранку п'ятниці опустилися до 2-4% річних. У цілому останнє зниження долара не варто розцінювати як нову тенденцію, скоріше воно підтверджує високу спекулятивну складову в попередньому рості долара. Так що вірніше говорити про стабілізацію курсу долара в досить широкому коридорі 30,50 - 30,70 RUR/USD, і в цих границях коливання курсу можуть продовжитися найближчим часом.

Україна.

Нагадаємо, на вчорашніх торгах НБУ провів значну доларову інтервенцію, якою заповнив «баксодефіцит» на міжбанку за курсом 5.3365 UAH/USD. Очевидно, обсяг «заливання» дав привід для перегляду «примерзлого» до оцінки 5.3315 UAH/USD офіційного курсу долара. Нині він виріс до 5.3317 UAH/USD. Символічно, а який-ніякий «движняк».

Сьогоднішня сесія почалася з оцінки 5.3322/5.3365 UAH/USD. Незважаючи на дообідню малорухомість (котирування безготівкового долара не виходили за рамки 5.3320-3325/5.3360-3370) в атмосфері торгів відчувалася помітна напруженість. Власне, її було видно по широкому спреду (5.3320/5.3370 UAH/USD). Ну, а «напряженку» викликала невизначеність результату сьогоднішньої доларової сесії (на тлі вчорашнього «заливання» за новим курсом і ростом офіційного курсу). Після 14.00 туман розвіявся – зміцнення євро «у світу» плюс завершення кварталу+підписання в Ялті контракту «за ЕЕП» викликали ріст пропозиції «зелені». Тому до цього часу НБУ «зачистив» ринок, викупивши «зайві» долари за курсом 5.3292 UAH/USD.

Вчорашня сесія ринку наявних Дніпропетровська закінчилася курсами 5.37/5.38 UAH/USD і 5.99/6.03 UAH/EUR. Те, що ріст цін на «зелень» зупинився, було проілюстровано декількома угодами продажу ВКВ за курсом 5.377. Обороти, проте, залишалися низькими – домінувало роздрібне принесення.

Сьогодні в першій половині дня дніпропетровські валютники ледарювали. Як ніколи «дружно» і «стовідсотково» - клієнт кудись зник. До 10.30 у місті ранкові котирування (5.370-375/5.380-385 UAH/USD і 5.98-99/6.03 UAH/EUR) «усереднились»: 5.37/5.38 UAH/USD і 5.99/6.03 UAH/EUR.

В інших містах країни ситуація на доларовому сегменті була «різною». По-перше, у Донецьку й у Криму долар ріс.

По-друге, в Одесі, Запоріжжі й у Харкові котирування «зелені» із вчорашнього дня не змінилися.

По-третє, у столиці курс пропозиції наявного долара злегка просів.

Говорити про курсові тенденції євро, щонайменше, некоректно – оборот на цій ділянці був відсутній, а на питання про котирування «з цікавості» можна говорити все, що завгодно.

До цього уик-енду, 19 вересня, на ринку наявних України сформувалися наступні котирування долара і євро: Харків - 5.385/5.395, євро – 6.00/6.02 UAH/EUR, Київ – 5.36/5.368, євро 5.95/6.01 UAH/EUR (з опівдня - 5.36/5.368, євро 5.98/6.02 UAH/EUR), Запоріжжя - 5.37/5.39, євро 5.96/6.03 UAH/EUR, Донецьк – 5.38/5.40, євро – 5.97/6.00 UAH/EUR, Одеса - 5.375/5.390-395, Сімферополь - 5.378/5.390, Феодосія - 5.37/5.38 UAH/USD, євро 5.97-98/6.00-02 UAH/EUR.

До 13.10 котирування «зелені» у Дніпропетровську не змінилися: 5.370/5.380 UAH/USD і 5.99/6.03 UAH/EUR. Активність ринку залишалася низькою, переважало принесення.

Безготівковий карбованець сьогодні залишався постійним. З ранку і до самого фінішу його котирування не виходили за рамки (0.1742-1743/0.1746-1747 UAH/RUR. Активність на цій ділянці була «ніякою».

Не спостерігалося ніяких рухів і на ринку ресурсів. Начебто країна знаходиться в дебюті кварталу і посередині тижня – ні розміщатися, ні готуватися до резервування ніхто не хотів, ставки по гривневих кредитах overnight нині знаходилися на вчорашньому рівні 6/9% річних. Уже не знаю, що і припустити в контексті квартального фінішу.

Прогноз.

Переміщення на валютному ринку України (ріст офіційного курсу долара) може сигналізувати про жорсткість доступу до «засіків» НБУ. Побічно це говорить про збереження «слабосильної» тенденції переваги пропозиції ВКВ найближчим часом. Крім того, зважаючи на все, НБУ намагається хоч так, «мікроскопічно», підсунути курс долара до прогнозного рівня. Згідно своїм же обіцянкам на початку року.

На ринку наявних зупинка росту і навіть невеликий відкіт «читалися» у настроях панів валютників ще минулої середи. Думаю, з понеділка «готівка» може повторити свою спробу росту. Час до кінця кварталу ще є. Потім до самого жовтня на ринку може тягтися смуга стабільності, що ймовірно перемінить ріст інтересу до долара в перших числах наступного місяця.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua