Крістофер Дембік: час Трампа. Що можна чекати від економіки США в 2017 році?


Крістофер Дембік: час Трампа. Що можна чекати від економіки США в 2017 році?

Останні показники підтверджують здоровий стан економіки США, але при цьому її цикл ділової активності підходить до свого завершення.

За попередні кілька років роздрібні продажі зросли найбільше, але продажі в універсальних магазинах продовжують падати. Також значно зросло виробництво у штаті Нью-Йорк, проте показникам зайнятості більш характерні негативні тенденції і зниження оптимістичних прогнозів.

З моменту останнього зниження темпів економічного зростання в США минуло вже 35 кварталів. Можна стверджувати, що, крім встановлення нового рекорду тривалості стабільного розвитку економіки (попередній період склав 40 кварталів у золоту епоху правління Білла Клінтона), під час президентської каденції Дональда Трампа США доведеться зіткнутися і з новим економічним спадом.

Втім, економічна програма новообраного президента, яка ґрунтується на макроекономічній течії Кейнсіанства (Сформувалась як реакція економічної теорії на Велику депресію в США. Теорія, яка визнає й обґрунтовує необхідність і значення державного регулювання ринкової економіки. На думку її автора – Джона Мейнарда Кейнса, державному регулюванню підлягають такі макроекономічні показники, як національний дохід, сукупна пропозиція, сукупний попит, зайнятість, заощадження та інвестиції. Основним чинником, здатним вивести економіку з кризи, є, на думку Кейнса, сукупний попит. Він визначається трьома складовими: споживанням населення, інвестиціями підприємств, державними витратами. Тому кейнсіанську економічну політику часто називають концепцією управління попитом, – ред.), може стати суттєвим стимулом для економіки в найтяжчий час, а особливо в разі, якщо Федеральній резервній системі США не вдасться знизити відсоткову ставку і заспокоїти інвесторів.

Більше того, згідно з правилом Тейлора (цільове значення міжбанківської процентної ставки = фактичний темп інфляції + рівноважна реальна міжбанківська відсоткова ставка + 1/2 (інфляційний розрив) + 1/2 (розрив випуску), – ред.), яка вельми успішно застосовується Федеральною резервною системою США з початку 90-их років, на початок 2018 року середньозважена процентна ставка має становити трохи більше 2%, а це дуже низький рівень.

Отже, фіскальна політика виразно стане першим і основним механізмом, який дозволить скоротити вплив неминучого економічного спаду.

При найбільш сприятливий варіант розвитку подій цілком ймовірно, що програма Трампа, у разі її повної реалізації, дасть можливість відкласти сповільнення економічного зростання на кілька кварталів.

Для виконання зазначеної програми, в рамках якої планується спрямувати 500 мільярдів доларів на розвиток інфраструктури, США доведеться піти на збільшення державно боргу щоб, хоча б частково, профінансувати її.

У такій ситуації Дональду Трампу також, швидше за все, доведеться порушити свою обіцянку про підвищення мит на товари з Китаю, оскільки саме ця країна є найбільшим володарем довгострокових казначейських облігацій США (станом на вересень їх сума становила 1157 мільярдів доларів), і може вирішити знизити їх викуп при введенні недружніх заходів торговельної політики з боку уряду США.

Хороші новини для всього світу, а також для України, полягають у тому, що в наступному році ми навряд чи стане свідками нового періоду американської політики протекціонізму.

У Дональда Трампа просто не буде іншого вибору, як керуватися прагматичним підходом до іноземних інвесторів, особливо до представників Китаю та Японії, щоб ті продовжували вкладати гроші в США і таким чином допомагали виконувати його завдання, намічені у сфері внутрішньої політики.

Крістофер Дембік, Голова відділення макроекономічного аналізу Saxo Bank

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Світ
Дивись також
Весь ринок:Світ
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua