Максим Пархоменко: Рішення Ради щодо кредитування. Що зміниться для громадян?


Максим Пархоменко: Рішення Ради щодо кредитування. Що зміниться для громадян?

Осіння активізація нардепів, підігріта народними хвилюваннями, зокрема вкладниками банку Михайлівський, посприяла ухваленню безлічі нових нормативно-правових актів у сфері регулювання фінансової діяльності.

Так, 15 листопада народними депутатами було прийнято два законопроект №2455 «Про споживче кредитування» і №5390 «Про внесення змін у деякі закони України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, заподіяної зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг».

Надалі підтримки депутатів чекають і інші закони, покликані реформувати ринок фінансових послуг, що в цілому є позитивним фактом.

Для пересічних громадян прийняття та регламентування правил роботи для банків у цілому є позитивним фактором. Під регулювання закону потраплять усі споживчі кредити, при цьому не охоплюючи кредити для підприємницьких цілей.

Головною новацією документа можна вважати оновлений процес видачі споживчого кредитування.

З другої половини 2017 року для клієнтів, які бажають отримати споживчий кредит перед оформленням договору, банк повинен озвучити реальний розмір виплат і процентну ставку по кредиту. Їх не можна буде якимось чином приховати від клієнта, вказуючи його дрібним шрифтом у тексті договору.

Але фактично цей закон дублює регламентації НБУ, які раніше зобов’язували банк перед укладенням позики показувати графік його погашення, вказавши відсотки і тіло кредиту. Виходячи з даного графіка, клієнт ознайомлювався з сумарною переплатою за кредитом, запевнивши цей факт своїм підписом на договорі.

Регуляції піддадуться і рекламні пропозиції банків. Законом банкам буде заборонено не тільки рекламувати нульові кредити, але і кредити, які оформляються без перевірки фінансового стану позичальника.

Безумовно, недостатня фінансова грамотність простого обивателя дозволить банкам залучити клієнтів і без реклами нульових відсотків. Використовуючи заборонені формулювання, можна легко обійти всі заборони, просто не вказуючи в рекламі процентну ставку або акцентувати увагу на інших “вигодах” для клієнта.

Також кредитні посередники при оформленні договорів з клієнтами будуть відповідальні за дані про позичальника, передані фінустанові.

У разі, якщо з позичальника буде зніматися плата при роботі з даним посередником, вона буде відображена в договорі і враховуватиметься при розрахунку реальної ставки за кредитом.

Новацією для громадян буде можливість відмовитися від кредиту протягом 14 днів – повернувши товар, розірвавши кредитний договір. Але доведеться сплатити проценти за користування кредитом. Крім цього, у позичальників банку буде можливість достроково погасити всі свої зобов’язання за рахунок збільшення розміру платежів.

Виходячи з цього, відносини банків з їхніми клієнтами в цілому покращаться і стануть набагато більш прозорими. Але, як було зазначено раніше, при бажанні банку для менеджера з продажу не складе труднощів обійти дані заборони, залучаючи позичальника. Процентні ставки не зазнають особливих змін, оскільки їх динаміка в першу чергу залежить від розміру облікової ставки Центрального банку та його монетарної політики, яка останнім часом не зазнала змін.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Архiви:2018 2017 2016 2015
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування