Українські ялинки йдуть у тінь


Українські ялинки йдуть у тінь

Щороку напередодні Нового року в Україні продається приблизно 950 тис. сосен і ялин на $5-6 млн. І майже половина з них реалізується нелегально. А після фактичного скасування колишнього порядку маркування дерев пластиковими бирками тіньовий ринок може ще більше зрости, повідомив представник групи компаній Latschbacher Group в Україні (займається впровадженням системи електронного обліку деревини) Володимир Молочко.

Рубають повз касу

Нагадаємо, з 2013 року кожна ялинка в Україні маркувалась пластиковою биркою. Будь-який покупець міг через сервіс yalynka.info перевірити, де було зрубано дерево: в Карпатах чи Чорнобильській зоні.

“Два роки тому, коли система реєстрації ще нормально працювала, при загальному обсязі реалізації ялинок на 45 млн грн., тіньові продажі становили приблизно 20 млн. грн. Зараз від пластикових бирок відмовилися під приводом їх дорожнечі, і на зріз дерева наносять паперові наклейки. У підсумку “завалили” проект моніторингу і в минулому році, і в цьому”, — нарікає Володимир Молочко.

За його словами, інформація більше не вноситься до загальної бази даних, а самі етикетки можна роздрукувати на принтері.

“Так, в Австрії також застосовуються спеціальні наклейки. Але вони коштують дорожче від пластику, тому що не розмокають, їх не можна відклеїти, не розірвавши, і на них наноситься штрих-код”, — пояснив представник компанії Latschbacher Group.

Якщо врахувати, що минулий Новий рік ми зустрічали з ялинками за ціною від 150 до 350 грн., то обсяг ринку становить мінімум 143 млн грн., з яких приблизно 70-75 млн грн. пройдуть повз державну касу.

Втім, решта лісу, незважаючи на наявність спеціальних пластикових бирок (для звичайної деревини, для переробки на целюлозу і для цінного сортаменту (для виробництва пиломатеріалів), які лісгоспи ставлять на кожен “хлист” (зрубане дерево), також йде в тінь.

За оцінками Держлісагентства, в Україні за перше півріччя 2016-го обсяги незаконної вирубки лісу зросли на 36%, порівняно з аналогічним періодом 2015 р., досягнувши 15,8 тис. кубометрів. Нагадаємо, за 2015 рік лісова охорона зафіксувала понад 1,7 тис. незаконних вирубок, обсяг яких склав 24,1 тис. кубометрів. Це принесло державі 84,7 млн грн. збитків.

Зміна керівництва Держлісагентства та активне привернення уваги влади до проблеми незаконних вирубок дещо сповільнили цей процес. Так, за інформацією в. о. голови Державного агентства лісових ресурсів Христини Юшкевич, за 9 місяців цього року тіньовий видобуток лісу “всього” на 15% перевищив торішні показники, тобто, склав трохи більше 20 тис. кубів.

Санітари лісу

За даними Володимира Молочка, незважаючи на те, що 90% рубок у 273 лісгоспах з 330 відбувається з використанням системи електронного обліку, частка “сірого” лісу становить приблизно 20%. Тобто, при щорічній вирубці в 14-15 млн кубів на тіньовий ринок припадає близько 3 млн кубометрів.

І справа тут не в дорожнечі бирок, які в Європі коштують 92-94 євро за тисячу штук, а в Україні тільки 68 євро.

“Головна причина — у відсутності контролю за вивезенням лісу та його відправкою за кордон. Якби поліція могла звіряти у лісовозів не тільки накладні з тим, що вони реально везуть у кузові, а й порівнювати інформацію з даними сервера Держлісагентства, куди дані про всі вирубки надходять протягом доби, ми б змогли скоротити тіньовий ринок на 90%”, — впевнений Володимир Молочко.

За його словами, на митниці спостерігається схожа картина.

Втім, не можна сказати, що влада нічого не робить для боротьби з нелегалами. Наприклад, у жовтні Кабмін змінив нормативи і правила санітарних вирубок лісу, посиливши вимоги до таких вирубок, а в деяких заповідниках взагалі заборонивши їх.

2 листопада на засіданні уряду міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий представив інтерактивну карту незаконних вирубок лісу. За даними міністерства, на 1 жовтня 2016 року виявлено 530 проблемних ділянок загальною площею 774,3 га.

Нагадаємо, загальна площа лісового фонду України — 10,4 млн га, з яких вкрито лісовою рослинністю лише 9,6 млн га. Екологи стверджують, що за останні роки лісистість в нашій країні скоротилася, як мінімум, до 11%. Водночас, за даними Держлісагентства, цей показник перебуває на рівні 15,9%.

У результаті прем’єр-міністр України Володимир Гройсман розпорядився вжити заходів для припинення контрабанди лісу, і попередив, що очікує результатів протягом трьох місяців. Він пообіцяв, що за розкрадання лісових багатств країни відповідатимуть конкретні керівники обласних управлінь Держлісагентства.

Крім того, 20 жовтня в рамках офіційного візиту в Австрію аграрний міністр Тарас Кутовий підписав зі своїм тамтешнім колегою Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво в галузі лісового господарства. Документ, зокрема, передбачає збір об’єктивних даних про наявність в Україні деревини, її якість та обсяг.

Костянтин Симоненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування