У боржників за комуналку дозволили списувати гроші з кредиток


У боржників за комуналку дозволили списувати гроші з кредиток

Комунальники готуються до зими, не тільки запасаючись сіллю і приводячи в робочий режим снігоприбиральну техніку. В їхніх планах – суди з неплатниками за комуналку навіть за незначний борг. На думку експертів, пік «репресій» припаде на лютий, коли споживачі накопичать борги, не маючи можливості платити за новими тарифами за опалення.

Чи доберуться до кредиток

За прогнозами економістів, астрономічні рахунки не зможуть оплатити близько половини українців серед тих, кому не вдалося оформити субсидію. «Якщо навіть в Кабміні середній розмір платіжки називали в 2200 грн, а середня зарплата – 5500 грн, зрозуміло, що близько 50% українців просто фізично не зможуть платити за житлово-комунального господарства», – говорить економіст Олександр Охрименко.

Постачальники послуг мають намір жорстко боротися з боржниками. «Теплокомуненерго, водоканали вже давно стали приватними структурами, і вони оголосять війну навіть дрібним боржникам. Мені відомо, що отримати першу тисячу ліцензій приватних виконавців домовилися банкіри і представники сфери ЖКГ, – сказав юрист Вадим Хабібуллін. – Це «кредитні» юристи і ті, хто раніше займався комунальними боргами для Держвиконавчої служби».

Паралельно Нацбанк подарував приватним виконавцям дієві інструменти, серед яких – можливість стягнути борг з банківського рахунку боржника.

«НБУ підготував зміни в інструкції, якими передбачається право такого виконавця на накладення арешту і примусове списання коштів на підставі виконавчих документів, завірених нотаріусом», – сказано у відповіді НБУ на запит Радіо Вєсті.

Правда, за словами Андрія Авторгова, адвоката, партнера агентства з питань боргів та банкрутства, весь рахунок не арештовується – банк спише тільки суму боргу. «Але можуть зняти і з кредитного рахунку, якщо там є сума, що перевищує розмір боргу. Заарештовувати з кредитки гроші в «мінус» (навіть якщо дозволяє ліміт) банк не має права», – пояснює він.

Без строку на погашення

Важливі зміни відбулися і в інших «боргових» санкціях. Держава збільшила суму боргу, після якої починається процедура вилучення житла у «комунальних» боржників. «Раніше втратити житло можна було, якщо борг перевищує 10 мінімальних зарплат (зараз 14 500 грн. – Авт.), а в нинішній редакції закону цю суму збільшили до 20 мінімальних зарплат (зараз 29 тис. грн. – Авт)», – говорить Авторгов.

Мабуть, це єдине послаблення для боржників. В іншому заходи стали набагато жорсткішими. «Раніше після рішення суду боржнику давалося до семи днів на погашення боргу. Зараз він повинен мало не вийшовши із залу суду розрахуватися за компослуги», – пояснив Авторгов.

Річ в тому, що якщо раніше у держвиконавців було до шести місяців, щоб накласти арешт на майно, то приватні виконавці повинні відкрити провадження не пізніше наступного дня після рішення суду. «І якщо у боржника виявлено майно, то не пізніш як на п’ятий день проводиться його арешт і опис», – пояснили «Вєстям» комунальні юристи.

Заборона на виїзд

Ще один запобіжний захід у відношенні боржників – звернення комунальників до суду з проханням заборонити боржнику виїжджати за межі України. До нього, судячи з Реєстру судових рішень, стали вдаватися все частіше. Причому сума боргу значення не має. У Реєстрі судових рішень значиться вердикт від 13 жовтня райсуду селища Томаківка Дніпропетровської області: «обмежити у праві виїзду» місцевого жителя за борг за послуги «Дніпрообленерго» в 2260 грн.

«Суди дуже активно приймають подібні рішення, якщо йдеться про комунальні заборгованості», – підтвердили в прес-службі ДФС України (в їхніх повноваженнях – реалізація рішень). «Невиїзним зробили вже тисячі українців. Більшості за великим рахунком все одно – на поїздки немає грошей. А заможні неплатники швидко закрили ці питання, – каже Хабібуллін. – А ось коли приватні виконавці будуть приїжджати вечорами під будинок, чергуватимуть, а якщо побачать вашу машину, то завантажать на евакуатор і відвезуть, – все буде по-справжньому серйозно».

На думку комунальників, «активна фаза» у приватних виконавців почнеться десь в лютому. Поки до 5 січня триває набір в їхні ряди, плюс стажування та навчання. Якраз до лютого з’являться і перші боржники: окремі домогосподарства вже накопичать заборгованості (санкції застосовуватимуть до тих, хто недоплатив за рахунками 1700 грн і вище).

Правда, комунальні юристи зізнаються, що особливо старатися приватні виконавці будуть лише в разі значної суми боргу. «Займатися боргами по ЖКГ приватникам буде цікаво, тільки якщо сума досягне певних обсягів – від 10-15 тис. грн. Винагорода виконавця становить 10% від суми заборгованості, а клопоту з «комунальними» боржниками буде багато», – вважають юристи.

Ярослав Маркін

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua