Життя з середньою зарплатою і без накопичень: як купити квартиру


Життя з середньою зарплатою і без накопичень: як купити квартиру

В Україні середня зарплата, за даними Державної служби статистики, досягла 5374 гривень (180 доларів), у столиці більше – 8649 гривень (289 доларів). При цьому однокімнатну квартиру в Києві можна купити за 25-30 тисяч доларів. Експерти впевнені: з такою зарплатою назбирати на квартиру практично нереально. На яке житло можна розраховувати українцям із середньою зарплатою і без накопичень.

Почім квартира і чи зростатимуть ціни

Ринок нерухомості – лакмусовий папір економіки країни, розповідають ріелтори. Після девальвації гривні, падіння ВВП і втрати промисловості ринок нерухомості опинився на самому дні. Так, тільки за минулий рік квартири подешевшали від 10 до 25%, розповідає віце-президент Ліги експертів Андрій Гусельников. “Ми оцінюємо ринок не в національній грошовій одиниці, а через більш стабільну грошову одиницю – долар. Найбільше подешевшала нерухомість в Одесі (на 21%), наступний у рейтингу – Харків (за рік на 17%), на третьому місці Львів (15%) і замикають п’ятірку великих міст з найбільшим падінням ринку нерухомості Дніпро (14%) і Київ (11%)”, – розповідає експерт.

Зараз найдешевша квартира у Києві коштує 20-25 тисяч доларів. За словами ріелторів, в наступному році ринок стабілізується, однак ціни, швидше за все, не зростуть. “Якщо буде стабілізація і невелике зростання, настрої на ринку нерухомості змінюватимуться. Економіка працює, люди заробляють гроші, і з’являється можливість кудись вкладати, купувати машини, квартири”, – розповідає Андрій Гусельников.

Київський ріелтор Максим Бабуряк зазначає: якщо військовий конфлікт на Донбасі загостриться – квартири знову подешевшають. “У нас торік спостерігалася така тенденція – після кожного обстрілу кількість угод падала. Люди в таких умовах бояться не те щоб купувати житло, а просто ремонт у квартирі робити. Невідомо, що буде в наступному році і як буде розвиватися ситуація – люди не вкладають гроші в нерухомість”, – розповідає експерт. Якщо ж курс національної валюти в наступному році буде стабільним, а ситуацію на Донбасі вдасться врегулювати, ринок може незначно зрости, вважає Максим Бабуряк.

“Я не бачу таких передумов, щоб квартири в наступному році сильно подорожчали. У нас економіка почала розвиватися величезними темпами? Ні! У нас доходи населення злетіли? Ні! Ринок нерухомості досяг дна і головна надія в наступному році – що знизу ніхто не постукає. Якщо буде все стабільно, і ціни не падатимуть – вже добре. Але при найкращому сценарії можна припустити, що ціни максимум на 5% піднімуться”, – говорить експерт.

Як назбирати на квартиру

“З зарплатою 8 тисяч гривень не можна купити квартиру, можна нормально харчуватися. З такою зарплатою нереально накопичити гроші на придбання нерухомості. Найдешевша квартира в Києві коштує 25-30 тисяч доларів. Не складно порахувати, що бюджет людини з такими доходами йде на свої потреби, в кращому випадку буде залишатися 4 тисячі”, – упевнений розповідає віце-президент Ліги експертів України.

Журналісти разом з експертами знайшли кілька варіантів, як накопичити на власне житло.

Варіант №1: Відкладати з зарплати. Засновник тренінг-центру “Cashflow Ukraine” Олексій Половінкін зазначає: назбирати гроші на квартиру цілком реально. Заощадження потрібно правильно інвестувати і примножувати. Перший крок – відкладати мінімум 10% від свого доходу. Ті, хто навчився правильно розпоряджатися зарплатою, в ідеалі можуть відкладати до 30% доходу. Якщо ж “зберігати” 30% нереально – потрібно шукати додатковий заробіток або іншу роботу.

Середня зарплата в Києві – 8649 гривень. Якщо щомісяця відкладати 30%, за рік можна назбирати тисячу доларів (гроші краще зберігати у валюті). При цьому відкладати на однокімнатну квартиру доведеться більше 20 років і то за умови, якщо нерухомість за цей час не подорожчає.

За рік можна назбирати 30 тисяч гривень. Щоб купити саму скромну “однушку”, відкладати доведеться 19 років. При цьому варто врахувати, що за цей час в результаті девальвації гроші можуть знецінитися. Якщо покласти кошти на депозитний рахунок у банку (середня по Україні ставка – 25% річних), необхідну суму можна накопичити за 7 років. Враховуючи співвідношення вартості квартири і середньої зарплати, найлегше назбирати на житло у Кропивницькому (Кіровограді). Місцевим жителям для купівлі квартири знадобиться в середньому 43,5 зарплат, а в Києві – 120 зарплат.

Варіант №2: Договір довічного утримання. На ринку працюють десятки компаній, які за “комісійні” знаходять сім’ям самотніх пенсіонерів. У Києві за десять тисяч доларів молода сім’я може укласти договір довічного утримання. Після цього сім’я фактично є власниками житла, однак заселитися в нього вони зможуть тільки після смерті пенсіонера. Крім того, до кінця життя молоді люди зобов’язуються виплачувати пенсіонеру певну щомісячну суму (наприклад, тисячу гривень) і оплачувати “комуналку”.

“У нас в сусідньому під’їзді жила Ніна Олексіївна. Була у неї двокімнатна квартира, і вона по телевізору побачила, що можна укласти такий договір. Наша мама погодилася – ми їй в квартирі вікна поміняли, ремонт зробили. Мама щодня носила їй їжу, для неї ходила на ринок. І все за наш рахунок. У 2013-му Ніна Олексіївна померла, похорон теж ми влаштовували. Нам же дісталася квартира. Утримували її сім років, вона як член сім’ї для нас стала за цей час”, – розповідає криворожанка Олена.

Як каже Максим Бабуряк, у Києві подібні “операції” особливою популярністю не користуються. Крім того, пенсіонеру відразу доведеться віддати 30% від вартості квартири – тому для цього варіанту необхідний початковий капітал.

Варіант №3: Взяти кредит. Деякі банки надають можливість придбати конфісковане житло з початковим внеском 25% від вартості квартири. Решту суми можна виплачувати 20 років, при цьому щороку доведеться переплачувати 18%. Так, якщо квартира коштує 700 тисяч гривень, то за 10 років банку доведеться виплатити 1,1 мільйона гривень.

“18% це вважається дуже низькою ставкою. Можна вважати, що ці відсотки компенсують девальвацію гривні. В Америці можна взяти в кредит будинок під 5% річних, але при цьому і долар – більш стабільна валюта. Якщо брати просто кредит, то там кредитна ставка може досягати і 40%”, – відзначає Максим Бабуряк.

Перед тим як брати кредит, доведеться обзавестися початковим капіталом у розмірі не менше 120 тисяч гривень. При зарплаті у 8 тисяч гривень цю суму можна назбирати за кілька років за умови, якщо покласти гроші на депозитний рахунок.

“За рік назбирали 30 тисяч гривень, поклали на депозит з 25% річних. Через рік ця сума збільшиться на цей відсоток, крім того, можна буде додати до цього ще 30 тисяч, які назбирали за рік”, – розповідає експерт.

Варіант №4: Поїхати на заробітки. За кордоном за різними оцінками працюють від 6 до 8 мільйонів українців, при цьому офіційний дозвіл на роботу мають лише 1,5 мільйона. Як розповів директор агентства з працевлаштування за кордоном International Labour Centre (ILC) Володимир Гіщак, трудовим мігрантам в Європі гроші даються нелегко. Більшість українців їдуть на некваліфіковані роботи і замість 40 годин на тиждень працюють по 60 – щоб заробляти більше.

Майже 60% українців, які проходять через його компанію, влаштовуються на роботу в Польщу. Платять там порівняно небагато (від 400 до 600 доларів), але влаштуватися простіше, ніж, приміром, у Канаді, де зарплата – від 1500 доларів.

Також багато трудових мігрантів їдуть із Росії і, повернувшись додому, продовжують трудову міграцію, але вже в Європі. У РФ девальвація рубля також “з’їла” частину зарплати.

“Я б не сказав, що люди масово виїхали. Але потік серйозний. У Росії також відбулася девальвація рубля. Тобто зарплата була в еквіваленті 1 тисяча доларів, то зараз в еквіваленті 400 доларів. Багато людей переїжджають з РФ в країни ЄС. Також у Росії почалося скорочення виробництва, українці не продовжують робочий дозвіл”, – говорить Володимир Гіщак.

Найкраще робочим без кваліфікації платять в Скандинавських країнах. Так, збираючи ягоди у Фінляндії, можна заробляти 1500 євро на місяць. В результаті девальвації, доходи трудових мігрантів у гривневому еквіваленті значно зросли, проте відчують вони це тільки після того, як повернуться в Україну. При зарплаті в 1500 євро, відкладаючи 30%, на квартиру в Києві можна заробити за 5 років.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua