1206
Звідки у мільярдерів в Україні та інших країнах беруться гроші
— Світ
Мы прочитали звіт про мільярдерів в різних країнах світу, складений Інститутом міжнародної економіки Петерсона, і тепер знаємо, завдяки чому вони заробили свої чималі гроші.
Карта показує, як мільярдери в різних країнах заробили свої багатства. Кольори позначають джерело багатства. Червоний — мільярдери, які успадкували свій капітал, зелений — заробили гроші, заснувавши великі компанії, синій — власники компаній і ТОП-менеджери, помаранчевий — гроші зароблені завдяки зв’язку з політикою або видобутком ресурсів, жовтий — мільярдери з фінансового сектора. Розмір країни залежить від кількості мільярдерів у світовому масштабі.

ТОП країн за кількістю мільярдерів: США, Китай і Росія
В одних тільки Сполучених Штатах живе третина найбагатших людей світу. Зокрема тому Америка — супердержава.
Ще виділяються Бразилія, Німеччина, Франція, Італія.
У супербагатих Швеції, Норвегії та Швейцарії мало супербагатих людей
Ці країни дали світу мало мільярдерів — не більше 1,3% від загальносвітового масштабу — це в Швейцарії.
Можна послатися на те, що в них не так вже багато жителів, і частково цей аргумент можна прийняти. Але важливий і той факт, що в цих країнах не прийнято бути супербагатим і заробляти гроші нечесним шляхом. Якщо поглянути на Індекс сприйняття корупції, то ці країни опиняться в десятці найменш корумпованих у світі.
Україна — мільярдерів мало, зате вони заробили гроші завдяки політиці й видобутку ресурсів
В Україні живе 0,5% від загальної кількості мільярдерів у світі, і ніхто з українських мільярдерів не успадкував гроші і не отримав їх, будучи власником або ТОП-менеджером компанії. 11% заробили, заснувавши компанію, 33% — завдяки роботі в фінансовому секторі, і трохи більше 55% — завдяки зв’язку з політикою і з видобутком ресурсів. Простіше кажучи, завдяки корупції та експорту сировини. Особливих підприємницьких навичок для цього не треба, це ж вам не Apple або BMW заснувати і розвинути до транснаціональних гігантів. Зате теж приносить хороші гроші.
А тепер ще раз, щоб було зрозуміліше: Україна на 6 місці в світі за часткою таких мільярдерів.
В Європі є кілька країн, схожих на Україну
У Грузії 100% мільярдерів заробили свої гроші завдяки політиці та сировині. У Румунії аналогічно. У Чехії — 50%. У Бельгії, Британії і Греції — майже на 30%.
І якщо перша трійка не особливо дивує — зовсім недавно ці країни були соціалістичними, на чому ж ще там багатіти, як не на владі й надрах, — то старі капіталістичні країни бачити сусідами України дивно, особливо Бельгію та Британію.
Хоча такий спосіб заробляння грошей непопулярний в багатих країнах
На цьому графіку показано способи заробити гроші, і як багато мільярдерів ними скористалися. Політика і сировина позначені зеленим. Що в США, що в Європі, що в інших розвинених державах таких мільярдерів мало.

Найпопулярніші способи розбагатіти: отримати спадок і створити великий бізнес
Найчастіше мільярдери отримують свої гроші у спадок. Друга за “популярністю” причина — заснувати крутий бізнес. Третя — працювати у фінансовому секторі. Лише 11% супербагатіїв отримали свій капітал завдяки зв’язкам з політикою і ресурсами, 9% — завдяки величезній зарплаті на керівних посадах.
При цьому майже у всіх розвинених країнах велика частка багатіїв, які успадкували свої гроші, і мільярдерів-фаундерів компаній: США, Бразилія, Німеччина, Австрія, Франція, Сінгапур, Японія, Південна Корея, Канада, Швейцарія…
Багато спадкових багатіїв через те, що в розвинених країнах право власності священне
У старих капіталістичних країнах бізнес часто передається з покоління в покоління. Найстаріша компанія світу заснована в 705 році в Японії. Це готель Nisiyama Onsen Keiunkan, зараз ним володіє 52-е покоління однієї і тієї ж сім’ї.
А хто на чому ще заробив?
Якщо уважно вивчити статистику, то можна виділити ще кілька цікавих фактів.
Всі алжирські й литовські мільярдери — засновники бізнесу.
У Кувейті і Фінляндії всі успадкували гроші.
Казахстан і Ангола — ще дві країни, крім вже згаданих Грузії та Румунії, де мільярдери стали мільярдерами завдяки політиці і багатим надрам.
А у В’єтнамі, Непалі та Уганді всі найбагатші люди пов’язані з фінансовим сектором економіки.
Заради справедливості скажемо: не завжди країни, де велика частка ресурсних і політичних багатіїв, бідні. Чехія, Бельгія і велика Британія тому підтвердження. Справедливим є і зворотне: якщо в країні таких немає, це ще не означає, що країна багата. В Колумбії, Алжирі та Свазіленді є інші джерела доходу. Але все ж зрозуміла залежність: якщо ти заснував компанію, створив робочі місця, а твій бізнес платить податки — багатим будеш і ти, і твоя країна. Якщо ти викачуєш ресурси і проштовхуєш потрібні тобі державні рішення, багатим будеш тільки ти. Але недовго — рано чи пізно це закінчиться, і програють усі.
За матеріалами: businessviews
Поділитися новиною