В Україні знову гряде приватизація: чого чекати восени


В Україні знову гряде приватизація: чого чекати восени

В держбюджети минулого і поточного року були включені однакові доходи від приватизації – по 17 млрд грн. Але торік надійшло всього 151,5 млн грн, тобто 0,09% від плану.

Цього року ситуація поки ще гірша: за підсумками січня-червня отримано всього 42 млн грн, що в 2,8 рази менше, ніж за аналогічний період 2015 р.

Виступаючи 16 вересня в Києві на конференції “Ялтинська європейська стратегія”, президент Петро Порошенко сказав: “Вже наступного місяця почнеться масштабна приватизація: об’єкти енергетики, Одеський припортовий завод, інші об’єкти”.

Масштабна приватизація владою обіцяється вже давно. Останній раз її початок пов’язувався з конкурсом з продажу 99,567% ВАТ “Одеський припортовий завод” (ОПЗ), призначеним на кінець липня. Але тоді продаж не відбувся, бо потенційних покупців відлякувала стартова ціна – 13,175 млрд грн (близько $527 млн), і вони не подали жодної заявки (за законом заявок має бути не менше двох).

Підштовхувати владу до дієвої приватизації буде і те, що в новій редакції меморандуму про співпрацю України з МВФ йдеться, що для отримання четвертого траншу кредиту Кабмін повинен до кінця жовтня затвердити й опублікувати перелік держпідприємств, визначивши, які з них залишаться в держвласності, які будуть приватизовані, а які – ліквідовані. До кінця грудня повинні бути прийняті законодавчі зміни для більш прозорої приватизації.

Продаж Одеського припортового заводу

Про те, що ціна сильно завищена, непов’язані з урядом експерти говорили відразу після її оголошення. Після провалу конкурсу визнала свою помилку і влада.

19 серпня глава Фонду держмайна Ігор Білоус повідомив: “Прийнято рішення істотно знизити стартову ціну, щоб збільшити число учасників конкурсу. Можливе зниження ціни наполовину”.

При цьому Білоус зазначив, що оцінює ринкову вартість ОПЗ в $400-450 млн, а новий конкурс може бути проведений в кінці жовтня – на початку листопада. Але не потрібно забувати, що покупцеві доведеться сплатити борги ОПЗ за газ, а це близько $280 млн. Отже, якщо відштовхуватися від ринкової оцінки глави ФДМ, то держава може розраховувати на отримання $120-170 млн.

31 серпня уряд схвалив запропоновані ФДМ зміни до методики оцінки об’єктів, що приватизуються, які дозволяють знизити стартову ціну ОПЗ.

13 вересня Ігор Білоус заявив, що стартова ціна ОПЗ не повинна перевищувати $150 млн, але умови конкурсу залишаться колишніми. Він додав, що при встановленні початкової вартості активу варто враховувати те, що в останні півроку суттєво змінилася кон’юнктура цін на зовнішніх ринках, що робить діяльність ОПЗ ще більш збитковою. Зараз собівартість його продукції вища, ніж ціна, за якою її реалізовують.

До того ж в середині серпня через відключення газу за борги) завод припинив свою діяльність. Проблему газопостачання вдалося залагодити – з 1 жовтня ОПЗ включений у постанову уряду про постачання газу з відстрочкою платежу. Але це не вирішує проблем заводу, адже йому бракує оборотних коштів для відновлення безперервної діяльності. За словами Білоуса, якщо приватизація буде зірвана, то завод чекає банкрутство, оскільки держава не має коштів для запуску підприємства в нормальному економічному режимі.

Ні комерційні, ні державні банки не погоджуються давати кредит ОПЗ під відсоток, який може собі дозволити підприємство (10%, але їм пропонують не менше 22%). Не допоможе і випуск облігацій, оскільки ринок навряд чи захоче купувати цінні папери потенційного банкрута.

15 вересня відбулися позачергові загальні збори акціонерів ПАТ “Одеський припортовий завод”, на якому: розподілено прибуток товариства, отриманий за підсумками 2015 р.; обраний новий склад наглядової ради, до якої увійшли представники ФДМ; затверджена нова редакція статуту товариства, приведена у відповідність з вимогами Закону “Про акціонерні товариства”. Ці важливі рішення при підготовці до приватизації.

Що планується продавати

31 серпня Кабмін схвалив розширення переліку об’єктів для приватизації, затвердженого ще в 2015 р. і продовжив можливість їх продажу на 2017 р. Список доповнився 320 новими об’єктами. Крім того, включено 110 об’єктів, які будуть приватизовані після виключення їх парламентом з переліку об’єктів, що не підлягають приватизації. Всього потенційно можуть бути приватизовані близько 400 об’єктів.

Верховній Раді потрібно вирішити, чи дозволити продаж таких підприємств:

 • “Турбоатом”;
 • “Електроважмаш”;
 • “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”;
 • держчастка в Запорізькому титаномагнієвому комбінаті;
 • 12 морських торговельних портів і спеціалізований порт “Октябрьск”;
 • Дунайське пароплавство;
 • Азовський судноремонтний завод;
 • науково-виробнича корпорація “Київський інститут автоматики”;
 • “Артемсіль”;
 • “Укрбуд”.

Навряд чи депутати легко дадуть згоду, оскільки на цих об’єктах найчастіше сходиться багато конкуруючих інтересів.

Серед підприємств, що виставляються на продаж за рішенням уряду, – шахти компаній “Волиньвугілля”, “Красноармійськвугілля”, “Селидіввугілля”, “Первомайськвугілля”, “Львіввугілля” (37,5% акцій), “Лисичанськвугілля” (100% акцій), а також єдині майнові комплекси Костянтинівської, Первомайської, Мигіївської гідроелектростанцій.

Також плануються до продажу:

 • контрольні пакети акцій “Запоріжжяобленерго”, “Миколаївобленерго”, “Тернопільобленерго”, “Харківобленерго”, “Хмельницькобленерго”, “Центренерго”;
 • Херсонська, Одеська, Дніпровська та Миколаївська ТЕЦ (все по 99% акцій);
 • “Донбасенерго”, “Одесаобленерго”, “Сумиобленерго”, “Черкасиобленерго”, “ДТЕК Дніпроенерго”, “Київенерго”, “ДТЕК Дніпрообленерго”, “ДТЕК Західенерго”, “ДТЕК Донецькобленерго” (все по 25% акцій).

Що стосується продажу пакетів акцій шести обленерго, то голова ФДМ вважає, що цього не можна робити, поки не будуть прийняті закони про Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, про ринок електроенергії і про RAB-тарифи, що стимулюють залучення інвестицій у енергогалузь – непрозорість ринку відштовхує інвесторів. Водночас Білоус каже, що з жовтня все-таки почнуться аукціони. За його словами, інтерес до обленерго проявили інвестори з Індії, Угорщини, Австрії, Польщі та США – нібито вже підписано вісім договорів конфіденційності з потенційними покупцями, шість з яких – іноземці. За оцінкою ФДМ стартова ціна пакетів обленерго коливається від $8-12 млн до $60 млн.

У міністерстві агрополітики підготували законопроект “Про особливості приватизації підприємств спиртової та лікеро-горілчаної промисловості”, в якому описано механізми продажу “Укрспирту”.

Передбачається, що 41 завод цього об’єднання буде продано виробникам алкогольних напоїв, у них буде п’ять років ексклюзивного права робити на них спирт. Підприємства, які не зацікавлять горілчаників, будуть запропоновані виробникам альтернативного пального або як майданчики для іншого виробництва. Міністр агрополітики Тарас Кутовий передбачає, що держава може отримати від продажу “Укрспирту” від $200 млн до $400 млн. Це підприємство торік отримало 16 млн грн чистого прибутку, а в 2014 р. було 532 млн грн чистого збитку. Навколо “Укрспирту” останні кілька років час від часу спалахують корупційні скандали.

Чим зараз зайнятий Фонд держмайна

За перше півріччя центральне і регіональні управління ФДМ продали 63 об’єкти державної власності та 137 – комунальної.

На 1 липня 2016 року на контролі органів приватизації перебувало 710 договорів (решта зняті з контролю у зв’язку з повним виконанням покупцями взятих на себе зобов’язань). У другому кварталі поточного року проконтрольовано 179 договорів. За підсумками: 43 договори зняті з контролю, тому що виконані всі їхні умови; в 17 договорах виявлено невиконання умов. За останнє порушення передбачені різні санкції, аж до повернення об’єкта в держвласність (за рішенням суду). Такі крайні заходи застосовані за всі роки до 354 об’єктів.

Станом на 12 липня у переліку об’єктів приватизації, за яким ведеться робота з метою визнання недійсними договорів купівлі-продажу, знаходиться 101 об’єкт. На цю ж дату перелік об’єктів, які підлягають повторному продажу, складається з 137 найменувань. Але частина цих об’єктів знаходиться на непідконтрольній території, а частина новими рішеннями судів повернена попереднім власникам.

Всього від повторного продажу держава на сьогоднішній день отримала 105,5 млн грн. У другому кварталі цього року повторно був проданий тільки один об’єкт – валяльно-повстяна фабрика в Черкаській обл. (за 1,253 млн грн).

До приватизації пропонуються дуже різні об’єкти. Наприклад, в цьому році головним “призом” є Одеський припортовий завод, а внизу пропозиції можна виявити такий товар, як група інвентарних об’єктів – обладнання їдальні (художня картина 1973 р., чотири холодильні прилавки 1973 р., телевізор “Електрон” 1993 р.). Але і з такими об’єктами треба щось робити, щоб вони не були тягарем для держави.

Сергей Гусєв

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua