Хто з українців може зіткнутись з субсидійними бар’єрами? - експерт — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Хто з українців може зіткнутись з субсидійними бар’єрами? - експерт

Особисті фінанси
8412
Кількість одержувачів соцдопомоги може підвищитися майже вдвічі – з 5,5 млн домогосподарств, які на сьогодні отримують субсидії, в опалювальний сезон їх кількість може сягнути 9 млн. У зв’язку з цим Кабінет міністрів України має намір передбачити в державному бюджеті України на 2017 рік не менше 52 млрд грн на житлові субсидії. Про це вже офіційно заявив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко.
Втім, із субсидіями не все так гладко, починаючи від реально необхідних на соцдопомогу коштів, завершуючи складною й забюрократизованою процедурою їх отримання.
Спеціалісти «Публічного аудиту» розібралися, які питання ще потрібно врегулювати.
Кабмін встановив, що пенсіонерам, які припинили працювати в цьому році та не мають інших доходів, крім пенсії, при розрахунку розміру субсидії соцслужби не враховуватимуть дохід за увесь минулий рік – братиметься до уваги лише розмір щомісячної пенсії.
Так Уряд відреагував на скарги українців, які в минулому році працювали й отримували заробітну плату (або й зарплатню, й пенсію), а в цьому році в силу різних обставин мають один вид доходу – пенсію.
Тепер усім непрацюючим пенсіонерам субсидія призначатиметься, виходячи лише з розміру їх щомісячної пенсії, а не сукупного доходу за увесь 2015 рік. Це позитивний крок, який, зрозуміло, позбавить від головного болю частину пенсіонерів.
Проте ніхто не скасовував силу інших процедурних проблем, пов’язаних із оформленням соцдопомоги, зокрема для безробітних осіб.
Як каже керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, за останньою новацією Уряду, у цьому році так званий «віртуальний дохід» збільшився удвічі. Для розуміння, передбачається, що, навіть незважаючи на ваш статус «безробітного», принаймні якусь суму на прожиття ви повинні отримувати. Так от, якщо в минулому ця «віртуальна» сума прирівнювалася до мінімальної зарплатні, зараз же Уряд визначив, що це буде дві «мінімалки» – 2900 грн, а з 1 грудня 2016 року – 3200 грн. Тобто, Уряд сам визнає, що на одну «мінімалку» в Україні станом на сьогодні прожити нереально і вважає, що дохід безробітної людини за рік збільшився більш ніж удвічі.
“Звичайний безробітний (не пенсіонер), звернувшись за субсидією, має подати декларацію про доходи за попередній рік. При розгляді заяви соціальна служба враховує його минулорічний дохід, якого людина вже не має, оскільки втратила роботу”, – зазначає керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.
Також держава вважає, якщо ви здійснюєте покупки на 50 тис. грн і вище, отже, ви заможна людина, яка може обійтися й без соціальної допомоги держави. Причому, байдуже, що ті чи інші покупки ви здійснюєте в силу збідніння та задля економії, запевнює Гольдарб.
Наприклад, сім’я вирішила переїхати з 3-кімнатної квартири в 1-кімнатну, тому що їй банально не вистачає на прожиття. Вона вирішила зекономити і для себе, і для держави, не перекладаючи на неї оплату комунальних послуг у великому будинку, тим не менше, це ніяк не заохочується, і про субсидії людина має забути.
Ще однією проблемою, за словами керівника «Публічного аудиту», є визначення кола осіб, яких відносять до одного домогосподарства. Ще з радянських часів у нас поширена практика, коли літні люди прописують у власному житлі дітей, які живуть окремо. При цьому служби соціального захисту рахують усіх прописаних осіб одним домогосподарством та, виходячи з цього, визначають сукупний дохід домогосподарства. Внаслідок цього літні люди, які зазвичай потребують субсидії, позбавляються цього права, оскільки до їх доходів соцслужби додають дохід їх дітей, які фактично живуть окремо. Такі скарги від громадян постійно надходять на адресу громадського руху «Тарифна мобілізація».
Міністр соцполітики Рева заявив, що цю проблему вже вирішують – на підставі акта обстеження, який й має розставити все по своїх місцях. Проте, на думку юристів «Тарифної мобілізації», можна було б обійтися звичайною довідкою з ЖЕКу, ОСББ або керуючої компанії про те, що в будинку, крім пенсіонерів, справді ніхто не живе. Не обов’язково створювати комісію і все ускладнювати, адже до приходу перевіряючих, при бажанні, також можна підготуватися. А процес перевірки може затягнутися на місяці, протягом яких вам доведеться сплачувати повну вартість комуналки.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас