«Метінвест» позбувається страху


«Метінвест» позбувається страху

Ринат Ахметов готовий вийти з частини страхового бізнесу. Для цього група «Метінвест» усунула Юрія Гришана від управління СТ «Иллічівське» і лайфовою компанією «Іллічівське», призначивши новими менеджерами компаній представника потенційного інвестора і мажоритарного акціонера. Угоди можуть закрити після завершення аудиту.

Оновлення згори

Група «Метінвест» Рината Ахметова провела кадрову «зачистку» своїх страхових активів, усунувши від управління ними Юрія Гришана. «Наглядова рада СТ «Іллічівське» відсторонив від виконання повноважень директора товариства Юрія Гришана терміном на три місяці з 31 серпня по 30 листопада», – повідомив страховик. Тимчасовим в.о. директора СТ «Іллічівське» призначений Сергій Процик.

Змінився і керівник компанії зі страхування життя «Іллічівська». «З 8 вересня підписантом є Марія Гайворонська», – зазначено в Єдиному реєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань. «Перед новими директорами акціонери поставили завдання: провести аудиторську перевірку поточного стану компаній, стабілізувати і розвивати бізнес. Виконання усіх зобов’язань перед клієнтами та партнерами є безумовним для обох страхових компаній», – повідомили в п’ятницю в «Метінвесті». Варіанти подальшого розвитку подій у «Метінвесті» не коментували.

СТ «Іллічівське» було засновано в 2005 році. Його основним акціонером на 30 червня 2016-го (99,46% акцій) було ПрАТ «Ілліч-Сталь», яке входить в «Метінвест». Торік СТ залучило 215,2 млн грн страхових премій, зайнявши 22-е місце, за даними видання Insurance Top. 71,8 млн грн компанія отримала по ДМС, 66 млн грн – від продажу полісів ОСЦПВ (16-е місце), ще 23,7 млн грн – КАСКО. При цьому СТ виплатило 77,8 млн грн (20-е місце).

Бенефіціаром СК «Іллічівська», заснованої в 2004-му, є Ринат Ахметов через ММК ім. Ілліча та ПрАТ «Ілліч-Сталь». У минулому році СК залучила 18,9 млн грн премій (11-е місце), виплатила 6,7 млн грн.

Сергій Процик раніше працював головою правління СК «Саламандра-Україна» і главою факторингової компанії «Маркс.Капітал», яку пов’язують з главою наглядової ради «Саламандра-Україна» Юрієм Явтушенком. «За період роботи в страховій компанії «Саламандра-Україна» Сергію Процику вдалося створити унікальну модель роботи страховика, орієнтовану на прямі продажі і використання додаткових сервісів для клієнтів. Досвід Сергія Процика як успішного кризового менеджера відповідає потребам і реаліям ринку і дозволить зміцнити позиції компанії на ринку страхових послуг, систематизувати роботу та покращити сервіси в частині врегулювання збитків для клієнтів компанії», – стверджують у компанії «Метінвест».

Сергій Процик вже оголосив про проведення аудиту страховика для оптимізації бізнес-процесів. «В результаті аудиту будуть оцінені існуючі і майбутні пріоритети», – пообіцяв він.

Марія Гайворонська з 2011 року відповідає за питання організації страхового покриття для усіх підприємств «Метінвесту». А з 2006 по 2010 рік вона працювала в міжнародній аудиторській компанії «Ернст енд Янг», де займалася в тому числі й аудитом страхових компаній.

Непрозорі операції

Один зі співрозмовників FinClub, знайомий з ситуацією в цих компаніях, пов’язує кадрові зміни з інформацією про пошук покупців на страхові активи «Метінвесту», яка з’явилася ще в кінці 2015-го. «Покупців шукали як серед українських гравців, так і серед іноземних структур. Проте бажаючих не було. Питання було не стільки в якості активу, скільки у відсутності інтересу до українського страхового ринку в цілому», – стверджує джерело. Тоді, 11 листопада, на позабіржовому ринку пройшла операція з продажу 99,46% акцій компанії за ціною 152,57 грн/шт. при номінальній вартості 1000 грн/шт. Але у звітності нічого не змінювалося: ПрАТ «Ілліч-Сталь» контролювало страхову компанію і в середині, і в кінці року.

12 квітня 2016-го Антимонопольний комітет дозволив белізькій компанії Orange Capital Ltd. купити понад 50% акцій З «Іллічівське». Але добро від Нацкомфінпослуг на придбання істотної участі отримано не було. На запит FinClub у комісії поки не відповіли.

А 2 серпня на позабіржовому ринку було укладено 12 угод з акціями СТ «Іллічівське». Одинадцять угод пройшли з частками у 9,1% (менше істотної участі, тому не вимагається дозвіл регулятора), дванадцята – з 8,46%. Оскільки сумарно це понад 100%, деякі пакети продані кілька разів. Проведення операцій за ціною 166,5047 грн/шт. оцінило компанію (5 млн грн) в шість разів дешевше від її статутного капіталу. Незважаючи на ці операції в реєстрі Мін’юсту бенефіціаром СК вказаний Ринат Ахметов, хоча інформація про нових керівників вже оперативно оновлена.

Огляд активів

Юрій Явтушенко не приховує, що зацікавлений у купівлі активу і вів переговори з «Метінвестом». «Але мені важливо розуміти, що я купую. Кажуть, що у компанії «діра», я хочу знати, яка. Поки я не розумію економіку компанії. Є два варіанти. Або економіка мінусова, тоді ми повинні визначити чому, або ж компанія генерує прибуток, однак кошти на щось витрачаються, тоді потрібно визначити, на що саме. Коли ми отримаємо відповіді на всі питання, ми зможемо говорити про подальші перспективи угоди. Поки ж можу сказати, що мені цікаві обидві компанії», – говорить FinClub Юрій Явтушенко. При цьому він підкреслює, що Юрія Гришина ніхто не звільняв: «Акціонери прийняли рішення тимчасово усунути його від управління для проведення перевірки. По-моєму, це цілком цивілізований підхід».

Це не перший страховий актив, який зацікавив Юрія Явтушенка. У середині 2015-го він заявив про купівлю 100% акцій СК «Дніпроінмед» (перейменована в «Дім Страхування»). Згідно з даними YouControl, зараз кінцевим бенефіціаром СК «Дім Страхування» є Ганна Демчук, якій також належить 9,5% в ТОВ «Фінанс-Лайн». А ця компанія на 27,6% контролює ТОВ «Маркс.Капітал», яка, як уже зазначалося, пов’язана з Юрієм Явтушенком.

Також Юрій Явтушенко на початку 2016-го взяв участь у порятунку Української охоронно-страхової компанії (УОСК). «Я розраховую, що до кінця 2016 – початку 2017 року ми погасимо заборгованість страховика. Що буде з компанією далі, буду вирішувати спільно з її основними акціонерами – Нацполіцією», – сказав Юрій Явтушенко. На кінець III кварталу 2015 року 40% акцій УОСК належали департаменту Державної служби охорони при МВС, а 20% – управлінню ДСО при ГУМВС в Києві. Зараз це поліція охорони Національної поліції України. У Нацкомфінпослуг у лютому 2016-го заявляли, що «Українська охоронна страхова компанія» повинна до вересня відновити платоспроможність (див. «Поліція віддасть борги»).

Учасники ринку неохоче коментують ситуацію. Юрій Гришан є не тільки керівником СТ «Іллічівське», але і президентом Моторного (транспортного) страхового бюро України. «Тому давати якісь оцінки і висувати версії щодо того, що відбувається, не зовсім коректно. Ніхто не знає напевно, що сталося», – сказав топ-менеджер однієї з великих СК. Адже Юрій Гришан не є «чужим» для «Метінвесту» – раніше він працював заступником генерального директора ММК ім. Ілліча зі страхування. У страховому портфелі Рината Ахметова залишаться компанії «Аска» і «Аска-Життя».

Але при цьому страховики визнають: продаж «іллічівських» компаній Юрію Явтушенку – не найгірший варіант. «Іноземці зараз насторожено ставляться до України. Ми вже бачили втечу німецьких акціонерів з «ХДІ Страхування». А «Саламандра-Україна», що належить Юрію Явтушенку, найкраще платить за «автоцивілкою». А у «Іллічівського» зараз є заборгованість перед потерпілими, яка з кожним днем зростає», – вважає співрозмовник. «Саламандра-Україна» дійсно, за даними МТСБУ, у II кварталі була визнана лідером за швидкістю врегулювання страхових випадків: вона платить в середньому протягом 55 днів з моменту ДТП. У страхового товариства «Іллічівське» цей показник становить 133 дні.

Віктория Руденко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua