Безвізовий режим за 14 євро: як планують змінити правила в'їзду до ЄС


Безвізовий режим за 14 євро: як планують змінити правила в'їзду до ЄС

Єврокомісія розробляє законодавчі поправки, щоб зробити безвізовий в’їзд в шенгенську зону платним і за попередньою онлайн-авторизацією (людина, яка захоче відвідати ЄС, повинна буде заповнити онлайн-анкету і отримати дозвіл на в’їзд). Як вдалося дізнатися, офіційно такі законодавчі поправки в Єврокомісії мають намір представити до кінця року. І, якщо їх затвердять в Європарламенті і Європейській раді, платити за в’їзд по 14 євро доведеться і українцям, адже безвізовий нам обіцяли надати з 1 січня 2017 року.

Українські парламентарії сприйняли такі новини з Брюсселя дуже негативно і обіцяють дзеркальні дії по відношенню до громадян ЄС. В АП, хоч і неофіційно, відповіли “Сегодня.ua”, що поділяють позицію депутатів ВР. Правда при цьому сумніваються, що ЄС піде на такий крок.

Інформація про те, що Євросоюз може ввести платний в’їзд в розмірі 14 євро за попередньою онлайн-авторизацією жителів країн, для яких і так вже діє безвізовий режим, вперше з’явилася пару тижнів назад у виданні EurActiv з посиланням на джерела в ЄС. Відтоді ніяких офіційних коментарів від європейських депутатів і чиновників не було.

“Сегодня.ua” звернувся із запитами до кількох європарламентаріїв. Так, в коментарі нам депутат Європарламенту, член Комітету з питань парламентського співробітництва між Україною та ЄС Ребекка Хармс підтвердила, що “в Європейській комісії тривають дискусії про можливе введення системи попередньої авторизації”. “Якщо це матеріалізується, людина, яка мандрує в ЄС, повинна буде надати деякі дані до поїздки (заповнивши онлайн-форму – Авт.) і заплатити внесок. Однак поки Єврокомісія лише на початку цього процесу (розробки законодавчих ініціатив – Авт.) і надасть більше деталей до кінця року”, – відповіла “Сегодня.ua” Ребекка Хармс.

Якщо до кінця року Єврокомісія таки вийде з офіційними законодавчими ініціативами на Європарламент і Європейську раду, і вони там будуть прийняті, нововведення торкнеться і українців. Адже, за попередньою інформацією, безвізовий режим нам нададуть з 1 січня 2017 року.

Така ініціатива Єврокомісії, як вдалося дізнатися “Сегодня.ua”, далеко не нова. Аналогічну пропозицію вже озвучували Франція і Німеччина в 2008 році. “Я думаю, ви говорите про EU Electronic System for Travel Authorisation (електронна система авторизації мандрівників – Авт.). Єврокомісія працює над таким рішенням з 2008 року, і його основна мета – збір інформації про відповідність іноземних громадян подорожувати (в ЄС – Авт.) і визначення, чи створюють такі мандрівники загрозу безпеці. Цей крок був зроблений у відповідь на підвищений ризик терористичних атак, які сталися в європейських країнах”, – пояснив “Сегодня.ua” член Комітету з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ Європарламенту Майкл Боні.

Як вдалося дізнатися “Сегодня.ua”, через 8 років ідею про попередню авторизацію мандрівників і платний в’їзд в ЄС знову воскресили з ініціативи Німеччини та Франції. Поки вона не знайшла підтримки серед інших країн-членів ЄС. Але лідери Німеччини і Франції мають намір підняти це питання на неформальному саміті ЄС в Братиславі 16 вересня. І, за словами європарламентарія Майкла Боні, подібні системи попередньої авторизації мандрівників працюють в Австралії і США: “Система автоматично збирає біографічну інформацію про мандрівника і порівнює з VWP (Visa Waver Program) – спеціальна програма для короткострокових поїздок до 90 днів без отримання візи. Таке рішення дає більше можливостей мандрівникам, щоб не обмежувати їх конкретними термінами перебування (тому США і видають візи до 10 років), і правоохоронним органам, які автоматично оновлюють інформацію про відвідувача при перетині кордону. Плата передбачена для покриття адміністративних витрат і сприяння розвитку туризму”.

Як пояснив “Сегодня.ua” науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, в країнах, де впроваджена система попередньої авторизації, плату за перетин кордону не беруть. “А що стосується оплати, це виглядає трохи екзотично, тому що в тих країнах, де така система введена (США, Канада, Австралія), це все-таки робиться безкоштовно. Я думаю, що це може привести до великого хаосу: інші країни, громадяни яких без віз їздять у великій кількості в ЄС, теж захочуть стягувати плату, ті ж США, Канада, Японія та багато інших країн…”, – сказав Олександр Сушко.

У Верховній Раді ініціативу Єврокомісії, а по суті Німеччини і Франції, сприйняли вкрай негативно і пригрозили введенням відповідних дзеркальних заходів – платного в’їзду в Україну для жителів країн Євросоюзу. “Я цього не підтримую. Якщо це безвізовий режим, не може людина щоразу заповнювати онлайн-форму. Це певне приниження. Виходить ситуація, як з Угодою про асоціацію: ми працювали, країни ратифікували, тут раптом голландський референдум, і ситуація підвисла. Так само і тут: ми виконували критерії, а тепер нам кажуть, що придумали таку хитру схему – давайте по 14 євро. Може українцям теж ввести платний в’їзд для громадян ЄС і брати по 14 євро? Якщо режим безвізовий – значить він безвізовий. Але навіть в цьому випадку протягом цих 90 днів (перебування в шенгенській зоні – Авт.) людина повинна мати біометричний паспорт, під час перетину кордону все одно можуть запитувати, куди ви їдете, чому, а дайте підтвердження готелю, і при відсутності документів можуть не пустити”, – сказала Сегодня.ua голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко.

У МЗС і АП офіційно від коментарів з цього приводу поки що утримуються. “Ми запросили інформацію у Єврокомісії. Як тільки ми її проаналізуємо і будемо розуміти, що дискусії в Євросоюзі з цього питання вийшли на серйозний рівень… Будемо робити відповідні кроки, проводити серйозну дипломатичну роботу і переконувати колег у ЄС, що безвізовий режим повинен бути безвізовим, а не платним з попередньою авторизацією, – сказало неофіційно “Сегодня.ua” джерело в Адміністрації президента України. – Але якщо це станеться (в чому я сильно сумніваюся), я буду прихильником введення дзеркальних заходів по відношенню до громадян Євросоюзу”.

Зеленюк Христина

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua