Як українська економіка виходить з тіні: зниження податку на зарплати і поліпшення бізнес-клімату


Як українська економіка виходить з тіні: зниження податку на зарплати і поліпшення бізнес-клімату

Послаблення податкового навантаження на бізнес починає давати результати. За підрахунками Мінекономрозвитку і торгівлі, економіка поступово виходить з тіні. А значить, зростають надходження в бюджет і офіційна зарплата українців. Експерти обіцяють, що ця тенденція продовжиться._

ЯК РАХУВАЛИ. Головним зниженням податків фахівці МЕРТ і фінаналітики називають податок на зарплату: нагадаємо, з 2016 року єдиний соцвнесок (ЄСВ) на неї був знижений з 41% до 22%. У МЕРТ підрахували: тільки за 1 квартал 2016- го це призвело до “вибілювання” економіки на 2,5-6%, в залежності від галузі (див. Інфографіку).

Як роз’яснили нам у МЕРТ, обсяг тіньового виробництва розраховується декількома непрямими способами: за зміною валової доданої вартості, споживанням електроенергії, витратами населення.

Президент Украналітцентра Олександр Охрименко підрахував: зниження ЄСВ дало в 1 квартал приріст фонду зарплати на 11%, це додаткові десятки мільярдів гривень, 22% податку на які надійшли в Пенсфонд. “Заради цього влада і пішла на зниження ЄСВ, щоб збільшилася база оподаткування”, – зазначив Охріменко.

ЕКСПЕРТИ. Економісти по-різному сприймають зниження рівня “тіні” в країні. Так, керівник секретаріату Ради підприємців при КМУ Андрій Забловський вважає, що рано радіти зафіксованій детінізації, адже позитивні тренди спостерігаються завдяки поступовому виходу економіки з кризи.

“Зараз економіка почала зростати. Це означає, що підприємства, які працюють в легальному руслі, демонструють в звітності більше рівень податків, зарплат і т. д. Такі тенденції можна спостерігати в будівництві, оскільки сектор виходить із застою і здається більше об’єктів. Детенізіруется торгівля , де все більше покупок здійснюються за безготівковим розрахунком. все це сприяє виведенню економіки з тіні, але поки весь український бізнес сам не захоче працювати офіційно, ми не зможемо ефективно боротися з корупцією, платити зарплати прозоро і залучати інвестиції в країну”, – пояснює Забловський .

“Треба почекати даних за другий, третій квартал, щоб говорити про переломною тенденції, – вторить йому Охрименко. – Бізнесу все одно працювати важко через неповернення ПДВ, що фактично здорожує продукцію на 20%. Саме з цієї причини триває дроблення фірм: працівників оформляють приватними підприємцями, які ПДВ не платять. А в МЕРТ це вважають детінізацією”.

У свою чергу, економіст Іван Нікітченко зазначає, що детінізація економіки стала можливою завдяки поступовому поліпшенню бізнес-клімату. “Бізнес потроху виходить з тіні, тому що сповільнилася інфляція, а люди звикли жити в умовах воєнного конфлікту. Все це дало в першому кварталі зниження тіні з 46% до 41%, і це не межа”, – розповів нам Нікітченко. На його думку, легалізація буде спостерігатися в багатьох секторах економіки: “А от падіння тіні в сільському господарстві може не бути, оскільки тут показники і так знаходяться на прийнятному в світі рівні – 9-10%”.

Бізнес очікує від влади чесних правил

Нікітченко прогнозує, що в найближчі два-три роки рівень “тіні” може знизитися до докризових показників в 34-35%. Правда, це стане можливим лише при подальшому зростанні економіки і відсутності ескалації конфлікту на Донбасі.

А от Забловський вважає, що знизити тінь в економіці дозволить вивід бізнесу в легальне поле: “Щоб бізнес захотів працювати офіційно, потрібно забезпечувати відповідний клімат. Для цього потрібно завершити низку структурних реформ – зокрема по податках, пенсій, банкам, охорони здоров’я і т. д. І якщо ці умови будуть дотримані, тоді рівень “тіні” буде знижуватися впевненіше. Не виключено, що через п’ять років показники тіньової економіки України наблизяться до загальносвітових стандартів в 10-12%”, – відзначає Забловський.

Охрименко песимістичний – на його думку, бізнес не почне вибілювати свої доходи, поки держава не стане дотримуватися правил гри, перш за все це стосується повернення ПДВ: “Доходить до абсурду – у фірми є гроші на ПДВ-рахунку, але вона не може ними скористатися. Доводиться частину грошей приховувати і переводити у готівку”.

Христина Коновалова, Олександр Панченко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua