Фінансування партій за рахунок українців: кому і скільки дадуть


Фінансування партій за рахунок українців: кому і скільки дадуть

Скоро українські парламентарії отримають гроші з державної скарбниці – Нацагентство з питань протидії корупції (НАПКА) розподілило 391 млн 32 тис. грн з держбюджету між політичними партіями.

Нагадаємо, з 1 липня цього року набув чинності закон про держфінансування політсил.

“Кошти в цьому році розподіляються між політичними партіями, на підтримку виборчих списків яких під час останніх позачергових виборів 2014-го було подано не менше ніж 5% голосів виборців”, – нагадали в НАПКА. При цьому вже на наступних виборах гроші отримають усі партії, які подолають бар’єр у 2%.

Так, найбільше отримає “Народний фронт” – 100 млн 545 тис. (64 депутатських місця), БПП – 99 млн 87 тис. (63 депутата), Радикальна партія – 33 млн 815 тис. (22 депутата), “Опозиційний блок” – 42 млн 840 тис. (27 депутатів), а “Батьківщині” обіцяють всього 25 млн 794 тис. грн (17 депутатів).

А ось “Самопоміч”, на відміну від інших, ще й дотримала гендерну квоту (з 32 депутатів – 11 жінок), за яку додатково належить ще 10% від загальної суми, разом партія отримає 88 млн 950 тис. грн. При цьому в НАПКА уточнюють: гроші належать тільки тим партіям, які надали звіти про своє майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за I і II квартали 2016 року. Всі політсили свої звіти надали.

Для порівняння, тільки за офіційними даними ЦВК, наприклад, “Батьківщина” витратила на вибори 109,4 млн грн разом з добровільними внесками, БПП – 97,4 млн грн, НФ – 93,6 млн, РПЛ – 73,3 млн, “Самопоміч” – 27,4 млн.

НА ЩО ВИТРАТЯТЬ

Згідно із законом, ці кошти партії можуть витратити на статутну діяльність, наприклад, на оренду офісів, роботу партійних осередків, наймання експертів для написання законопроектів, або частково відшкодовувати витрати на передвиборну агітацію. Щоправда, на думку експертів, навіть найбільшої суми, 100,5 млн грн, не вистачить. “Це крапля в морі. Передвиборна кампанія і діяльність середньої партії на парламентських виборах коштує мінімум $30 млн”, – стверджує політолог Вадим Карасьов.

“Наприклад, для НФ гроші можуть покрити витрати на середню зарплату партійних працівників, оренду невеликих приміщень під офіси, партійні газети і школу, а також, можливо, невеликі партійні програми (молодіжні, жіночі), – вважає політолог Володимир Фесенко. – На все те, на чому зазвичай намагаються заощадити. Але закон не допоможе повністю вирішити проблему залежності політсил від приватного капіталу”.

У самому НФ ще не вирішили, що робитимуть з грошима.

“Розглянемо на політраді партії. Ми підтримували цей законопроект, адже це додаткова зброя в боротьбі з політкоррупцією. Це допоможе уникнути можливого фінансування деяких політсил з країни-агресора”, – говорить голова фракції НФ Максим Бурбак.

А от в “Опозиційному блоці”, навпаки, вирішили відмовитися від казенних грошей. “Ми голосували проти такого закону, але коаліція його протягла. Віддайте гроші пенсіонерам і малозабезпеченим! Партія, якщо це не “популістський проект”, сильна своїми членами, первинними організаціями на місцях і має фінансуватися через фонди, які поповнюють прибічники”, – заявив співголова фракції Олександр Вілкул.

Штраф, строк і “помилки”

Всі витрати, в тому числі тепер і бюджетні, партії повинні вказувати в щоквартальній звітності, а за тим, щоб кошти витрачалися за призначенням, буде наглядати НАПКА. Так, штраф за прострочення подачі фінзвітності про використання партіями грошей – 5100-6800 грн, а за внесення у звітність недостовірних даних – 1700-8500 грн.

Крім того, винним може загрожувати обмеження волі до двох років. Також за всі ці проступки НАПКА може призупинити держфінансування, а якщо ситуація повториться протягом року – і зовсім позбавити грошей (якщо нестикування перевищують 29 тис. грн, партія отримує свідомо нелегальний внесок, розформовується, не витрачає гроші або передчасно витрачає їх на вибори).

Ірина Крикуненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Верховна Рада
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua