Банк не зміг відмитися


Банк не зміг відмитися

КСГ Банк поплатився за операції з «брудними» грошима – Нацбанк відправив його на ліквідацію. Кількість виведених з ринку за останні два роки банків-мийників вже досягає десятка, але поки ніхто не поніс кримінальну відповідальність за проведення незаконних фінансових операцій.

Відмивочна ліквідація

Нацбанк продовжує шукати на ринку відмивочні банки. 30 серпня він відкликав ліцензію і розпочав ліквідацію КГ Банку за систематичні порушення законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. «Зокрема, за здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу», – повідомив регулятор.

Під час останньої перевірки Нацбанк виявив в КСГ Банку схеми конвертації безготівкових коштів у готівку, в яких були задіяні юрособи, фізособи-підприємці та кредитні спілки. Учасники схеми перераховували мільйони гривень на рахунки фізичних осіб для подальшого переведення в готівку. Для цього використовувалися загублені паспорти, або за серією та номером паспорта були «ліві» особи.

Ці фізособи делегували право розпоряджатися рахунками одній особі, на користь якої банк випустив понад 500 платіжних карток. Паспорт цієї людини значився як «вкрадений».

Всього вкладників банку було приблизно 1200, приблизно 95% з яких отримають свої вклади в повному обсязі. На 1 липня 2016-го обсяг депозитів фізосіб у банку становив 54,1 млн грн.

Складний власник

Нацбанк і раніше мав претензії до КСГ Банку, але не через «брудні гроші», а через репутацію власника. Основними його акціонерами є Сергій і Ксенія Касьянови (33,46%) і Олександр Шепелєв (16,39%). З вересня 2014 року пан Шепелєв перебував у міжнародному розшуку.

За даними Інтерполу, йому інкримінується замах на умисне вбивство з корисливих мотивів, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а також легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом. Він підозрюється в організації вбивства голови правління АвтокрАЗбанку Сергія Кириченка, замаху на життя екс-акціонера банку «Союз» Сергія Дядечка і розкраданні грошей з Родовід Банку. Зараз він перебуває в російському СІЗО.

«Власники істотної участі повинні протягом усього часу відповідати вимогам закону, і регулятор відстежує це питання», – сказали FinClub в Нацбанку. Але ніяких заходів впливу до КСГ Банку через сумнівну репутацію акціонера НБУ не робив.

Відмивочні проблеми

Ліквідація КГ Банку продовжує тренд з «очищення» ринку. «У НБУ нульова толерантність до схемним дій банків. Зараз Нацбанк має можливість виводити такі банки з ринку за один день, навіть без етапу віднесення їх до категорії проблемних», – попереджала глава НБУ Валерія Гонтарєва. Через відмивання грошей ліцензії втратили ще дев’ять банків: «Велес», «Союз», «Преміум», Меліор Банк, Грін Банк, Фінростбанк, «Аксіома», Інтеркредитбанк, Акта Банк.

Не всі з них погодилися з вердиктом НБУ. Банк «Союз» не допустив у приміщення установи ліквідатора ФГВФО, а його власник Сергій Дядечко оскаржив рішення НБУ в суді. Він двічі вигравав позови проти Нацбанку і навіть обіцяв судитися з регулятором у всіх інстанціях, оскільки не вважає, що можна ліквідувати його кредитну установу через «кілька не вклеєних фотографій». (див. «“Союз” ухиляється від ліквідації»). Після чого Нацбанк заявив, що поскаржиться в Національне антикорупційне бюро на суддів, які реанімують банк «Союз».

Не пускали ліквідатора ФГВФО у банк «Велес», після чого його центральний офіс «випарувався». Цей банк запам’ятався тим, що НБУ запобіг в ньому спробі виведення за кордон $460 млн за підробленими документами. Близько 90% всіх операцій банку мали характер виведення капіталу.

Відповідальність за операції з відмивання грошей повинні нести як керівники банків, так і особи, які цим займалися. «Якщо Нацбанк закриває банк за відмивання грошей, то в такому випадку велика ймовірність початку кримінального провадження за фактом привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК), – говорить юрист адвокатського об’єднання «Безпалий і Партнери» Олена Петренко. – Посадовою особою будь-якого підприємства є його керівник, відповідно він і нестиме відповідальність за легалізацію (відмивання) доходів, одтриманих злочинним шляхом (ст. 209)».

У Нацбанку обіцяють передати правоохоронцям дані про операції клієнтів КГ Банку.

Губарь Олена

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Кримінал
Дивись також
Весь ринок:Кримінал
Все, що ми знаємо про:НБУ КСГ Банк
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua