0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки дня


У першому півріччі 2003 р. у Росії в порівнянні з першим півріччям 2002 року видобуток нафти збільшився на 11,3%, природного газу – на 1,6%, кам'яного вугілля – на 12,1%. У той же час виробництво автомобільного бензину збільшилося на 4,3%, мазуту – на 3,4%, дизельного палива – на 2,9%, електроенергії – на 4,8%. Такі дані приводить Центр макроекономічних досліджень (ЦМЕД) компанії “БДО Юніконруф” з посиланням на Держкомстат Росії.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, у червні 2003 року Росія вийшла на перше місце у світі по видобутку нафти, обсяг якого досяг 8,34 млн барелей у день. Далі випливають Саудівська Аравія – 8,3 млн. барелей у день, США – 7,89 млн. барелей у день.

У першому півріччі 2003 року надходження валютних засобів на транзитні валютні рахунки від експорту нафти склали $19 млрд, нафтопродуктів – $4,5 млрд, на поточні валютні рахунки ? $11 млрд і $1,9 млрд відповідно.

У першому півріччі 2003 року щодо першого півріччя 2002 року на внутрішньому ринку пропозиція нафти виросла на 10,2%, автомобільного бензину – на 3,1%, мазуту – на 11,2%, природного газу – на 1,2%, електроенергії – на 4,4%. Виключенням стало дизельне паливо, пропозиція якого знизилося на 5,4%.

Росія і Саудівська Аравія домовилися спільно контролювати поводження цін на сировину на зовнішньому ринку. Про це заявив журналістам міністр палива й енергетики Росії Ігор Юсуфов. За його словами, підписана в Москві у вівторок угода між урядом Росії й урядом Саудівської Аравії про співробітництво в області нафти і газу має на увазі взаємодію двох країн по ключових напрямках у цій сфері. Зокрема, відзначив Юсуфов, Росія і Саудівська Аравія будуть взаємодіяти по таких напрямках як координація постачань нафтопродуктів на зовнішній ринок.

Крім того, ця угода має на увазі співробітництво російських і саудівських компаній у реалізації спільних нафтохімічних проектів, як у Саудівській Аравії, так і в Росії. Вона також має на увазі залучення саудівського капіталу в російську економіку. Відповідно до угоди, РФ і Саудівська Аравія домовилися створити спільну робочу групу по співробітництву в області нафти і газу. Ігор Юсуфов відзначив, що така робоча група вже активно працює в рамках міжурядової комісії (МПК), і після підписання угоди їй буде доданий новий статус.

Ігор Юсуфов відзначив, що зараз однієї з ключових тем, що представляють взаємний інтерес, є "газова ініціатива" Саудівської Аравії. За його словами, ця ініціатива передбачає спільну розробку газових родовищ, геологічну розвідку родовищ, використання газу для опріснення води, будівництво газопроводів, будівництво електростанцій, що працюють на газі, а також будівництво об'єктів нафтохімічної промисловості. Сукупна вартість цих проектів оцінюється в 20-25 млрд. доларів, вказав Юсуфов.

Міністр повідомив, що тендерні комітети Саудівської Аравії вже почали приймати заявки, і виразив надію на те, що "російські компанії займуть гідне місце в реалізації цих проектів". Угода про співробітництво в області нафти і газу між Росією і Саудівською Аравією має на увазі обмін інформацією й аналітичними матеріалами про стан світового нафтового ринку, зміцнення взаємодії на двосторонній основі з метою забезпечення стабільності світового нафтового ринку.

Крім того, сторони домовилися спростити процедури створення спільних підприємств для реалізації проектів в області нафти і газу, а також проводити спільні наукові дослідження, спрямовані на удосконалювання і застосування технологій у сфері розвідки, видобутку, виробництва, переробки, збереженні, транспортуванні і використанні нафти, нафтопродуктів і природного газу. Крім того, відповідно до угоди сторони домовилися створити спільну робочу групу по співробітництву в області нафти і газу, в яку ввійдуть представники міністерства енергетики Росії і міністерства нафти і мінеральних ресурсів Королівства Саудівська Аравія.

Національна акціонерна компанія (НАК) "Нафтогаз України" за січень-серпень 2003 року виплатила Туркменістану за отриманий газ $1,016 млрд., тоді як за вісьмох місяців минулого року - $690 млн., повідомив голова правління НАК Юрій Бойко на розширеному засіданні правління компанії. Він підкреслив, що в даний час ситуація з розрахунками за туркменський газ цілком нормалізована. За даними "Нафтогазу України", у першому півріччі компанії вдалося сплатити борг перед Туркменістаном на $134 млн. при загальному обсязі платежів $822 млн.

Як повідомлялося раніше, у липні президент Туркменістану Сапармурат Ніязов і глава НАК Бойко підписали контракт на постачання в 2004 році 36 млрд. кубометрів природного газу за ціною $44 за 1 тис. кубометрів у рамках нині діючої п'ятилітньої угоди на 2002-2006 роки. Ці умови аналогічні тим, що діють зараз. Тоді ж Туркменбаши повідомив про домовленість із президентом України Леонідом Кучмою обговорити під час Ялтинського самміту СНД у вересні можливість висновку довгострокової угоди про постачання туркменського газу на Україну на 2007-2032 роки. Як стало відомо, делегація НАК на чолі з Юрієм Бойко 5 вересня відправиться в Ашгабад для переговорів про висновок довгострокового контракту на постачання природного газу після 2007 року.

У 2004 році Росія гарантує транзит природного газу через територію України в обсязі 127,8 млрд. кубометрів. З них у європейські країни повинне бути транспортовано не менш 110 млрд. кубометрів.

Ці параметри містяться в російсько-українському міжурядовому протоколі на 2004 рік до угоди між урядами двох країн про додаткові заходи по забезпеченню транзиту російського природного газу по території України, підписаній віце-прем'єрами урядів двох країн Віктором Христенко і Віталієм Гайдуком. Тариф на транзит по території України російського газу на 2004 рік встановлений у розмірі 1 долар 9,375 цента за тисячу кубометрів на відстані 100 км. Постачання будуть здійснюватися через ВАТ "Газпром". Ціна газу, що поставляється в оплату послуг по транзиті, встановлена в розмірі 50 доларів за 1 тис. кубометрів. Російська сторона гарантує проведення "Газпромом" розрахунків за зроблені послуги по транзиту шляхом передачі Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" природного газу в обсязі 24 млрд. кубометрів для забезпечення газового балансу України. Сума, що залишилася, буде оплачена коштами.

Російська сторона також гарантує транзит у майбутньому році середньоазіатського природного газу для газопостачання споживачів України в обсязі 36 млрд. кубометрів. Ставка плати за транзит цього газу також складе 1 долар 9,375 цента за кожну тисячу кубометрів на 100 км відстані. У випадку, якщо обсяг середньоазіатського газу буде зменшений до 34 млрд. кубометрів, то обсяг газу, що поставляється "Газпромом", буде збільшений до 26 млрд. кубометрів. При експорті природного газу з території України українська сторона установить експортне мито в розмірі 100 доларів за тисячу кубометрів. Підписаний протокол діє до 1 січня 2005 року. Сторони також домовилися підписати аналогічний протокол на 2005 рік до 1 липня 2004 року.

У Києві почала роботу загальна група експертів ГУУАМ-США по розробці стратегії і плану реалізації проекту сприяння торгівлі і транспортуванню в ГУУАМ, що є складовою частиною рамкової програми ГУУАМ-США. Про це повідомив на брифінгу керівник прес-служби Міністерства закордонних справ України Маркіян Лубківський.

За його словами, до складу групи входять представники митних і прикордонних відомств Грузії, Узбекистану, України, Азербайджану, Молдови, а також американські експерти.

Фондовий ринок.

Росія.

Ринок сусідських акцій: різноспрямований «движняк» - технічна корекція, що почалася в середу, на фондовому ринку РФ у четвер одержала своє подальше продовження, однак, як і днем раніше, динаміка на ринку, у цілому, залишалася різноспрямованою. Акції Сибнафти підвищилися на 2.8%, РАО "ЄЕС" і Норникелю - на 2.3% і 1.9%, відповідно. Папери Юкоса і Лукойла додали в середньому по 1%. Значне зниження котирувань було зафіксовано в секторі Татнафти (-3.7%). Акції Мосенерго упали на 1.7%, Ростелекома - на 1.4%. Ощадбанк утратив 0.7%, Сургутнафтогаз - 0.3%. Індекс РТС до 17.00 виріс на 0.68%, зафіксувавши на оцінці 546.31 пунктів. До кінця тижня різноспрямований рух котирувань на ринку РФ, швидше за все, збережеться, однак збережений серед операторів позитивний настрій, підвищує імовірність поновлення росту в короткостроковому плані.

Фондовий ринок наших дорогих сусідів не перестає дивувати. У першу чергу, своєю силою. Те, що продовження падіння котирувань «блакитних фішок» не вийде панічним і обвальним, можна було припускати, однак упевнений розворот тренда вгору з обліком високих поточних цінових рівнів виявився, багато в чому, несподіваним. Хоча торгова сесія четверга почалася песимістично, і більшість гравців продовжило скорочувати довгі позиції, виходячи в гроші, різка активізація покупок акцій РАО ЄЕС Росії в середині дня виявилася достатньою для зміни настрою на російських біржах.

Більше всього, видимо, заметушилися ті, хто встиг наприкінці середи – початку четверга окремі папери «зашортити» і тепер побоялися виявитися осторонь від нової хвилі росту. Правда, сумнівів на ринку РФ все рівно залишається досить. Як багато хто обережничали на колишньому рості, а потім на корекції, так тепер вони не дуже вірять у черговий підйом.

У підсумку, зміна цін найбільш ліквідних акцій Росії вийшла різноспрямованою, причому навіть яких-небудь галузевих закономірностей тут не проглядалося. Але в будь-якому випадку індекс РТС зумів відіграти велику частину останніх утрат, і, піднявшись на 0,69%, встати в оцінки 546,34 пункту.

Обсяг торгів у РТС весь тиждень тримається вище 30 млн. доларів, а в четвер і зовсім досяг $36,4 млн.

Україна.

Вчорашня сесія в ПФТС претендує на занесення в книгу рекордів Гінеса. Ні, з денним оборотом все нормально, торги пройшли під девізом «Скромність прикрашає» - всього 970 033 грн. 04 коп. Та й значення індексу залишилося «внизу» - 57.55 пункту... Сенсація в тім, що торгувались одні «блакитні фішки», нікого з «сторонніх плебеїв»! Укрнафта «взяла» 632 150 грн. при росту ціни з 21.67 до 22.30 грн., акціями Центренерго (ціна виросла з 1.15 до 1.1649 грн.) наторгували 174 735 грн., Укртелеком (на тлі незмінної ціни в 0.28 грн.) «добув» 102 807 грн. 04 коп., а папери Західенерго (подорожчали з рівня 23.2025 до 23.50 грн.) «узяли» 60 341 грн.Такий утворився торговий день, коли від «блакиті» учасників рябило в очах здивованої публіки.

Валюта.

Росія.

Середньозважений курс долара Today за підсумками єдиної торгової сесії склав сьогодні 30,6607 RUR/USD. У порівнянні з попередніми торгами середньозважений курс долара США USD/RUB_UTS_TOD за підсумками сьогоднішньої єдиної торгової сесії підвищився на 227 пунктів (1 пункт відповідає 0,01 коп.). Мінімальний курс долара склав 30,63 RUR/USD, максимальний - 30,7149 RUR/USD. Було укладено 777 угод. Обсяг торгів склав $110,142 млн. Остання угода була зроблена за курсом 30,67 RUR/USD.

Сьогодні збільшення котирувань долара на валютному ринку наших дорогих сусідів могло бути набагато великим, якби не «патріотичні» дії Центрального банку РФ у підтримку карбованця. По нашим даним, із самого дебюту торгів на валютному ринку Банк Росії активно «лив зелень». Вже в перші хвилини торгів головний банк РФ, видимо, реалізовував валюту на рівні 30,705 RUR/USD. Потім, домігшись зниження котирувань «зелені», згідно зменшив границю своєї підтримки російської валюти до 30,6085 RUR/USD. Нагадаємо, валютна інтервенція Банку Росії вже в першій половині дня була досить масштабною, оскільки тільки на ЕТС розрахунками tomorrow за півтори години торгів комбанки РФ придбали більш $100 млн.

А тим часом, до опівдня в першопрестольній котирування наявного долара для сум понад $1000 склали:

Краща покупка: 30,76 RUR/USD - АКБ "Басманий";
кращий продаж: 30,76 RUR/USD - КБ "Холдинг-Кредит.
Середня покупка: 30,72 (-0,02) RUR/USD,
середній продаж: 30,79 (-0,05) RUR/USD.

Оптимальні котирування обміну наявного євро для сум понад €1000 склали:

Покупка: 33,60 RUR/EUR - КБ "Міжтрастбанк";
Продаж: 33,60 RUR/EUR - КБ "Совінком".

Ситуація на сусідському валютному ринку продовжує тримати його учасників у напрузі. Курс долара «по-московські» у п'ятницю виріс на 4 копійки до 30 карбованців 68 копійок. Втім, цей ріст залишковий, а щодо рівня вчорашнього закриття курс майже не змінився. Торги проходили нервово, а продовжитися росту долара не дозволили дії ЦБ, ріст ставок по короткостроковим МБК і ослаблення американської валюти до євро на світових ринках. У цілому, поки немає основ говорити про вичерпання потенціалу росту долара, так що на наступному тижні курс може рушити в будь-яку сторону.

Курс долара в росіян сьогодні виріс ще на 4 копійки і склав 30 карбованців 68 копійок (точне значення - 30,6844 RUR/USD). Утім, ріст долара є залишковим явищем - котирування американської валюти ще напередодні досягали і перевищували оцінку 30,70 RUR/USD, так що щодо рівня вчорашнього закриття торгів змін практично не відбулося.

Однак про стабільність не може бути і мови - торги проходили дуже нервово, курс долара коливався в досить широкому діапазоні 30,645 - 30,72 RUR/EUR, а активність знову була досить високою - оборот двох сесій ЕТС до 11.30 склав більш 212 «лимонів зелені». Причому на початку торгів котирування знижувалися, потім стали рости, досягши 30,72 RUR/USD, а потім знову опустилися до 30,68 RUR/USD.

Провиною тому відразу кілька причин. По-перше, судячи зі спостережень учасників ринку, Центробанк здійснював сьогодні валютні інтервенції в підтримку карбованця на рівні 30,685 RUR/USD (причому став робити це не відразу, а лише після того як курс досяг рівня 30,72 RUR/USD), і, зокрема, цим був збитий "бичачий" настрой учасників ринку. Другий немаловажливий фактор - це помітний ріст попиту на карбованцеві ресурси, що є наслідком як агресивної гри проти карбованця в попередні дні, так і необхідністю здійснення платежів у Фори.

Негативним образом на попиті на долари могло позначитися й ослаблення американської валюти до євро на світових ринках. Активні покупки валюти, що спостерігалися в останні дні, привели до різкого зниження банківської ліквідності - залишки на коррахунках кредитних організацій до п'ятниці упали на 34,3 млрд. до 99 млрд. руб. (залишки на депозитних рахунках збільшилися на 16,7 млрд. до 71,5 млрд. руб.), і це знайшло відображення в помітному росту ставок по короткостроковим МБК, що сьогодні ранком досягали 8-10% річних. У цілому ситуація на валютному ринку залишається складною, учасники ринку нервують, наслідком чого є досить істотні коливання курсу.

ЦБ пильно стежить за динамікою ринку й обмежує занадто помітні курсові рухи (останнім часом ЦБ приходилося стримувати ріст долара). Підтверджують це й опубліковані напередодні дані по обсязі ЗВР - за попередній тиждень він знизився на 0,3 млрд. і на 29 серпня склав $62,7 млрд., відзначимо, що золотовалютні резерви знижуються другий тиждень підряд.

Україна.

За підсумками вчорашньої доларової сесії, якщо вірити вітчизняним експертам, близьким до НБУ і міжбанку, залишився незадоволений попит на «зелень» у сумі біля «лимона» доларів. Очевидно, цей перекіс настільки спантеличив учасників ринку, що сьогоднішні торги до 10.00 так і не могли початися. Нарешті, з'явилися перші котирування: 5.3320/5.3360 UAH/USD. Як бачите, вони не особливо відрізнялися від вчорашнього і позавчорашнього дебюту. Але ця п'ятнична сесія мала одну особливість: ранкові рівні трималися на ринку буквально до перерви на обід. Лише після цього намітився...відкіт, що, власне, був і на вчорашньому міжбанку. При всьому його приблизному («лимон зелені» - не гроші!) балансі попиту та пропозиції. Отож, до 12.55 безготівковий долар просів до рівня 5.3305/5.3330 UAH/USD.Думаю, про причини відкоту ми досить докладно поговорили вчора (зниження грошової маси (М3) в останній тиждень літа на 0.8 млрд. грн. до 83 млрд. грн., утримання курсу долара «ледве нижче» ринкового в очікуванні зерноімпорту, ріст цін на імпортовану нафту) і хоча сумарні залишки на коррахунках банків і залишки в касах банків збільшилися за останній тиждень літа на 400 млн. грн. і на 2 вересня склали 4,6 млрд. грн., дисбаланс на міжбанку став не настільки контрастним.

Отже, перед обідньою трапезою (у п'ятницю!!!) безготівковий долар просів.Після обіду, під час сієсти (до 14.30) заокеанська безготівкова валюта знаходилася біля рівня 5.3311/5.3333 UAH/USD, запекло інтригуючи учасників ринку і публіку як «екзотичними» котируваннями, так і невизначеністю фінішу.

Нарешті після 15.00 НБУ викупив "зайву зелень" за курсом 5.3290 UAH/USD.

На вчорашніх торгах ринку наявних Дніпропетровська до вечора курс наявної «зелені» підріс: 5.345/5.355 UAH/USD. Подорожчав і євро (5.77/5.81 UAH/EUR), що ми пояснюємо наростаючим попитом на «зелень» і вчорашнім же підйомом курсу євро на світових ринках у другій половині дня через неважливі дані по безробіттю в США.Обороти вчора після обіду в Дніпропетровську помітно виросли. Думаю, визначену роль у цьому зіграв ріст попиту на «зелень» у сусідньому Харкові до 15.30 до 5.353/5.357 UAH/USD.

Сьогодні місцевий ринок почав торги з оцінок 5.345/5.355 UAH/USD і 5.78-805/5.84-85 UAH/EUR. До 10.00 особливих курсових переміщень замічено не було, хоча ринок по своєму звичаю, і «усреднився»: 5.345/5.355 UAH/USD і 5.80/5.85 UAH/EUR.Активність до опівдня була невисокою, хоча телефони в дніпропетровських оптовиків розжарилися від дзвінків зацікавлених потенційних клієнтів.Лише після опівдня почалася яка-ніяка робота. Переважав попит, хоча дилери намагалися не підвищувати курс прийому через вихідні.

В інших великих центрах валютного бізнесу ситуація була схожою на вчорашню: у столиці верб Харкові долар ріс, хоча і невисокими темпами. В Одесі «зелень» також «підтяглася» по півкопійки. У сусідньому Запоріжжі стався досить різкий стрибок оптових курсів (5.35/5.36 UAH/USD).

У Криму й у Донецьку котирування ринку наявних не змінилися. Загальним для всіх міст стало незначне підвищення курсу наявного євро (як того вимагали реалії ринку) і поступове зниження інтересу до російського карбованця.

До нинішнього уик-енду, 05 вересня на ринку наявних України сформувалися наступні котирування долара і євро: Харків - 5.35-355/5.36, євро – 5.80/5.82 UAH/EUR, Київ – 5.333/5.340, євро 5.74/5.80 UAH/EUR (з опівдня - 5.335/5.343, євро 5.76/5.80 UAH/EUR), Запоріжжя - 5.32/5.35-36(опт 5.35/5.36), євро 5.70/5.80 UAH/EUR, Донецьк – 5.32/5.37, євро – 5.76/5.82 UAH/EUR, Одеса - 5.32-34/5.35-355, Сімферополь - 5.335/5.345, Феодосія - 5.33/5.345 UAH/USD, євро 5.75/5.80 UAH/EUR.

До 13.30 на ринку наявних Дніпропетровська котирування долара залишалися на том ж рівні: 5.345/5.355 UAH/USD. Євро, також не мінявся: 5.80/5.85 UAH/EUR.

Безготівковий російський карбованець на торгах міжбанку сьогодні «психував».Це полягало в дуже довгому розгойдуванні - стартові рівні (0.1737/0.1742 UAH/RUR) «маячили»» дуже довго, майже до опівдня. Після чого намітилося невелике звуження спреду: 0.1739/0.1742 UAH/RUR. Власне, «ринкова» частина торгів на цьому і завершилася. Усе, що відбувалося пізніше, особливого інтересу не представляло.

Позавчорашній невеликий ріст цін на ресурсну гривню сьогодні одержав належний розвиток: з ранку ставки були «широкими» (4/12% річних), однак після 11.00 ставки по гривневих кредитах overnight знайшли неабиякий поштовх до росту і знаходилися на оцінці на 6/12% річних.

Прогноз.

Найближча ситуація на ринку наявних України в значній мірі буде визначатися кількістю виданої зарплатної гривні. Помітимо, що в багатьох випадках бюджетники «повноцінну» платню одержать лише після 20 вересня чи в жовтні. Як наслідок відпусток. Тому нинішній ріст курсу долара може стримуватися недостатнім підживленням «гривненалом». Однак зміна сезону і згідний ріст покупок на речових і продуктових ринках компенсує цю недостачу великими оптовими заявками на покупку долара. Тому ріст, імовірніше всього, буде якийсь час продовжуватися, хоча його темпи, як видно з динаміки цього тижня, буде «діловитим-невисоким». У принципі, такий сценарій задовольняє дилерів, аби зберігалися обороти ринку.

Безнал буде розвиватися за колишнім сценарієм, хоча нині пресинг на «зелень» трохи упав. Очевидно, ця справа тимчасова і з похолоданням попит на долари імовірніше всего підсилиться. Утім, зниження світових цін на нафту рано чи пізно відіб'ється на зовнішньоторговельному сальдо. Крім того, росіяни начебто б дали «добро» на додаткові експортні квоти труб великого діаметру з України. Тому зерноімпорт частково «зм'якшиться» трубоекспортом. У всякому разі, поки на зміну офіційного курсу «зелені» розраховувати не приходиться.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua