ТОП-20 найбільш затребуваних спеціальностей літа: що змінилося і чому (інфографіка) — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

ТОП-20 найбільш затребуваних спеціальностей літа: що змінилося і чому (інфографіка)

Особисті фінанси
1953
Аналітики сайту rabota.ua дослідили ринок праці України та з’ясували, які вакансії залишаються найбільш затребуваними в літній період.
Так, перші три місця рейтингу залишилися непорушними – тут і універсальність професії (дефіцитність у випадку з кухарями) і сезонний тренд – влітку потрібні й продавці, й кухарі.
Як підтвердження серйозності сезонного тренду – зростання в рейтингу офіціантів, будівельників і різноробочих і, відповідно, падіння водіїв, програмістів і продавців В2В-сегмента.
З рейтингу пішли викладачі-репетитори (канікули все ж), а з’явився автосервіс (чи означає це підйом всієї автопромисловості, складно сказати, але тренд позитивний – і це вже радує).
ТОП-20 найбільш затребуваних спеціальностей літа: що змінилося і чому (інфографіка)
Що стосується фінансового питання, середній приріст пропонованої заробітної плати у 2 кварталі до 1-го склав 1%, середній приріст очікуваної – 6%.
Таким чином, розрив між пропонованою і очікуваною зарплатою збільшився, і тепер здобувачі просять в середньому на 14% більше.
Що сумно, незважаючи на зростання затребуваності сезонних вакансій (сфера гостинності, будівництво, робочі спеціальності), в другому кварталі більше грошей їм не стали пропонувати – навпаки, у офіціантів зарплата впала на 7%. Тож затребуваність і високооплачуваність не завжди збігаються, слід це визнати.
ТОП-20 найбільш затребуваних спеціальностей літа: що змінилося і чому (інфографіка)
Загалом, для фахівців, які хочуть бути затребуваними, є дві новини – добра і погана. Добра полягає в непорушності вподобань роботодавців – для продавця або менеджера з продажу робота знайдеться завжди.
А погана – в тому, що отримувати великий оклад на такій роботі не вдасться – роботодавці готові платити за результат, створюють усілякі мотиваційні програми, націлені на підвищення продуктивності персоналу, навчають і розвивають, але платити «авансом» не прагнуть.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас