Чому українці живуть гірше за всіх у Європі


Чому українці живуть гірше за всіх у Європі

Україна і до 2014-го року відставала серед країн Східної Європи за рівнем зарплат і ВВП на душу населення, але після військових дій на Донбасі, втрати 1/5 частини промисловості та різкої девальвації ми опинилися на останньому місці. Як відзначають економісти, в минулому році українців випередили навіть відсталі молдавани. Попри це експерти впевнені: після проведення реформ і поліпшення бізнес-клімату економіка України може вийти на рівень східноєвропейських держав.

Маленькі зарплати і низький ВВП

В Україні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата – 200 доларів (трохи менше 5 тисяч гривень). Водночас у сусідній Білорусі середня зарплата досягла 357 доларів, а в небагатій Молдові – 254. До військової агресії з боку Росії Україна стабільно обганяла за рівнем ВВП на душу населення Молдову і майже доходила до показників Грузії, проте в 2014-му році ситуація різко погіршилася.

Нині Україна є однією з найменш розвинених держав у Східній Європі, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

“Якщо порівняти навіть з результатами Молдови, які їй вдалося досягти в минулому році, можна побачити, що в України ВВП на душу населення нижче. Показник ВВП на душу населення є комплексним показником, який характеризує не тільки рівень життя, а й розвиток країни”, – пояснює економічний експерт.

Серйозне падіння економіки в 2014-2015-х роках відбулося через військові дій на Сході. Фактично, як зазначено в доповіді Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), за короткий період країна втратила 15,9% ВВП, 20,5% промисловості, водночас ціни зросли на 40%. Олег Устенко відзначає, що до того ж гривня втратила 2/3 своєї вартості, а економіка пішла “в тінь”.

За підрахунками МЕРТ, якщо в 2013-му році 32% економіки перебувало в тіні, в 2014-му цей показник збільшився до 43%. Зарплати виплачуються в конвертах, бізнес не платить податки, в результаті чого надходження до бюджету скорочуються: не вистачає коштів на медицину, освіту, ремонт доріг, пенсії тощо.

Воєнні дії також відбилися і на інвестиційній привабливості країни. Як пояснює Олег Устенко, бізнес-клімат на тлі воєнних дій значно погіршився.

Грузія, яка в 2008-му році пережила збройний конфлікт у Південній Осетії, вже в 2010-му році наздогнала за рівнем ВВП на душу населення Україну. Як кажуть експерти, в результаті проведення реформ Грузія змогла показати значне зростання економіки.

Чому українці живуть бідно

Економіст Олександр Охріменко впевнений: багатство України – земля, при цьому українці свій головний ресурс практично не використовують. Також експерт зазначає, що деякі країни Східної Європи, які обігнали Україну за рівнем життя, “тримаються” за рахунок дешевих енергоресурсів з Росії, тоді як самі росіяни залежать від вартості нафти й газу на світових ринках.

“Дійсно, у нас багатство – земля, але ми це багатство не використовуємо. Якби у нас була нафта, як у Росії, Україні жила б по-іншому. Ось, наприклад, Білорусь є сателітом Росії та користується ресурсами Росії. Ми купуємо у Білорусі бензин – нафтопродукт. Але нафта, яку купує Білорусь у Росії, для них коштує копійки. Якщо ми будемо купувати нафту у Росії – будемо платити за повною ціною. Білорусь фактично піднялася за рахунок Росії”, – говорить експерт.

Олег Устенко впевнений, що головна проблема незалежної України – погані умови для бізнесу.

“Неякісний бізнес-клімат призводить до високого тіньовому сектора. Також в країну не приходять інвестори. Як результат – накопичується технологічне відставання, зменшуються темпи економічного зростання. Це призводить до падіння життєвого рівня населення порівняно з найближчими сусідами”, – розповідає виконавчий директор фонду Блейзера.

Україна за час своєї незалежності втратила статус промислової держави, впевнений екс-міністр економіки Віктор Суслов. Тепер країна може зайняти нішу аграрної держави, однак і для цього необхідні інвестиції.

“У 1990-му році Україна входила в десятку найрозвиненіших промислових країн світу. Був зруйнований промисловий потенціал, багато підприємств зупинено. Зараз я думаю: те, що втрачено, повернути не можна. Унікальна космічна галузь втрачена. “Південмаш” був найбільшим ракетобудівним підприємством, ми могли бути лідером в цій сфері. Зараз Україні визначили перспективу – нас бачать як аграрну наддержаву. Справді, в аграрну галузь приходять інвестиції. Промисловою державою Україна вже ніколи не буде, але аграрною – буде. Майбутнє України – аграрна держава”, – упевнений заслужений економіст.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua