Що потрібно знати про нові тарифи: чому так дорого і скільки заплатимо за сім'ю взимку


Що потрібно знати про нові тарифи: чому так дорого і скільки заплатимо за сім'ю взимку

Українцям цієї зими доведеться платити за новими тарифами за “комуналку”. Подорожчало все: гаряча і холодна вода, опалення, газ та електрика. Як пояснюють у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), перегляд тарифів – вимушений крок, на який Україна мала піти ще багато років тому. Чому дорожчає “комуналка” і скільки доведеться заплатити взимку сім’ї з трьох осіб у Києві.

Електроенергія: купувати за собівартістю

Чому дорожчає: українці платили тільки 21% від реальної вартості

Чому зі старим тарифом “погано”: бізнес змушений доплачувати за населення, а додаткові витрати компенсувати за рахунок кінцевої ціни на товари

Скільки заплатимо взимку: 135,9 грн

Тариф на електроенергію покривав лише 21,3% від реальної її вартості, пояснили в НКРЕКП. Промислові підприємства доплачували за населення і компенсувати додаткові витрати за рахунок кінцевої ціни на свою продукцію. У минулому році НКРЕКП ухвалила рішення підняти тариф для українців до рівня собівартості.

Тариф піднімають у п’ять етапів (постанова № 220). Приміром, на інфографіці можна побачити, як змінювалися тарифи на електроенергію у разі споживання від 100 до 600 кВт*год.

*Тариф для тих, хто споживає від 100 до 600 кВт*год, з урахуванням НДС

До квітня минулого року сім’я, яка споживає 150 кВт*год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт*год за ціною 45,6 копійок за кіловат, ще 50 кВт – за ціною 78,9 копійки за кіловат (тариф “Київенерго” з вересня 2014-го до лютого 2015-го). У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,9 копійок за місячного споживання понад 100 кВт і 45,6 копійок в разі споживання до 100 кВт, а в березні – до 99 і 57 копійок відповідно.

Наприклад, якщо минулої зими для такої сім’ї “світло” коштувало 85 грн, в цьому році доведеться платити 135,9 грн. Незважаючи на підвищення тарифів, електроенергія в Україні залишається найдешевшою в Європі.

Газ: платимо, як у Європі

Чому дорожчає: новий ринковий тариф сформовано згідно з імпортним паритетом: українцям продають газ за закупівельними цінами + транспортування і податки

Чому зі старим тарифом “погано”: доводилося виділяти з бюджету на дотації близько 100 млрд грн, не було грошей на розвиток власного видобутку газу

Скільки заплатимо взимку: 89,7 грн

Більше 20 років в Україні діяли занижені тарифи на газ, пояснюють в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). З бюджету на дотації доводилося виділяти мільярди гривень (в минулому році – 100 млрд грн).

Одна з умов отримання кредитів від Міжнародного валютного фонду – скорочення дефіциту в бюджеті НАК “Нафтогаз”. Новий тариф сформований згідно з імпортним паритетом. І український, і імпортний газ продають за однією ціною і населенню, і промисловості – 6 800 гривень за тисячу кубометрів. Така ціна, пояснюють чиновники, дозволить не тільки покрити дефіцит, а й інвестувати у видобуток власного газу.

За підрахунками “Нафтогазу”, за рік українці використовують близько 21 млрд кубометрів газу. Газ, видобутий державними підприємствами (близько 13 млрд кубометрів), НАК закуповує за ціною 1 590 грн, імпортний газ – по 185 доларів (приблизно 4 600 грн). При цьому як імпортний, так і український газ населенню продають за ціною європейського “блакитного палива”.

Згідно з розрахунками МЕРТ, вартість імпортного газу конвертували в гривню за курсом 26,7 (стільки, згідно з прогнозом, буде коштувати долар в Україні 2017-го) і додали до неї 1 146,5 грн (ПДВ), 219 грн (тариф на транспортування) , 513,7 грн (тариф на розподіл газу) і торговельну націнку постачальника (“Нафтогазу”) – 57,4 грн. В результаті отримали тариф 6 800 грн за тисячу кубометрів.

Якщо до перегляду тарифів українці взимку платили за кожен кубометр 3,6 грн (“соціальний тариф”), з травня цього року за кубометр газу доведеться платити 6,8 грн. Родині, яка не встановила в квартирі лічильник, але живе в квартирі з гарячою водою і централізованим опаленням, за кожну людину доведеться сплатити 4,4 кубометра газу. Для сім’ї з трьох осіб це 89,7 гривень.

Холодна вода: дорожчає через електроенергію

Чому дорожчає: у структурі тарифу на воду 34% – оплата енергоресурсів, які значно подорожчали

Чому зі старим тарифом “погано”: старий тариф не покривав собівартість водопостачання, зокрема витрати на електроенергію. Через це водоканали накопичили більше 5 млрд грн боргів за електроенергію перед обленерго. У підсумку українці можуть залишитися і без води, і без електроенергії

Скільки заплатимо взимку: 181,3 грн

Компанії, які займаються водопостачанням, подали в НКРЕКП обґрунтування для підвищення тарифів на холодну воду. Так, “Київводоканал” попросив замість 10,2 грн за кубометр продавати воду по 13,43 грн. З проханням комісія погодилася – вода подорожчала на 23%. До слова, в кожному місті діє свій тариф на водопостачання.

Згідно з нормативом Кабміну, сім’я, яка не встановила лічильник, повинна оплачувати 4,5 кубометра води на кожну людину. Отже, вже зараз щомісяця сім’ї з трьох осіб в Києві, яка живе в квартирі без лічильника, доводиться платити 181,3 грн.

У своїй постанові про перегляд тарифів фахівці НКРЕКП також звернули увагу, що компаніям через індексацію доводиться більше грошей витрачати на зарплати.

Гаряча вода: дорожчає через газ

Чому дорожчає: у структурі тарифу на гарячу воду 58% – вартість газу

Чому зі старим тарифом “погано”: для нагрівання води доводиться витрачати більше грошей через дорогий газ. Без перегляду тарифу виробники тепла не зможуть купувати – українці залишаться без гарячої води

Скільки заплатимо взимку: 415,5 грн

Нові тарифи на гарячу воду також затверджує НКРЕКП. Вартість цієї послуги залежить від того, чим підприємство підігріває воду. Так, у Кузнецовську Рівненської області кубометр коштує 14,88 гривні, а клієнти однієї з ТКЕ в Дніпрі змушені будуть платити 85,83 гривні за такий же обсяг гарячої води.

Клієнти “Київенерго” після перегляду тарифу платять за кубометр 83,1 грн (якщо немає рушникосушарки, то 76,7 грн). У структурі тарифу 58% – вартість газу, 17% – податки, 7% – зарплати й тільки 6% – вартість самої води.

Відповідно до затвердженої Кабінетом Міністром норми споживання, в середньому сім’я з трьох осіб використовує за місяць 5 кубометрів гарячої води. За старим тарифом для киян це – 204,6 гривень (40,92 за кубометр). Після подорожчання – 415,5 грн.

Обсяг стандартної ванни – 350 літрів. Щоб прийняти гарячу ванну, жителям столиці доведеться заплатити близько 29,7 грн (один літр гарячої води за новим тарифом буде коштує близько 8,5 копійок). Приблизно 30 літрів води українці витрачають на умивання і чищення зубів щодня – це приблизно 2,5 грн.

А ось похід у туалет, за умови, якщо встановлено стандартний зливний бачок об’ємом 6 літрів води, коштуватиме лише 8 копійок (літр холодної води коштує 1,3 копійки).

Опалення: дорогий газ – дороге тепло

Чому дорожчає: у структурі тарифу на опалення 64% – вартість газу

Чому зі старим тарифом “погано”: на опалення доводиться витрачати більше грошей через дорогий газ. Без перегляду виробники тепла не зможуть купувати газ, а українці залишаться без тепла

Скільки заплатимо взимку: 989,1 грн – “однушка”, 1 648,5 грн – “двушка”, 2 307,9 грн – “трійка”

За даними “Київенерго”, якщо раніше на одну Гкал тепла доводилося витрачати газу на 392,45 грн, після подорожчання “блакитного палива” ця сума зросла до 902,97 грн. У структурі тарифу на тепло 64% ​​- вартість газу, 17% – податки, решта – електроенергія, зарплати і т. д.

У кожному місті НКРЕКУП затвердила свій тариф на тепло для конкретного постачальника (залежить від того, який енергоресурс використовує постачальник). Так, у Києві за однокімнатну квартиру (30 кв. м) без лічильника доведеться заплатити 989,1 грн. За двокімнатну (50 кв. м) – 1 648,5 грн, а за трикімнатну (70 кв. м) – 2 307,9 грн.

Скільки заплатимо за “комуналку”

За рік у Києві на 20% подорожчало світло, на 23,7% – холодна вода, на 47% – газ, на 50,7% – гаряча вода і на 51% – опалення. В результаті, якщо минулої зими сім’я з трьох осіб у стандартній однокімнатній квартирі віддавала за “комуналку” 976,85 грн, взимку 2017 року доведеться заплатити 1 881,3 грн. І це без урахування тарифів на вивезення сміття і утримання будинку. Життя в трикімнатній квартирі коштуватиме 3 200,1 грн (в минулому році – 1 621,5 грн).

Варто зазначити, що в квартирі з лічильниками на тепло, газ, електроенергію, гарячу та холодну воду сума в платіжках може бути значно нижче. Крім того, як прогнозують в Міністерстві фінансів, до зими в Україні субсидію оформлять 7 млн ​​сімей.

Наприклад, сім’я з двох дорослих із середніми зарплатами (за даними Держстату – 4 746 грн) і дитини за “комуналку” в трикімнатній квартирі замість 3 187,9 грн заплатить 1 915,4 грн (решту покриє субсидія). Цій ж сім’ї з мінімальними зарплатами (1 550 гривень) доведеться заплатити за комуналку із субсидією лише 205 гривень.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua