Повернення Яценюка: як екс-прем'єр змагається з Гройсманом


Повернення Яценюка: як екс-прем'єр змагається з Гройсманом

Арсеній Яценюк повертається в інформпростір. Минулого тижня екс-прем’єр відвідав США, де провів зустрічі з віце-президентом США Джо Байденом і виконавчим директором МВФ Девідом Ліптоном. Яценюк вирушив у Штати практично через тиждень після візиту чинного прем’єра Володимира Гройсмана та поїздки голови Адміністрації Президента Бориса Ложкіна.

Деякі експерти навіть зазначили, що це може призвести до різнобою голосів у спілкуванні з США. В оточенні екс-прем’єра не приховують, що метою тижня у Штатах було не тільки підтримання у фокусі проблем України, але і збереження за Яценюком статусу вагомого політичного гравця.

У команді екс-прем’єра всіляко підкреслюють, що саме він був головним переговірником у Штатах стосовно відновлення кредитування МВФ.

Після повернення, в понеділок, 4 липня, Яценюк зустрівся з фракцією “Народний фронт” і розповів про підсумки своєї поїздки. На це ж засідання прийшов і прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він просив колег по коаліції допомогти ухвалити закони, необхідні для виконань вимог МВФ.

Адже 15 липня рада директорів Фонду розгляне питання виділення грошей Україні. “Фронтовики” погодилися допомогти, підтримати закони, але тільки в обмін на закон про спецконфіскат. Прем’єр пообіцяв, що голоси за документ знайдуться. Але вчора, 7 липня, парламент провалив голосування закону.

Чому Яценюк літає в США слідом за прем’єром, чим він займався після своєї відставки і навіщо на засіданні фракції НФ він говорить про можливі дострокові вибори Ради?

Тіньовий прем’єр

Після своєї відставки Арсеній Яценюк відійшов у тінь, але не втратив вплив. Він, як і раніше, входить у стратегічну раду при президенті, а вплив його політсили на Кабмін і коаліцію тільки збільшився.

Незабаром після відставки екс-прем’єр зібрав на засідання фракцію “Народного фронту”. Він запевнив соратників, що нічого страшного не сталося. За словами Яценюка, вони зберегли і навіть примножили своє представництво в Кабміні, у НФ залишився блокуючий пакет в парламенті, без якого президент не зможе провести через Раду жодного рішення.

“Його позиція була, що ми не критикуємо Гройсмана, але акцентуємо увагу на реформаторській діяльності своїх міністрів. І це тиражуємо для медіа. Крім того, було сказано, що наступної весни можливі дострокові вибори. Причому, не лише парламенту, а й президента” , – розповідає один з депутатів.

Цікаво, що джерела РБК-Україна в оточенні президента стверджують: варіант перевиборів уже місяць обговорюється на засіданнях “стратегічної ради”.

Утім, слова про вибори були дуже доречними в самому НФ. Адже вони стали додатковим фактором мобілізації для місцевих осередків. Політсила Яценюка ніколи особливо не дбала про регіональні партійні організації.

За словами співрозмовників РБК-Україна в НФ, на тому ж засіданні фракції депутат Олена Ледовських, яка веде партійну бухгалтерію, нагадала колегам, що на місцях вже кілька місяців не виплачували гроші. Питання вирішили. А також провели зустріч Яценюка з партактивом.

На одних із перших зборів “Народного фронту” після відставки Яценюка екс-прем’єр попросив колег висловитися на тему, як будувати його діяльність в період штилю.

“Була ідея поїздок по великих обласних центрах, але Яценюк не схотів. Замість цього він запропонував іноземне турне – США, Німеччина, Франція, Бельгія”, – розповідає на умовах анонімності один з депутатів.

Першими в списку опинилися США.

У “Народному фронті” особливо підкреслюють, що поїздка в Штати відбулася на запрошення віце-президента Джо Байдена і відзначають високий рівень візиту.

Радник Яценюка з міжнародних питань Данило Лубківський взагалі говорить, що подібний рівень зустрічей відставного чиновника не має аналогів в українській історії.

Хоча місцеві журналісти навпаки зазначають, що адміністрація, яка ось-ось піде, має вже достатньо часу, щоб дозволити собі й такі зустрічі.

В американській пресі ніякого ажіотажу з приводу Яценюка і не було – всю увагу забрав Brexit.

На питання, навіщо була така поїздка майже слідом за прем’єром Володимиром Гройсманом, Данило Лубківський відповідає: “Щоб підтвердити єдність команди і прихильність реформам. Адже Яценюк говорив тут і про фіскальну реформу, і реформу митниці, які американці готові підтримати. І їм було важливо почути, що українські політики, як і американські, вчаться тримати дане слово, навіть і після зміни влади”.

Неофіційна версія звучить більш прозаїчно, але не менш нарцисічно: “Щоб дошліфувати те, що говорив Гройсман. Ну і, напевно, пошук того, “кому дзвонить в Україні”. У свою чергу, в оточенні президента запевняють, що візит в США команда Яценюка почала готувати ще півроку тому, коли він ще був прем’єром, а після відставки він вирішив не змінювати план поїздки.

“У Вашингтоні обговорювали санкції, військову допомогу – радари ось на початку тижня прийшли, програму МВФ, фінансову підтримку реформи поліції, національної гвардії, судреформи і реформи держфінслужби (митниця). Пакет допомоги на цей рік у 220 млн доларів”, – каже співрозмовник РБК-Україна в оточенні Яценюка.

Неважко простежити, що багато зі статей допомоги будуть надані українським відомствам, якими керують міністри від “Народного фронту”.

Налякати Гройсмана

Цього понеділка Яценюк розповідав колегам про підсумки поїздки в США.

“Якщо коротко, то він сказав, що підтримка в України є, але потрібно, щоб перемогла президент-жінка”, – розповідає один з депутатів на умовах анонімності.

Після цього Яценюк знову заговорив про вибори в Україні та зазначив, що проведення їх невигідно і цього потрібно уникнути за будь-яку ціну, хоча б у цьому році.

Раніше про дострокові вибори говорили у прив’язці до весни наступного року, тепер вже до осені 2017.

“Цієї осені вони навряд чи можливі, навіть після того як українці отримають нові платіжки за комуналку, і при всіх зусиллях Тимошенко і Ляшка”, – говорить один з міністрів, який пройшов до уряду від БПП.

Він також сумнівається, що платіжки за газ стануть причиною відставки Володимира Гройсмана. Поки прем’єр не зробив якихось критичних промахів і помилок.

Водночас кілька тижнів тому журналістам стали акуратно запускати чутку, що нинішнього прем’єра в найближчому майбутньому може змінити або нинішній голова АП Борис Ложкін, або той таки Яценюк.

“Мій особистий прогноз: прем’єра підвісять навесні у в. о. Далі все від нього залежить. Але наступної осені вибори неминучі”, – говорить співрозмовник в Адміністрації Президента.

У команді Гройсмана до таких розповідей ставляться з іронією і не більше як до чуток. Але не виключають, що так можуть виглядати спроби зробити прем’єра більш поступливим у якихось питаннях.

Як власне і вийшло на зустрічі з НФ у понеділок. За словами очевидців, спочатку прем’єр поговорив з фракцією, а потім ще окремо з Яценюком і заступником голови фракції Сергієм Пашинським.

“Він намагався нам представити, як ці законопроекти МВФ потрібні. Але це було схоже на виступ школяра. І коли слово взяв Яценюк і став пояснювати, то відразу стало зрозуміло, хто в цьому приміщенні альфа-самець. Навіть Гройсман після його виступу сказав, що у нього мозок став на місце”, – розповідає один з учасників зустрічі.

“Як тільки Гройсман заговорив про МВФ, наші тут же сказали, що ми звичайно за, але тільки після закону про спецконфіскат”, – розповідає ще один з депутатів НФ.

Як відомо, ухвалення цього законопроекту вже рік лобіюють Тетяна Чорновол і Сергій Пашинський. В останній пленарний тиждень червня голова комітету нацбезпеки навіть обіцяв підірвати літак з депутатами, які полетіли на Євро-2016 до Франції повболівати за збірну України і не дали голосів.

“Гройсману цей законопроект теж вигідний, адже ціна питання – 40 млрд гривень, з яких 30 млрд гривень планують направити на соціалку, а 10 млрд гривень – на фінансування армії та силовиків”, – говорить на умовах анонімності один з депутатів БПП.

За порадою секретаря РНБО Олександра Турчинова, законопроект про спецконфіскат депутати домовилися голосувати в четвер, у день голосування МВФівських законів.

Але в четвер, 7 липня, домовленості знову дали тріщину.

Болюче питання на 38 мільярдів

“Вони нас знову кинули: ми проголосували потрібний їм законопроект про держслужбу, коли конкурсні комісії формуються при адміністрації президента і держслужбовці знову можуть бути членами партій, а вони знову не дали голоси, щоб включити наш законопроект до порядку денного”, – скаржився в кулуарах один із впливових “фронтовиків”.

Щоб виправити ситуацію, на вечірнє засідання парламенту прибув прем’єр.

“Спочатку я бігав і метушився, а потім згадав, що прем’єр не я, а Гройсман. І це його клопіт, як наповнювати бюджет, як забезпечувати дохідну і видаткову частину. І я його попередив в особистому спілкуванні, що якщо не буде забезпечено фінансування армії, я особисто поставлю питання про його відставку. Тепер я чекаю, що він скаже в залі”, – заявив Сергій Пашинський перед вечірнім засіданням.

Ближче до 15.00 з парламенту несподівано вийшов мер Львова Андрій Садовий. На питання, що він робив тут, мер відповів, що був із господарських питань і спілкувався з прем’єр-міністром. Яких саме питань – не уточнив.

Але в цей день Рада розглядала питання, яке було актуальне і для Гройсмана, і для “Самопомочі”, – а саме призначення 4 членів ради НБУ за квотою парламенту.

Це необхідно зробити, щоб запрацювала Рада НБУ. Вона має затвердити звіт НБУ про роботу за минулий рік, без чого неможливо направити до держбюджету 38 млрд гривень прибутку Нацбанку за 2015 рік.

Одним із членів ради повинен був стати представник партії Садового Тимофій Милованов.

Крім того, економічний комітет рекомендував Станіслава Аржевітіна (від БПП), Олену Щербакову (НФ) і Віру Ричаківську (“Радикальна партія”). Але в останній момент БПП поміняв кандидатуру Аржевітіна на радника Бориса Ложкіна Олександра Пасхавера, без розгляду в комітеті, і це викликало обурення залу. Постанову зняли з розгляду і повернулися до неї тільки після засідання комітету, який замінив Аржевітіна на Віктора Козюка (квота БПП).

Таким чином, прем’єру відкрили шлях до 38 мільярдів Нацбанку.

А ось на те щоб включити до порядку денного проект про спецконфіскації голосів знову не вистачило.

Після чого лідер фракції НФ Максим Бурбак заявив, що голосувати за всі інші законопроекти, в тому числі й “МВФівські”, його фракція не буде. На цей момент Рада ухвалила тільки 1 з 9 із цього списку.

У прем’єра залишається менше тижня, щоб провести ці закони через парламент.

“Якщо чесно, якби нам при Яценюку БПП так допомагала б голосами, як ми їм, ми б дуже далеко просунулися в розвитку. Але вони знову граються в свої ігри. Тож нехай попихтять наступного тижня”, – обурювався депутатів від НФ.

У результаті між БПП і НФ вперше після відставки Яценюка стала зростати напруга. І розмови про майбутні дострокові вибори парламенту можуть виявитися не такими вже нереалістичними.

Тетяна Ніколаєнко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua