На перевірку йдуть сотнями: як впроваджують детектори брехні в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

На перевірку йдуть сотнями: як впроваджують детектори брехні в Україні

Казна та Політика
1972
Ось уже рік, як українських чиновників і силовиків при прийомі на роботу стали масово перевіряти на детекторі брехні. За законом ця процедура не обов’язкова — кандидат сам повинен дати на неї згоду. Втім, поліграфологи повідомили, що в цьому році, порівняно з минулим, кількість звернень до них зросла на третину. За весь 2015 рік до них за цією послугою звернулися близько 10 тисяч разів, а тільки за чотири місяці 2016-го — понад 3000 разів.
Член Всеукраїнської асоціації поліграфологів Ігор Іщук розповів нам, що якщо раніше випадки перевірок обчислювалися одиницями, то зараз своїх співробітників на перевірку відправляють і силові відомства, і приватні компанії. Звертаються і прості громадяни.
“Чим складніша ситуація в країні, тим частіше люди звертаються за допомогою до поліграфологів, — говорить експерт. — Наприклад, керівники приватних компаній втомилися терпіти збитки через нечесних співробітників. Були випадки, коли після перевірки на детекторі викривали працівників, які продавали наліво бетон, а бувало, бізнесмени приводили цілі відділи співробітників, щоб зрозуміти, хто з них отримує відкати від постачальників”.
За словами Іщука, специ з нетерпінням чекали і одного з нардепів, який після інциденту з побиттям пляшкою своєї колеги публічно пообіцяв прийти на тестування, але так і не з’явився.
“Що стосується сімейних конфліктів, то нещодавно був випадок, коли мати дівчинки-підлітка привела доньку на перевірку, — згадує Ігор Іщук. — Дівчинка заперечувала, що краде гроші з сейфа, але потім зізналася, що кожен день брала по $100, вкравши в цілому близько $5000”.
Суть роботи поліграфа зводиться до того, що він з допомогою пластинок і датчиків фіксує зміни, які відбуваються в організмі людини, коли той відповідає на запитання. “Відбувається фіксація дихання, потовиділення і серцевої активності. Коли людина говорить неправду, то вона зазвичай затримує дихання при видиху, збільшується потовиділення і прискорюється серцебиття”, — розповіли нам поліграфологи.
Самі ж висновки, бреше людина чи ні, робить поліграфолог на підставі показань апарату. “Звісно, не можна говорити, що помилки виключені. Похибки бувають у практиці навіть дуже професійних фахівців. Але якщо поліграфолог дотримується методики, то похибки поодинокі”, — кажуть фахівці.
Те, що перевірки на детекторі брехні вже далеко не рідкість, нам підтвердили і в Міноборони та МВС. Наприклад, тест на детекторі — зараз один з критеріїв проходження в новий спецназ КОРД (МВС) та на керівні посади в Міноборони. Неофіційно поліграф використовувався і раніше. “У минулі роки, коли йшов відбір кандидатів на посади начальників обласних УБОЗ, претендентів тестували на такому детекторі. Серед кандидатів були такі, хто чесно не відповів на жодне запитання, що стосується хабарів”, — розповіли в МВС. Були і відсіяні претенденти на керівні посади в Міністерство оборони. Втім, про кількість людей, що не пройшли детектор, нам відповісти не змогли.
Зазначимо, фірми, які зараз надають послуги перевірок на поліграфі, за тестування однієї людини беруть від 1600 до 18 000 грн. Розцінки встановлюють залежно від кількості, складності запитань і резонансності тієї чи іншої справи. Щоправда, варто уточнити, що для українських судів поліграфічна експертиза поки що не є повноцінним доказом.
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас