Чому подорожчала гречка: В Мінагрополітики розказали, чому в деяких магазинах ціна до 50 грн за кг


Чому подорожчала гречка: В Мінагрополітики розказали, чому в деяких магазинах ціна до 50 грн за кг

Подорожчання гречаної крупи в деяких київських магазинах до 50 грн за кг, ймовірно пов’язане зі змовою на ринку. Про це сказав міністр агрополітики Тарас Кутовий. Антимонопольний комітет зайнявся розслідуванням.

Як пишуть ЗМІ, уже зараз зрозуміло, що значне зростання цін відбувається на стадії оптової торгівлі. Навіть зараз, в кінці маркетингового року, коли запаси нереалізованої гречки у аграріїв залишилися на рівні 5 тис. т, що становить лише близько 4% від врожаю 2015 го, закупівельна ціна на сире зерно становить 20-22 грн за кг. Ще 2 грн беруть переробники за обрушення, просіювання, обсмажування і упаковку. А потрапляючи до оптовиків, дефіцитна крупа дорожчає майже в два рази.

Зазначається, що за останні п’ять років валовий збір гречки в Україні впав більш ніж в два рази, з 282 тис. т в 2011-му до 128 тис. т в 2015-му. Пов’язано це з низькими закупівельними цінами.

На думку журналістів, раніше апетити оптовиків стримувала Росія. І оптові продавці заробляли, занижуючи закупівельні ціни. У 2011-2014 роках закупівельна ціна не перевищувала 3-4 тис. грн за тонну. Тому число “гречкосіїв” щороку зменшувалося.

У 2015 році до низьких закупівельних цін додався такий чинник, як різка девальвація гривні. Оскільки гречка надходить переважно на внутрішній ринок, рентабельність її вирощування виявилася нижчою, ніж у перспективних для експорту культур. В результаті урожай 2015-го виявився приблизно на 25% нижче, ніж споживання гречки в країні (155-180 тис. т). А заборона на поставки з Росії позбавила ритейлерів можливості покрити дефіцит за рахунок імпорту. В результаті оптові продавці отримали можливість диктувати ринку свої умови.

Держінспекцію з контролю за цінами почали розформовувати в 2014 році, а нова Держспоживслужба повноцінно не запрацювала. У держрезерв гречки не закупили – її не вважають товаром першої необхідності. Аграрний фонд планував купити 30 тис. т крупи, проте не зумів продати свої запаси цукру, щоб купити гречки.

У 2016 році гречкою засіяли 76 тис. га, що на 29% більше площ, засіяних в 2015-м.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua