Уряд націлився на газ


Уряд націлився на газ

У черговий раз українці відчують наскільки подорожчала “комуналка”. Цього разу в ціні виріс “соціальний” тариф на споживання “блакитного палива”, в процентному співвідношенні ціна піднялася практично на 90%. В уряді кажуть, що підвищення цін на газ забезпечить близько 7 млрд грн додаткових надходжень до бюджету, однак, за новими цінами необхідно ще розрахуватися.

По-новому

Травневі свята для населення України обернулися не тільки передсвятковими витратами, але і новиною про нові ціни на спожите в домашньому побуті “блакитне паливо”, чи то газ. Так, з 1 травня, як було обіцяно Кабміном, ціни зростуть для тих, хто користується газом, як джерелом для обігріву житла, а для тих, хто на газу тільки готує і гріє воду для миття і прання, він, навпаки, подешевшає.

“Багато років на цій темі спекулювали. Для нас важливо, щоб ми були прозорі, відкриті і, безумовно, це все відповідає тим зобов’язанням, які були взяті перед МВФ. Я глибоко переконаний в тому, що саме зараз прийняття цього рішення може бути, в тому числі, і певним зниженням ціни на газ для 3 мільйонів споживачів. Адже ми знаємо, що сьогодні ціна на газ, яка не була економічно обґрунтованою, була 7 200 грн”, – сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Віце-прем’єр Степан Кубів повідомив, що тепер для населення встановлена єдина ціна на газ – 6,88 грн за кубометр. Раніше для опалення було 3,6 грн/куб. м з 1 жовтня по 1 травня, і 7,2 грн/куб. м – в інші теплі місяці. А для жителів багатоквартирних будинків “куб” коштував 7,2 грн круглий рік. Тобто, для жителів багатоповерхівок з газовими плитами кубометр газу подешевшав на 32 коп. Для релігійних організацій ціна становитиме 3,91 грн/куб. м (було 3,6), а для теплокомуненерго – 6,81 грн/куб. м (раніше було 2,99).

Якщо в житловому приміщенні встановлено спеціальний лічильник на тепло, платити доведеться наступним чином: згідно з єдиною ціною на газ (6879 гривень за 1000 кубометрів), населення буде оплачувати близько 6,9 гривень за 1 кубічний метр газу. Якщо в житловому приміщенні не встановлений лічильник, то при наявності централізованого гарячого водопостачання норма споживання становить 4,4 кубометра на людину, виходить, що є платити “по-новому” доведеться 30 грн в місяць за одну людину. Ситуація виглядає значно інакше, якщо централізоване гаряче водопостачання відсутнє, а також відсутній газовий водонагрівач – за одну людину норма споживання складе 14 кубічних метра, за які доведеться платити 97 гривень щомісяця.

Безумовно, наявність будинкового лічильника на тепло значно знижує статтю витрат споживачів. Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко заявив, що зараз уряд вказав місцевій владі і ТКЕ станом на 1 жовтня 2016 року встановити близько 1 млн будинкових лічильників тепла.

Чи справедливою є ціна?

Аналітик компанії “Альпарі” Антон Козюра провів свої підрахунки, щодо справедливої єдиної ціни за газ для населення, ось що з цього вийшло: “виходимо з того, що російський Газпром запропонував вартість за ціною трохи менше $180 за 1000 м3. Після чого Нафтогаз відмовився від цієї пропозиції, мотивуючи відмову тим, що зможе отримати меншу ціну у європейських постачальників. Середню ціну в поточному кварталі (точних даних поки немає) беремо рівною $170 за 1000 м3. За нинішнім курсом Нацбанку долар оцінюють в 25.19 грн., отже, вартість 1000 м3 дорівнює 4282,3 гривні, відповідно вартість 1м3 дорівнює 4,28 гривень. Однак варто врахувати витрати на транспортування і обслуговування газотранспортної системи в цілому, що становить близько 20% від вартості блакитного палива. Таким чином отримуємо вартість в 5,14 гривні за м3, що приблизно на 33% дешевше декларованої вартості для населення”.

Член виконкому УТФА Віталій Шапран вважає, що нова ціна порахована на макроекономічному базисі і газовому балансі 2014 року. “У 2015 році газовий баланс змінився, тому уряду варто її переглянути в бік зменшення”, – додав він.

Геть корупцію

Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса переконаний, що рішення уряду підняти тариф до справедливого рівня за один раз дуже правильне і виважене. Він вважає, що тарифи повинні бути справедливими, більш того, на його думку, підвищення тарифів є нічим іншим, як реформою. “Ці зміни є фундаментальними, що сприяють як макроекономічній стабілізації, так і боротьбі з корупцією”, – повідомив Фурса.

Думку щодо боротьби з корупцією висловлював раніше Володимир Гройсман. “Тут не було ніякої соціальної справедливості: багаті споживали газ задешево як і бідні. Люди платили свої податки до держбюджету, бюджет брав цей ресурс і направляв його на дефіцит “Нафтогазу”. Але навколо цих речей, завжди були угоди, які приносили мільярдні доходи тим, хто мав справи на газовому ринку”, – підкреслив глава уряду”.

За словами Віталія Шапрана, поділ ціни газу для населення і бізнесу мав привід для зловживань. “Є факти, коли газ необхідний для населення використовували металургійні комбінати, а населенню продавали “доменний газ” під виглядом природного. Але, головне, коли немає єдиної ціни і вся промисловість сиділа на імпортному дорогому газі, це гальмувало розвиток промисловості. Тому напрямок думки Кабміну правильний – тариф повинен бути єдиним”, – упевнений він.

Найбільш реальною причиною подорожчання, в першу чергу, виступають вимоги МВФ – черговий транш, який очікують вже до початку літа, вважає Козюра. “Не виключено, що після його отримання уряд буде змушений кілька знизити тарифи під тиском суспільства. Однак це унеможливить подальше продовження кредитної лінії з боку МВФ”, – повідомив Козюра.

Аналітики, експерти і Кабмін в тому числі порахували, що в новому опалювальному сезоні понад 80% споживачів будуть змушені оформити так звану енергетичну субсидію.

Трохи більше, ніж за 10 років Україна вже встигла витратити 53,6 млрд на субсидування газу для населення. У період з 2005 по 2015 рік населення України сплатило за газ 10,9 млрд доларів при загальній вартості спожитого ресурсу 64,5 млрд доларів.

При цьому, як повідомив заступник голови правління НАК “Нафтогаз України” Сергій Коновець, Україна за звітний період виділила 20,2 млрд доларів грошових субсидій і забезпечила 33,4 млрд доларів не грошових субсидій. Згідно з даними, які навів Коновець, компенсація різниці в тарифах для підприємств теплокомуненерго склала 3,4 млрд доларів, 4,8 млрд доларів-субсидії за газ громадянам, 12 млрд доларів – компенсація втрат “Нафтогазу України” (в т.ч. докапіталізація компанії), 4,7 млрд доларів держава недоотримала у вигляді податків, 28,7 млрд доларів недоотримали українські видобувачі газу.

За минулий 2015 рік Україна вже встигла витратити 153 млрд гривень на так звані енергетичні субсидії, з яких тільки 25 млрд гривень були спрямовані на субсидування населення. За словами міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка, основний обсяг субсидій був направлений теплогенеруючі підприємства та їх використання складно проконтролювати. При цьому з 25 млрд гривень, спрямованих на потреби населення, в 2015 році було використано тільки 18 млрд гривень.

Зараз держава стурбована пошуком нового механізму, який дозволить частково монетизувати субсидію. Антон Козюра впевнений, що ймовірність такого розвитку подій досить мала. Так, в постанові від Кабміну №319 від 27 квітня відзначається, що на період отримання субсидій ЖКГ громадяни не будуть отримувати пільги на оплату житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива та скрапленого газу.

З урахуванням того, що в 2016 році уряд запланував отримати від газової ренти майже 40 млрд гривень, цих грошей цілком може вистачити на газові субсидії, єдине, навіщо цей кругообіг грошей у бюджеті, задається питанням Віталій Шапран. Сьогодні енергосубсидії отримують 5,5 млн, або 36% домогосподарств.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Кабмін
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua