Гривня обрала новий курс


Гривня обрала новий курс

Національний банк скупив за квітень на міжбанку $676 млн, але це не зупинило тренд зміцнення гривні – вона подорожчала майже на 4%. І хоча НБУ стверджує, що не маніпулює ринком, саме скуповування валюти регулятором не дозволило долару подешевшати нижче 25 грн/$. У травні банкіри очікують на стабільну валютну ситуацію – їхні прогнози спираються на зростання експортної виручки.

Надлишок долара

Квітень став унікальним місяцем на валютному ринку. Надлишок валюти на міжбанку спровокував ревальвацію національної грошової одиниці. Долар за місяць подешевшав до гривні на 3,88%, або на 1 грн – з 26,2182 грн/$ до 25,2009 грн/$.

Курс гривні міг зміцнитися ще значніше, але Нацбанк масово скуповував на ринку вільну валюту. З 21 торгової сесії НБУ один раз вийшов з прямою інтервенцією (7 квітня він купив $147,4 млн), а 13 разів купував валюту на аукціонах – сумарно на суму $528,6 млн. Чиста місячна купівля валюти Нацбанком виявилася рекордною – $676 млн.

Причому в останній тиждень квітня НБУ навіть наростив викуп валюти – придбав $275,1 млн, що загальмувало зміцнення гривні – курс збільшився лише на 15 копійок. Курс готівкового долара майже повністю зрівнявся з міжбанківським: у відділеннях банків американська валюта продавалася у п’ятницю в середньому 25,25 грн/$, а в небанківських обмінниках навіть дешевше –25,1 грн/$.

Зниження вартості долара не призвело до активізації його скуповування. «Громадяни продовжують більше продавати іноземну валюту банкам, ніж купувати її», – говорить заступник голови НБУ Олег Чурій.

НБУ назвав дві причини скуповування валюти: згладжування надмірних коливань на валютному ринку і поповнення міжнародних резервів. «Проведення операцій з купівлі валюти не означає, що НБУ таргетує певний рівень курсу гривні. НБУ продовжує дотримуватися режиму гнучкого курсоутворення, за якого згладжує надмірні коливання, але не протидіє руху курсу під дією фундаментальних ринкових чинників», – стверджують в центробанку. Але без втручання НБУ курс гривні зміцнився б значніше. На початку року він був 24 грн/$.

Зовнішня залежність

Перевищення пропозиції валюти над попитом було викликано поновленням в середині лютого зростання цін на світових сировинних ринках: в річному вимірі ціни на сталь виросли на 16%, ціни на залізну руду – на 6%. «Відбулося зростання цін на металургійну продукцію, тоді як ціни на енергоносії, зокрема нафту, залишаються досить низькими, – говорить директор департаменту казначейства Банку «Михайлівський» Віктор Єрасов. – Впливає також і сезонне зниження попиту на валюту, яке щорічно відбувається з кінця першого кварталу до середини другого. Витрати, пов’язані з початком посівних робіт, вже проведені, і немає додаткової потреби у закупівлі імпортних товарів».

Гривню підтримала також докапіталізація банків. «Як і вплив на ринок сезонних чинників, таких як продаж валютної виручки металургами та аграріями, а також зниження закупівлі газу в зв’язку із закінченням опалювального сезону, у поточний момент важливу роль відіграє продаж банками валютних вливань від акціонерів у капітал. У той же час попит на валюту на міжбанку залишається на низькому рівні», – зазначає начальник казначейства ВТБ Банку Станіслав Верхградський.

Банкіри очікують, що в травні міжбанківський ринок буде стабільним, без різких курсових коливань. «Розраховувати на серйозний відкат іноземної валюти найближчим часом не зовсім коректно, оскільки багато в чому міжбанк залежить від макроекономічних показників і, зокрема, від цін на сировину на світових ринках. Услід за нафтою, яка знову почала знижуватися в ціні, ми зможемо спостерігати зниження цін на аграрну та металургійну продукцію – основні статті експорту української економіки», – говорить директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

На думку експерта, курсоутворення майже повністю вийшло з-під залежності внутрішньополітичних чинників. «Політичні події майже не чинять тиску на гривню, яка вже більшою мірою підпорядковується економічним трендам», – каже банкір.

Губар Олена

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua