Дешеві гроші як анестезія для Португалії


Дешеві гроші як анестезія для Португалії

Завдяки монетарній політиці ЄЦБ економічне становище Португалії покращилося. Проблема, однак, у тому, що тепер країна може відкласти втілення потрібних реформ – або й зовсім від них відмовитися.

Професор економіки Жоао Сезар дас Невес з Католицького університету Португалії не може сказати нічого доброго про Європейський центральний банк (ЄЦБ): “Його заходи не вирішують жодної проблеми, вони діють просто як сильна анестезія”. ЄЦБ хоче допомогти проблемним південноєвропейським країнам своєю політикою нульової відсоткової ставки: завдяки дешевим кредитам у хворі економіки закачують гроші, які так потрібні для економічного зростання та пожвавлення попиту. Тільки-от це не спрацьовує. “І гніваються всі зараз саме на ЄЦБ. І багаті країни Півночі, і бідні – Півдня”, – каже економіст.

Але при цьому Португалія повинна була б мати всі підстави тішитися: відколи ЄЦБ почав безплатно роздавати мільйони євро, відсотки за португальськими державними облігаціями знову різко впали. Відсотки за короткостроковими ризикованими цінними паперами не перевищують двох відсотків, за довгостроковими – трохи більші за три відсотки. Це зменшує витрати на обслуговування боргу, а також дає простір для маневру в умовах обмеженого бюджету. А наплив грошей повинен забезпечити інвестиції для довгоочікуваного економічного зростання. “Але гроші приходять не туди, куди повинні”, – каже дас Невес.

Нових інвестицій нема

“Список банків, які хочуть мені дати кредит, величезний”, – каже Віктор Олівейра. Але йому не потрібні гроші. Його компанія Vangestуспішно виробляє прес-форми для цілого світу, тож може сама себе фінансувати. Але португальські банки раніше пустили за вітром стільки грошей, що тепер хочуть давати тільки безпечні кредити надійним підприємствам. Новачки натомість опинилися в невигідному становищі. Інвестицій для розширення підприємств або для молодих компаній, які могли би забезпечити зростання, все ще нема. Середні підприємства, які хотіли би чимось ризикнути, теж нічого не отримують. Дешеві гроші залишаються в банку.

Натомість ростуть спекулятивні бульбашки. Ціни на нерухомість, особливо у столиці Лісабоні, знову досягли фантастичного рівня. Зростають також темпи видачі споживчих кредитів. Дешеві гроші ЄЦБ призводять до нової заборгованості і взагалі є поганим сигналом, попереджає дас Невес. І хоч контрольні механізми ЄЦБ ускладнили нарощування державного боргу, немає жодної гарантії, що якийсь винахідливий мер не створить муніципальні компанії, які отримуватимуть дешеві кредити. Ця схема вже посприяла збільшенню державного боргу.

Неправильні сигнали від ЄЦБ

Політика нульової відсоткової ставки ЄЦБ у першу чергу спокушає поверненням до старих звичок, побоюється дас Невас. Передусім через неї стає менш відчутним тиск до втілення довгоочікуваних реформ. Через низькі відсоткові ставки держава менше мусить хвилюватися про борги, а в політиків зникає бажання проводити непопулярні зміни. Державну реформу, якої вимагає ЄС, буде знову відкладено. Як побічний ефект, ЄЦБ утримує на плаву португальські банки, які без дешевих грошей давно би збанкрутували. “Якби ЄЦБ не робив цих кроків, звісно, все було б значно гірше. Але наші структурні проблеми не були вирішені, їх просто відклали на потім”, – вважає економіст.

А отже, далі економіка країни, як і раніше, функціонуватиме абияк. Від грошей ЄЦБ може виграти хіба що місцевий середній клас – маленький, без резервів та вражений кризою. Передусім гроші з банків отримують державні службовці та люди з фіксованим доходом. У супермаркетах вони знову купують найдорожчі брендові товари.

Позичені гроші вони вкладають у нові машини, занадто дорогі квартири, які їм часто не потрібні, та літні відпустки, час яких наближається. Замість економічного зростання гроші інвестуються в об’єкти спекуляції та споживання, змальовує ситуацію дас Невас. А отже, на обрії вже майоріє наступна португальська криза. І за це теж можна подякувати політиці нульової відсоткової ставки ЄЦБ.

Йохен Фаґет, Дмитро Губенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua