Прем'єр для президента: політична криза наближається до розв'язки


Прем'єр для президента: політична криза наближається до розв'язки

На цьому тижні в політичній кризі може бути поставлена крапка. Вже в цей четвер в парламенті можуть з’явитися какдидатуры нових прем’єра і членів Кабміну. У всякому разі, так стверджує команда президента, чиїм головним фаворитом на пост глави уряду є спікер Ради Володимир Гройсман. Хоча до цього найбільш вірогідним претендентом на Банковій називали міністра фінансів Наталія Яресько. Команда прем’єр-міністра Арсенія Яценюка поки зберігає мовчання.

Перша, хто заговорив про розв’язанні політичної кризи, лідер фракції “Батикивщина” Юлія Тимошенко. “Я не уповноважена називати прізвище. Через день-два ви всі дізнаєтеся нового прем’єр-міністра”,- заявила вона на бізнес-форумі у п’ятницю, 18 березня.

“І це не жінка,- вже через пару хвилин уточнив РБК-Україна один з депутатів БПП, – І не іноземець…”

Розмови про те, що “проблема прем’єра” вирішена розбурхували бізнес ще з п’ятниці. “Ну що, можна вже вітати Гройсмана,- не чекаючи питання, сказав РБК-Україна один з українських виробників. – До середовища він ( Гройсман, – ред.) повинен представити своїх міністрів”.

А депутати з фракції БПП не виключали, що до кінця тижня новий склад Кабміну може бути затверджений у парламенті. “На наступному тижні, приблизно в четвер, ми можемо провести позачергове засідання, на якому проголосуємо за нового прем’єра, новий уряд, нову програму діяльності уряду і нарешті покінчимл з глибокою кризою”, – заявив лідер фракції БПП Юрій Луценко вже 20 березня в ефірі телеканалу “Інтер”.

Компромісний спікер

П’ятничним ввечері у фойє столичного готелю Intercontinental заступник генпрокурора, військовий прокурор України Анатолій Матіос привітався зі спікером парламенту Володимиром Гройсманом: “Добрий вечір, пане майбутній прем’єр-міністр”.

У відповідь Гройсман зауважив, що він все ж спікер парламенту. У той вечір в Intercontinental зібралася фактично вся політична еліта країни, разом з президентом Петром Порошенком і прем’єром Арсенієм Яценюком. Відзначали вихід книги глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна “Четверта республіка”.

До досади Ложкіна, гості за келихами шампанського обговорювали здебільшого не його книгу, а майбутнє уряду. Соратники президента в більшості своїй впевнені, що Яценюк найближчим часом піде з посади прем’єра, а його місце займе Гройсман.

Сам Порошенко цю тему публічно не коментує. Минулого тижня він заявив лише, що до кінця березня політичну кризу в країні буде розв’язано. Прем’єр також утримується від коментарів. На пряме запитання кореспондента РБК-Україна: “Ви залишаєтеся або йдете?”, прем’єр у п’ятницю не відповів.

Єдине, що визнає найближчий коло прем’єра – глава держави продовжує тиснути на Яценюка, і вони впевнені, що Порошенко не припинить це робити. Сам Яценюк у своїй традиційній десятихвилинці в неділю уникав навіть натяків на переформатування уряду, а говорив про реформи, погоджувався з критикою, зростанням цін, нестабільністю валюти, мовляв, всі чекають швидких і безболісних реформ: “Реформи – це коли один іншого допомагає виконувати роботу, необхідну для країни. Країна сильна тільки тоді, коли в країні сильні особистості. У мене немає сумнівів, що ми пройдемо всі складні етапи”.

Володимир Гройсман також ухиляється від відповідей на питання про його можливе прем’єрство, підкреслюючи, що його посада – спікер парламенту. Втім, люди з його оточення, які раніше категорично заперечували ймовірність призначення їх шефа прем’єром, зараз дозволяють собі репліки про те, що глава Кабміну найближчим часом зміниться. При цьому вони уточнюють, що на зміну Яценюку не прийде іноземець і не глава Мінфіну Наталя Яресько.

Нічні чування

Нову конфігурацію Кабміну президент і члени так званого Стратегічного ради (в нього входять прем’єр Арсеній Яценюк, глава АП Борис Ложкін, голова Верховної Ради Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, голова МВС Арсен Аваков і керівник фракції БПП Юрій Луценко) обговорювали весь минулий тиждень, з перервою в середу, коли Порошенко літав до Брюсселя

“У четвер президент повернувся з Бельгії близько півночі і ми засідали до 3 ночі, в п’ятницю вдень продовжили, от виїхали на презентацію книжки Борі, і на ніч знову збираємося”, – розповідав в п’ятницю один з членів “сімки” кореспонденту РБК-Україна. На питання: “Так, а що ви там, власне обговорюєте?” він відповів коротко: “Ділимо уряд”.

Вже в неділю в ефірі “Радіо “Вести” Ложкін заявив, що зараз основні претенденти на крісло прем’єра – Яресько та Гройсман, і в залежності від того, кого підтримають три фракції в парламенті, той і буде обраний.

“Багато хто не підтримують ідею повністю технократичного уряду, яку пропонує Яресько. Це дещо знижує її шанси,- зазначив він.- Я вважаю, що прихід технократів в кризовий період – це один з можливих виходів. Мені поки що невідомо про будь-які остаточні рішення по кандидатурі. У понеділок-вівторок будуть активні консультації, після яких буде зрозуміло, формується нова коаліція під прем’єра Гройсмана або під прем’єра Яресько. Третій кандидат, я думаю, не з’явиться”.

На задньому тлі

Втім, в неофіційних бесідах команди президента і прем’єра сходяться в одному – кандидатура Наталії Яресько як послідовника Яценюка минулого тижня відійшла на другий план. Причини цього в кожному таборі пояснюють по-різному. Соратники президента і прем’єра стверджують, що прем’єр сам запропонував кандидатуру Яресько в свої можливі наступники і пообіцяв піти, якщо вона представить свій склад Кабміну, програму і її погодиться підтримати більшість нардепів.

Яресько після деяких роздумів погодилася на цю пропозицію і представила “робочий варіант” свого Кабінету, а також заявила, що її програма – це вимоги МВФ і угода про асоціацію з ЄС. Крім того, Яресько нібито наполягала на тому, щоб Кабмін вона сформувала сама без урахування квот політичних партій. Але одновоеменно зажадала гарантії, що парламент буде приймати всі проекти документів, які вона буде вносити у Раду. Далі версії команд Порошенко і Яценюка розходяться.

За версією соратників президента, після того як Порошенко повідомив Яценюку про згоду Яресько, прем’єр відмовився звільнити крісло на тій підставі, що її кандидатуру не підтримає його фракція “Народний Фронт”.

У соратників прем’єра протилежна інформація. Заступник голови фракції НФ Сергій Пашинський ще у вівторок в парламенті публічно заявив, що він з колегами готовий підтримати кандидата в прем’єри, якщо БПП збере в її підтримку 150 голосів. (Нагадаємо, у фракції БПП зараз 136 нардепів, а в НФ – 81). “Їм всього то треба було вмовити одну з трьох маленьких фракцій (“Батьківщину”, “Самопоміч” і РПЛ, – РБК-Україна), тоді ми додамо свої голоси і вийде більшість. Але вони самі не хочуть, щоб Яресько стала прем’єром, от і не можуть зібрати ці підписи”, – сказав Пашинський.

Сама Яресько тему переговорів про можливе прем’єрство не коментує. В оточенні міністра фінансів розповідають, що БПП спробував розіграти таку карту, що нібито голоси в підтримку Яресько в залі знайдуться, тому саме її варто пропонувати депутатам, як основного претендента на посаду прем’єр-міністра. “Якщо б голосів не виявилося, то сказали б, ой, ну не вийшло, давайте Гройсмана”,- говорить співрозмовник РБК-Україна. Наближені до Яресько люди зазначають, що в уряді Гройсмана Яресько себе не бачить. Не готові залишатися на своїх посадах і ряд заступників міністра фінансів, зазначають в уряді: “Справа не в кандидатурі прем’єр-міністра, а в стратегії, куди рухається країна і як. Ми і так, щоб не робили, – під постійним шквалом критики!”.

Суддя з Вашингтона

Те, що президент бачив Гройсмана прем’єром ще до дострокових парламентських виборів у 2014 році не секрет. За їх результатами Порошенко намагався переконати лідерів НФ Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова погодитися на призначення в Кабмін екс-мера Вінниці, пропонуючи НФ замість посаду спікера. Але вони категорично відмовлялися. У результаті сторони розсудив віце-президент США Джо Байден.

В грудні 2014 року він прилетів у Київ і крім іншого постановив, що прем’єром має стати представник партії, яка перемогла на виборах на пропорційній основі, тобто Яценюк. Крім того, з подачі Байдена Арсен Аваков зберіг посаду міністра внутрішніх справ, а Гройсман став спікером Ради. Через рік Байден знову прилетів в столицю України і Порошенко знову запитав його, як він ставиться до відставки Яценюка і призначенням Гройсмана на його місце. Але і на цей раз гість з Вашингтона відреагував негативно.

РБК-Україна писало, що Байден був не проти відставки прем’єра. Тим не менш у Вашингтоні наполягали, щоб уряд очолив представник команди президента. Оскільки побоювалися, що в такому випадку в українській владі буде порушений баланс.У січні 2016 року Порошенко зустрівся з Байденом у Давосі та в черговий раз підняв питання про зміну прем’єра. За чутками, віце-президент США відповів, що в Білому домі не проти цього, але тільки за умови, що президент тут же запропонує кандидатуру на заміну, яку підтримає парламентська коаліція.Після цього Верховна Рада підняла питання про недовіру уряду, але президент публічно так і не запропонував альтернативу Яценюку.

На це негайно відреагував Байден. У телефонній бесіді, за інформацією РБК-Україна, він дохідливо пояснив Петру Порошенку, що на такий сценарій він не згоден. Після чого президенту на пару з прем’єром довелося розігрувати в Раді провал голосування за відставку уряду. За законом, до наступної сесії Ради, нардепи більше не можуть піднімати питання про недовіру уряду.

проте президент не відступив від плану змінити Кабмін ще до чергової парламентської сесії, яка запланована на осінь. Останній місяць він намагається умовити Яценюка піти з посади добровільно, пропонуючи всілякі кандидатури потенційних наступників. За цей час публічно від потенційної посади прем’єра, як говорилося раніше, відмовилися екс-віце-прем’єр Польщі Лешек Бальцерович та мер Львова Андрій Садовий, а Наталія Яресько поки що не готовий підтримати парламент.

Знову обговорити тему прем’єрства з Байденом він зможе 30 березня. Тоді президент України відвідає так званий ядерний саміт у Нью-Йорку. В АП неофіційно підтверджують, що в рамках візиту у Порошенка запланована зустріч з віце-президетом США. Якщо до того часу Рада зможе звільнити Яценюка і призначити Гройсмана, то президент просто поставить Байдена перед фактом того, що сталося. Після чого спробує пояснити, що альтернативи Гройсману-прем’єру не було.

Гра в коаліцію

Для того, щоб змінити прем’єра команда президента готова поділитися посадами і портфелями з НФ.Один з близьких соратників президента запевнив РБК-Україна, що НФ у новому уряді може зберегти за собою посади глав МВС і Мін’юсту (відповідно, для Арсена Авакова і Павла Петренко), а також отримати Мінінфраструктури, Мінрегіонбуд і Мінекономрозвитку.

Втім, на посаду глави МЕРТ претендують не тільки в НФ. За словами джерела РБК-Україна в БПП, на цей пост також обговорюється кандидатура депутата від РПЛ Віктора Галасюка. Хоча РПЛ спростовує наявність будь-якого інтересу представництва своєї політсили в уряді. Крім того, в БПП не виключають, що свою посаду може зберегти нинішній міністра АПК Олексій Павленко.

Як запевнив РБК-Україна один із соратників президента, НФ готовий на відставку Яценюка, але тільки за умови їх призначення представника на посаду Генпрокурора.Крім того, за словами співрозмовника РБК-Україна в оточенні президента, його команда готова віддати посаду спікера представнику НФ. “Швидше за все це буде або віце-спікер Андрій Парубій, або лідер фракції НФ Максим Бурбак. Але шанси Андрія я розцінюю вище”, – повідомило джерело видання.

Зараз оточення президента більше зайнято навіть не обговоренням нового прем’єра (вони впевнені в тому, що їм буде Гройсман), а майбутніх перестановок у президентській вертикалі. “Нова інтрига – чи буде Ложкін першим віце-прем’єром, і хто замість нього очолить АП”, – говорить один із соратників Порошенко. Раніше РБК-Україна писала, що в команді президента два претенденти на посаду першого заступника голови уряду – Борис Ложкін та його перший заступник в АП Віталій Ковальчук. У випадку, якщо уряд піде все ж Ложкін, Ковальчук стає претендентом на посаду глави АП. Ще один претендент на це крісло Пасенюк – керуючий партнер інвестиційної компанії ING.

Ще одна тема для розмов в команді президента – як сформувати нову коаліцію. За словами Гройсмана, зараз в Раді все ж існує більшість з 237 нардепів з фракцій БПП, НФ і РПЛ.У той же час, спікер парламенту уточнив РБК-Україна, що в коаліцію можуть входити окремі депутати, які не перебувають у будь-якої фракції. При чому, на думку Гройсмана, якщо в коаліції 227 нардепів, включаючи позафракційних, то вона існує.

Раніше нардеп від НФ Леонід Ємець выдвидал іншу версію. На його думку, позафракційні можуть входити в більшість, але тільки за умови, що сформували коаліцію фракції, які разом об’єднують 226 нардепів. Адже в Конституції зазначено, що коаліцію формують саме депутатські фракції.Втім, поки що команда президента зайнята обговоренням потенційних перестановок, команда прем’єра не підтверджує, що Яценюк згоден піти з посади, ні те, що НФ замість вимагає крісла в Кабміні і ГПУ.

Тим часом, позафракційні депутати вважають, що шанси пройти у парламент Гройсмана не великі. “Не буде Гройсман успішним, якщо не розуміти що робити, з ким робити і як. Я не бачу, що у Володі буде це довіра. Всі вже підозрюють, що це людина, яка повністю буде виконувати волю президента. Я не думаю, що проголосують, ця кандидатура вже звучала, мабуть, намагаються далі торгуватися, але коли це все непрозоро вирішується, без обговорення, коли існують “договорняки” це погано закінчується”, – зазначив позафракційний депутат Сергій Тарута.

Максим Каменєв, Наталія Непряхіна, Тетяна Ніколаєнко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua