Новий сезон податкових воєн. Чи поміняє Рада схему відшкодування ПДВ


Новий сезон податкових воєн. Чи поміняє Рада схему відшкодування ПДВ

В ніч з 24 на 25 грудня 2015 року, приймаючи бюджет і поправки до Податкового кодексу, депутати змінили принципи відшкодування ПДВ.

Парламентарії вирішили відшкодовувати податок відповідно до двох реєстрів.

Перший формується з компаній, “які відповідають критеріям Податкового кодексу”.

Такі підприємства не повинні перебувати в процедурі банкрутства, а їх обсяг активів повинен в три рази перевищувати заявлену до відшкодування суму. Ще один критерій – частка експорту – не менше 40% від загального обсягу поставок.

Другий реєстр – всі інші.

Офіційна версія такого кроку – зробити процес відшкодування ПДВ більш зрозумілим і прозорим. Неофіційна – створити можливості для штучного поділу компаній на “своїх”, яким ПДВ буде відшкодовуватися в першу чергу, і “чужих”, які будуть отримувати відшкодування за залишковим принципом.

Передбачалося, що в лютому уряд відшліфує процес відшкодування і внесе поправки в закон, які приберуть всі можливі спекуляції на цю тему. Цього не сталося.

ЯК ЗМІНИЛАСЯ ПРОЦЕДУРА ВІДШКОДУВАННЯ ПДВ З 1 ЛЮТОГО

На початку березня ДФС опублікувала реєстри. На 3 березня в першому реєстрі було 727 компаній, у другому – 1 646. Реєстри регулярно оновлюються.

У розмовах з ЕП опитані експерти та представники бізнесу відзначають: про будь-які якісні зміни в системі відшкодування поки говорити не можна, і новий формат не дозволяє їх помітити.

Ризики не зникли

На думку опитаних ЕП експертів, запропонований порядок відшкодування залишає можливості для маніпуляцій.

“На даний момент неможливо відстежити, наскільки ДФС дотримується хронологічного порядку при формуванні реєстрів. Чинний механізм відшкодування максимально ускладнений”, – зазначив експерт РПР Ілля Несходовський.

До того ж, додав він, всупереч обіцянкам депутати так і не прописали в ПК, в якому порядку кошти на відшкодування будуть перерозподілятися між реєстрами.

“Раніше депутати говорили, що розподіл буде 50 на 50, але в законі пропорція не прописана. Це означає, що уряд має можливість в ручному режимі визначати, які суми направляти на обидва реєстри”, – сказав Несходовський.

Не виключено, що компаніям з першого реєстру ПДВ буде відшкодовуватися більш оперативно, ніж учасникам другого. Є ризик, що для них цей процес розтягнеться на невизначений термін.

Як зазначив в коментарі ЕП глава ДФС Роман Насіров, рішення про два реєстри було прийнято в бюджетну ніч. Пояснити, чому так сталося, за його словами, ДФС не може.

“Ми реалізуємо ту політику, яку отримали в зв’язку з прийняттям відповідного законопроекту. Великої проблеми в цьому теж не бачу. Хотіли два реєстри – будь ласка, два реєстри. Хотіли публічні – будь ласка, публічні”, – говорить він.

“Не можу зрозуміти, чому бізнес переживає з приводу того, як кошти будуть розподілятися з казначейського рахунку. Ми чули такі питання і будемо дуже раді, якщо Мінфін запропонує, а Кабінет міністрів прийме відповідну постанову про розподіл коштів між реєстрами”, – додав Насіров.

За словами глави ДФС, це нічого не змінить – відшкодування відбувається всім вчасно.

За даними служби, в січні-лютому середньомісячний збір ПДВ становив 11,5 млрд грн, тоді як в 2015 році – 8,9 млрд грн. На початок березня підприємства задекларували до відшкодування 13,6 млрд грн ПДВ. Служба відшкодувала на 2,4 млрд грн більше – 16 млрд грн.

За словами Насірова, борги перед бізнесом з ПДВ зменшуються. Якщо на початку 2016 року заборгованість становила 12,5 млрд грн, то зараз вона на рівні 10 млрд грн.

Однак на думку заступника голови Федерації роботодавців України Дмитра Олійника, “справедливістю в нинішньому процесі відшкодування ПДВ і не пахне”.

“Прозорий реєстр – це коли дивишся в реальному часі і бачиш, як 1 125-я компанія в списку на відшкодування стала 1 124-ю. Такого немає. Ця задумка поки не стала практикою”, – зазначив він, визнавши, що зменшення заборгованості по ПДВ в цілому по системі спостерігається.

Так виглядає двадцятка компаній кожного реєстру, які заявили до відшкодування найбільші суми ПДВ.

Дані: ДФС

З рішенням все складно

У лютому 2016 року міністр фінансів Наталія Яресько заявила: “Ми будемо підтримувати створення одного, хронологічного, прозорого реєстру онлайн”.

Тоді ж міністр фінансів підтримала законопроект №3810 народного депутата від “Самопомочі” Тетяни Острикової і групи депутатів про захист прав платників ПДВ.

Цей документ є в порядках денних двох парламентських комітетів: з питань податкової та митної політики і з питань бюджету.

Також у Верховній Раді зареєстровано 11 законопроектів про різні сценарії повернення до пільгового режиму оподаткування в аграрній галузі.

Так, призначене на 16 березня засідання комітету з питань податкової і митної політики буде присвячено формату відшкодування ПДВ і правилам сплати цього податку аграріями.

Проблема в тому, зазначила глава парламентського комітету з питань податкової і митної політики Ніна Южаніна, що два реєстри і скасування спецрежиму для аграріїв йшли в пакеті. Висновків від уряду ні щодо реєстрів, ні щодо аграріїв поки не було.

“У мене немає розуміння, що робити. Саме через мовчання профільного міністерства може вийти колапс. Вважаю, що два реєстри могли б бути, ніяких висновків ще не робилося щодо хибності двох реєстрів”, – відзначала за день до засідання Южаніна.

По-перше, за її словами, зараз неможливо оцінити переваги або недоліки застосування двох реєстрів, оскільки ДФС досі не забезпечила їх ведення в тій формі, як це передбачено кодексом.

“Єдиний реєстр був би кращим, оскільки він більш простий в адмініструванні і більш об’єктивний, а значить, менше схильний до корупційного впливу. Однак на користь рішення про два реєстри висловився Арсеній Петрович (Яценюк. – ред.), і у нього були вагомі причини. хотілося б зрозуміти, що змінилося”, – зазначила Южаніна.

По-друге, додала вона, скасування спецрежиму ПДВ для аграріїв в грудні 2015 року супроводжувалося обіцянками уряду забезпечити дотування сільгоспвиробників.

“Прийнята законом в грудні система спецрежиму ускладнила облік сільгоспвиробників, тому потрібно негайно прийняти норму про скасування фінансової відповідальності аграріїв за порушення при розрахунку ПДВ за новими правилами. Потім потрібно зважено вирішувати, чи скасовувати спецрежим або залишати його для окремих, найбільш уразливих секторів, наприклад, тваринництва або фермерства”, – заявила Южаніна.

Ці норми передбачені в законопроекті №3810. По суті, він найбільш “безпечний” для Мінфіну.

Як відомо, скасування пільг для аграріїв – принципова вимога МВФ. На відміну від інших “конкурентів” законопроект не передбачає повернення до горезвісних для Мінфіну пільг, але передбачає озвучений міністром повернення до одного реєстру. Також він скасовує штрафи в 2016 році для аграріїв за помилки в податкових деклараціях з ПДВ.

Правда, є нюанси. За словами Острикової, серед депутатів настрої щодо режиму ПДВ змінилися, і справа не стільки в Мінфіні, скільки в аграріях та інших великих експортерах.

“Вони вже почали отримувати відшкодування ПДВ, і їх влаштовують два реєстри. Від депутатів звучать схожі аргументи: реєстри вже запустили, вони працюють, і критичних проблем немає”, – зазначила Острикова.

На її думку, повертатися до одного реєстру потрібно з двох причин. По-перше, неясно, як ПДВ буде відшкодовуватися компаніям з другого списку. По-друге, два реєстри не вирішили проблему корупції.

За словами Острикової, в неформальних розмовах великі і малі бізнесмени скаржаться на випадки, коли перед отриманням податку потрібно заплатити 20-25% від суми за відшкодування.

“Плата береться на будь-якому рівні: то не підтверджуються реєстри, то місто не видає якусь довідку, то казначейство не відшкодовує, то порушуються справи по контрагентах, і це впливає на суму відшкодування”, – сказала народний депутат.

ЕП звернулася до Мінфіну з проханням уточнити позицію міністерства щодо доцільності повернення до одного реєстру відшкодування ПДВ. До моменту публікації відповідь з міністерства не надійшло.

Напередодні Острикова опублікувала в Facebook підписаний Яресько лист про те, які законопроекти міністерство не буде підтримувати. Серед них є і №3810.

Галина Калачова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua