Операція "Безвізовий режим": хто зацікавлений в "розгойдуванні" процесу


Операція "Безвізовий режим": хто зацікавлений в "розгойдуванні" процесу

Незважаючи на бравурні декларації прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка і спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана про те, що Україна виконала всі вимоги ЄС з введення безвізового режиму, а Президент України Петро Порошенко підписав безвізові закони, українці можуть не поспішати пакувати валізи для поїздки в Європу без віз.

На шляху до безвізового режиму потрібні візи

Раніше райдужну картину українського безвізового майбутнього серйозно зіпсували заяви про невдоволення в ЄС щодо невиконання Україною взятих на себе законодавчих зобов’язань. Свою лепту внесла Голландія, яка збирається провести референдум щодо угоди Україна-ЄС. Багато західних експертів сумніваються в позитивному результаті цього акту волевиявлення голландців, що, на думку тих же експертів, може істотно відстрочити надання Україні безвізового режиму.

В умовах більш ніж туманної перспективи впровадження безвізового режиму українцям, як і раніше, доводиться звертатися в візові центри (або, як їх ще називають, пункти прийому візових анкет, ППВА). Завдання таких пунктів центрів – полегшити і зробити найбільш зручним процес оформлення віз. У свій час відкриття візових центрів дозволило не тільки значно збільшити кількість оброблюваних документів на отримання віз, але і покінчити з корупцією і смутними вічними чергами в прийомних посольств. Для самих посольств співпраця з аутсорсинговими компаніями, яким передано управління візовими центрами, виявилося також надзвичайно зручним і вигідним в частині економії накладних витрат на персонал, оренду приміщень, витрати на первинну обробку документів.

Технологія “російського сліду”

На сьогоднішній день в Україні ППВА відкриті в більш ніж 20 містах, і завдяки їх появі, як відзначають туристи, процес отримання віз, став дійсно набагато більш простим і комфортним. У всякому разі, “за візою” тепер не доводиться їздити в Київ, де розташовані практично всі консульства.

Візовими центрами керують сервісні компанії, які посольства вибирають на основі тендерів. В Україні на сьогоднішній день цими функціями наділено чотири компанії: VFS, VMS, TLS Contact і Pony Express.

Укладаючи контракти з дипломатичними місіями, сервіс-провайдери, як правило, обумовлюють можливість залучення локальних компаній в якості технічних субпідрядників – для будівельних робіт, а також для деяких рутинних операцій, наприклад, для касового обслуговування заявників. Це повинні бути фірми, що володіють всіма необхідними ресурсами, знанням місцевої специфіки, а також технічними можливостями для дотримання жорстких стандартів інформаційної безпеки, що диктуються консульствами. Кандидатури партнерських компаній обов’язково узгоджуються з дипмісіями – ще на етапі конкурсів.

Здавалося б, існуючий статус-кво, при якому в умовах відсутності безвізового режиму все більша кількість громадян України можуть оформляти візи без зайвого нервування і ризику, повинен влаштовувати всіх учасників процесу. Однак останнім часом почали з’являтися відверто провокаційні публікації, спрямовані на дискредитацію діяльності візових центрів.

З метою підриву репутації використовується актуальна на теперішній час технологія “виявлення російського сліду”. У деяких публікаціях висуваються версії, що за цими пунктами прийому візових анкет можуть стояти мало не ворожі спецслужби, що таким способом одержують доступ до персональних даних українців. Автори версій дорікають в безпечності не тільки посольства та консульства іноземних країн, але і МЗС України, який вже офіційно заявив, що не має ніякого відношення до комерційних контактів дипмісій з сервіс-провайдерами.

Що відбувається з персональними даними заявників

При найближчому експертному розгляді цікаві конспірологічні вишукування і нападки на існуючу систему прийому й обробки візових документів не витримують ніякої критики. І ось чому.

По-перше, всі процеси обробки документів заявників знаходяться під постійним контролем самих посольств. По-друге, візовий аутсорсинг здійснюється на основі системи управління інформаційною безпекою ISO/IEC 27001:2013. Після введення в комп’ютер даних з анкети заявника паперові носії просто знищуються. У відповідності з прийнятими у візових центрах стандартами безпеки оператор не має права користуватися на робочому місці якою-небудь додатковою технікою, включаючи мобільний телефон. Таким чином, він позбавлений можливості зафіксувати дані документа.

Наступний важливий етап в обробці особистої інформації заявників – передача її в зашифрованому вигляді в міжнародний дата-центр за спеціальними захищеними каналами зв’язку. Криптографічний захист передаваних даних забезпечується за допомогою комплексу шифрування жорстких дисків, що виключають можливість несанкціонованого доступу до переданої інформації. Шифрування інформації настільки надійне, що в разі потрапляння в чужі руки жорстких дисків ніякі персональні дані зчитати буде просто неможливо. Цілком очевидно, що існуюча система співпраці між оператором візового центру і місцевими компаніями-партнерами виключає як можливість їх впливу на процес видачі віз, так і на використання персональних даних заявників-громадян України з “поганими” цілями.

Раніше менеджери компаній-операторів, що керують візовими центрами, вже давали в пресі коментарі щодо своєї співпраці з українськими партнерами, Оскільки, за їхніми словами, субпідрядники в Україні займаються, в основному, будівництвом, ремонтом, підбором персоналу і прийомом платежів від заявників. При цьому бізнес-модель операційної діяльності ППВА передбачає повну відповідальність сервіс-провайдера за призначення ключових менеджерів. Всі технології захисту, обробки і передача персональних даних заявників також перебувають у винятковому віданні компанії, безпосередньо уклала контракт з посольством.

Операційна діяльність всіх учасників цього бізнес-процесу здійснюється відповідно до законодавства України. Інформація про власників компаній-субпідрядників знаходиться у відкритому доступі, при цьому коментарі в ЗМІ про їхнє “латвійському громадянство” не витримують ніякої критики у світлі євроінтеграційної політики, що проводиться Україною.

Чи призведе неможливість оформлення віз до нових майданів

З перемогою Євромадану інформаційна війна в Україні перейшла у гостру стадію. У хід йдуть будь-які інсинуації, що сприяють розколу суспільства, нагнітанню асоціальних настроїв. В цьому контексті, в умовах туманних перспектив впровадження найближчим часом безвізового режиму поїздок цілком певним силам вигідно порушити існуючий порядок оформлення віз українськими громадянами через сервісно-візові центри. У хід йде відверта брехня та провокація “інформаційних бомб” з метою дезорієнтувати громадську думку і налаштувати його проти діяльності візових центрів в Україні. Цілком очевидно, що блокування діяльності цих центрів може остаточно підірвати довіру країн ЄС до євроінтеграційних зусиль України і викликати “візову лихоманку”, а самих розлючених неможливістю оформити візу громадян змусить вийти на нові Майдани по всій країні.

Павло Круглов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Верховна Рада
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua