Бензин в Україні незабаром може подорожчати, але до середніх світових цін не дотягне (інфографіка)


Бензин в Україні незабаром може подорожчати, але до середніх світових цін не дотягне (інфографіка)

Уже в найближчі тижні ціни на українських АЗС знову збираються піти вгору, прогнозують експерти нафторинку. Бензин подорожчає приблизно на гривню. Причини – ті ж, що і раніше: підвищення світових цін на нафту і повзуча девальвація гривні.

“Зараз ринок схожий на стиснуту пружину: за економічно обґрунтованою формулою Міненерговугілля, роздрібна ціна літра палива сьогодні повинна бути на 1,5 гривні вище, ніж вона є, – говорить заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев. – Це не нинішні середні 19,42 грн/л а-95 і 16,2 грн/л дизпалива, а майже 20 грн/л і 17,7 грн/л. Але ціни стримують три фактори: перший – низька купівельна спроможність народу, другий – скорочення попиту на бензин, в тому числі і в зв’язку з масовим переобладнанням приватного автотранспорту під скраплений газ (див. нижче) і третій – цінова політика трейдерів, що працюють на українській нафті, у яких ціна на 11% (до 1,5 грн/л) нижче середньоринкової. Вони займають до 25% ринку. Як тільки ці трейдери почнуть збільшувати вартість в роздробі на своїх АЗС, за ними піде весь ринок. Очікується, що це трапиться в найближчі пару тижнів, ціни поступово почнуть підвищуватися, можливо, зростання дійде до 1 грн/л”.

За даними фахівців (див. Інфографіку), ціни на бензин в Україні нижче середньосвітових (0,96 $/л) і складають приблизно 0,75$/л. Це стільки ж, скільки в Чаді, Канаді, ПАР і Таджикистані і вдвічі дешевше, ніж в Швеції, Італії та Данії. Найдорожче паливо в Гонконзі – 1,78 $/л, а найдешевше у Венесуелі – 0,1 $/л, так як в цій країні його дотує держава. В Україні, за розрахунками експертів консалтингової групи “А-95”, в ціні бензину тепер більше половини (56%) податків: без них літр А-95 коштував би всього 0,33 $(9 грн). Але, за словами Рябцева, у нас ще не найвищі збори з нафтопродуктів.

“В Європі рекомендований акциз на бензин – 380 євро/т, у нас з 1 січня 2016 року – всього 228 євро/т, – говорить Рябцев. – Найвищі податки на нафтопродукти в високорозвинених країнах, де жорсткі вимоги до екології, зокрема це і країни ЄС. Окремо стоять США – там в ціні палива всього 15% податків, але вони компенсуються за рахунок великого споживання нафтопродуктів, так як в цій країні розвинена мережа автодоріг “.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua