Експерти МВФ схиляються до створення в Україні незалежного холдингу держкомпаній


Експерти МВФ схиляються до створення в Україні незалежного холдингу держкомпаній

Сектор державних підприємств в Україні є вкрай неефективним і варіантом вирішення в середньостроковій перспективі є створення незалежної акціонерної холдингової компанії та залучення до роботи професійних керуючих активами, така думка міститься в опублікованому в понеділок звіті експертів Міжнародного валютного фонду МВФ про техдопомоги в реформі управління держмайном і нагляду за ним.

“Перевагою такого підходу буде залучення менеджерів і аналітиків з відповідними навичками, отриманими в приватному секторі, до активного управління і розвитку портфеля. Це дозволило б ізолювати портфель від політичного втручання, особливо якщо чітко покласти на менеджерів відповідальність за показники портфеля і, отже, мотивувати їх максимізувати вартість портфеля для акціонера уряду”, – відзначають представники МВФ, уточнюючи, що звіт базується на інформації на лютий 2015 року.

В той же час вони нагадують, що в Україні вже був невдалий досвід реалізації подібного підходу в минулому, який не спрацював через відсутність необхідних передумов, у тому числі політичної ізоляції холдингової компанії, чітко визначеної мети і належної прозорості, що дозволило б їй досягти своїх цілей, не будучи скомпрометованої різними корисливими інтересами.

Як вважають експерти МВФ, для налагодження незалежної структури, яка не піддається короткостроковому політичного впливу, важливо, щоб її діяльність підлягала жорсткому контролю і оцінки діяльності, з конкретними наслідками за недосягнення цільових показників, за аналогією з компанією з управління активами в приватному секторі.

“Оскільки багато необхідних передумов в даний час ще відсутні, цілком ймовірно, що цей сценарій можна розглядати в середньостроковій перспективі”, – йдеться в опублікованому звіті, базується на інформації станом на лютий минулого року.

В якості позитивного прикладу вони призвели румунську холдингову компанію Fondul Proprietatea, чиї акції зверталися на національній фондовій біржі і яка віддала управління на умовах зовнішнього підряду професійної міжнародної компанії з управління активами.

Представники Фонду проаналізували інші альтернативи: 1 створення окремого підрозділу в структурі Мінекономрозвитку або Мінфіну, що відповідає за визначення та управління ризиками, пов’язаними з портфелем, і націленого лише на збільшення його вартості; 2 створення низки холдингових компаній, керуючих групами держактивів в окремих секторах економіки.

Згідно зі звітом, технічну перевагу першої альтернативи є легкість і відсутність значних витрат при втіленні в короткостроковій перспективі. Однак до недоліків експерти МВФ віднесли відсутність досвіду активного управління комерційними активами у працівників державних адмінорганів і лише обмежені навички в області фінаналізу і управління портфелем, а також труднощі залучення кваліфікованих фахівців при обмеженнях на зарплату держслужбовців.

“Крім того, ризиком в разі створення підрозділу в складі уряду є те, що він буде відволікатися від мети максимізації вартості портфеля, оскільки директивні органи матимуть спокусу використовувати цей портфель для просування своїх політичних цілей”, – йдеться в документі.

Згідно з ним, таке рішення могло б бути тимчасовим за умови фінансування донорами створення такого підрозділу та залучення потрібних фахівців.

Що стосується варіанту ряду держхолдингів, то єдиною його перевагою фахівці Фонду назвали менше число активів, яке, як можна вважати, більше піддається управлінню. Одночасно серед цілого ряду недоліків цього підходу експерти назвали повернення до існуючого зараз фрагментарного підходу до управління і володіння державними підприємствами, скорочення можливості для сегментації активів всередині портфеля з метою досягнення ефекту синергії і максимізації його вартості і складність нагляду. “Такий варіант, схоже, є найменш привабливим в короткостроковій і середньостроковій перспективі”, – роблять висновок у звіті.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua