Як дорожчатиме тепло


Як дорожчатиме тепло

Опалювальний сезон 2015-2016 років іще не завершився, а НКРЕКП уже почала переглядати тарифи на теплопостачання для теплокомуненерго. Першими, кого торкнеться очікуване підвищення, будуть жителі Києва, яким з квітня 2016 року підвищать тариф на тепло майже на 10% – до 712 грн за 1 Гкал. Проте вже протягом 2016-го теплові тарифи збільшаться в середньому з 650-700 грн до 850-1000 грн.

Причиною такого подорожчання є відсутність у бюджеті країни на 2016 рік субвенцій для покриття різниці тарифів на теплопостачання. А також виконання «Меморандуму про економічну та фінансову політику» уряду та МВФ, який було ухвалено у лютому 2015 року і яким передбачено зниження рівня субвенцій для ТКЕ.

Погодження нового меморандуму з МВФ, яке відбувається саме зараз, передбачає підтвердження умови поступового скасування субвенцій. А точніше, їх перекладання із центрального бюджету на місцевий. Як результат, у квітні 2016 року субвенції для «тепловиків» повинні будуть складати лише 25% від вартості імпортного газу. А вже у 2017-му держава не має дотувати газ для ТКЕ.

Згідно з офіційними відомостями, теплокомуненерго України у 2015 році спожили 7 млрд куб. м газу. Показники практично не відрізняються від рівня споживання у 2014 році. Відповідно, за наявною прогнозною інформацією від Мінрегіонбуду, обсяг споживання газу на 2016 році становитиме також 7 млрд куб. м.

Нині ціна газу для ТКЕ становить 2990 грн за 1000 куб. м. При середній вартості імпортного енергоресурсу в $290 (7000 грн) держава змушена компенсувати ТКЕ більше 4000 грн на кожній тисячі кубометрів. Протягом 2015 року сума державної підтримки склала майже 28 млрд грн ($1,1 млрд). У 2016-му дотація для ТКЕ буде меншою на 40% і становитиме 17,5 млрд грн. Усе завдяки зниженню прогнозної вартості імпортного газу до $230 за 1000 куб. м.

Проте такий оптимістичний сценарій можливий за умови збереження курсу на рівні 24 грн/$. Але кожна гривня девальвації буде коштувати додаткових дотацій для ТКЕ на суму 1,5 млрд грн. Зокрема, якщо середньорічний курс закріпиться на рівні 27 грн/$, то дотації становитимуть 23 млрд грн. Звичайно, зросте і вартість газу як товару для ТКЕ з нинішніх 2990 грн до 3500-4000 грн. І це може вплинути на зменшення суми субвенцій.

Зниження середньої ціни на імпортний газ протягом 2015-2016 років із $380 до $230 сприяло зменшенню рівня дотацій, які були би включені у бюджет «Нафтогазу». Адже навіть за низької ціни тариф на тепло залишається збитковим для «Нафтогазу».

Проте, шляхом поєднання високої ціни на газ (3600 і 7188 грн) для населення і дотаційної ціни для ТКЕ (2990 грн), уряду та «Нафтогазу» вдалося виконати частину зобов’язань перед МВФ і збалансувати свій бюджет. Але в цілому зменшити навантаження на національний бюджет не вдалося, оскільки зросли видатки на субсидії.

Власне, рішення НКРЕКП для «Київенерго» про підвищення тарифу на теплову енергію для потреб населення з 640 грн/Гкал до 712 грн/Гкал є лише продовженням приведення тарифів до їх «економічно обґрунтованого» рівня. Нині вартість 1 Гкал тепла коливається він мінімальної 360 грн (Херсон) до максимальної 864 грн (Кіровоград). За наявною урядовою інформацією, після планового підвищення у 2016 році тарифи зростуть у середньому на 30% – до 850-1000 грн за 1 Гкал.

Хоча донині в політичному та громадському середовищі тривають дискусії, що процес підвищення тарифів не корелюється з процесом модернізації теплотрас, утеплення будинків та облаштування лічильниками на тепло у самих квартирах, а не будинках. Це створює дисбаланс, коли споживач оплачує більшу вартість, але якість послуги залишається низькою.

Проте зростання тарифів відбуватиметься у всіх регіонах, що фактично визнають у НКРЕКП: «З метою отримання позиції органів місцевого самоврядування та узгодження тарифів на теплову енергію для потреб населення та відповідних тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води НКРЕКП надіслала листи до міських рад, зокрема, голові Київської міської державної адміністрації та на адресу Київської міської державної адміністрації», – йдеться у релізі відомства.

І тут на місцеві органи самоврядування очікує неприємний сюрприз – відмова державного бюджету фінансувати прямі субвенції для покриття різниці тарифів на теплопостачання.

Зростання тарифів відбуватиметься в усіх регіонах, фактично визнають у НКРЕКУ

Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин розкритикував підприємства теплокомуненерго за перевитрату газу в умовах не надто низьких температур і в цьому контексті висловив занепокоєння такою політикою ТКЕ.

«Кожен суб’єкт, який виробляє теплову енергію, повинен щодня відстежувати температуру навколишнього середовища і температуру теплоносія – тепер це не просто побажання. Кошти, які ви отримуєте, будуть залежати від температури. Я не знаю, за який рахунок ви збираєтеся це компенсувати. Компенсації різниці в тарифах цього року не передбачено», – наголосив Демчишин.

Мова йде про те, що у випадку більшого використання газу та малої кількості споживачів із субсидіями у ТКЕ буде виникати дисбаланс, і вони отримуватимуть від споживачів менше коштів, ніж сумарна вартість всієї виробленої ними теплової енергії. І, швидше за все, розраховувати на гроші з місцевого бюджету не зможуть – тому борги ТКЕ будуть лише зростати.

Орієнтовно за січень 2016 року борги ТКЕ перед «Нафтогазом» збільшилися на 6,5 млрд грн. Сумарна заборгованість усіх підприємств перед НАКом становить 22,5 млрд грн. Причому 18,5 млрд грн з цієї суми – це борги ТКЕ і ТЕЦ.

Наразі уряд та «Нафтогаз» продовжують започатковану більше 10 років тому негативну практику нарощування боргів теплокомуненерго. Через це сектор теплопостачання може опинитися на межі банкрутства, а єдиним виходом із кризової ситуації стане поступова приватизація або довготривала концесія з викупом підприємств ТКЕ та мереж теплопостачання.

Юрій Корольчук

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Міненергетики
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua