Офіційна гривня стрімко рухається до курсу 25 грн за долар США


Офіційна гривня стрімко рухається до курсу 25 грн за долар США

Які фактори змушують гривню повзти вниз та які дії урядовців зможуть переломити тренд

Курс національної валюти 18 січня 2016 року посилив своє падіння, яке спостерігається ще з минулого тижня. Сьогодні на міжбанківському ринку валютні торги сягнули рівню 24,6-24,8 грн/дол. Тобто фактично гривня знецінилася майже на 0,4 грн, порівняно із попереднім торговим днем, 16 січня.

Щоб задовільнити попит на іноземну валюту, Національний банк оголосив аукціон, на якому задовільнив заявки на валюту на суму 21,3 млн грн (на 16,8 млн грн у попередній торговий день). Регулятор продавав банкам валюту по курсу 24,5-24,71 грн/дол.

Готівковий ринок також оперативно відреагував на зміну курсу валюти на міжбанку. Сьогодні банки та обмінники купували валюту у населення по курсу 24-26 грн/дол, а продавали – по 26-27,5 грн/дол. Для порівняння, на початку січня поточного року середньозважений курс пари гривня долар на готівковому ринку становив 24,5 грн/дол (купівля) і 25,5 грн/дол (продаж).

У коментарі НВ прес-служба Національного банку не пояснила причин знецінення національної валюти, зауваживши лише, що валютний ринок регулює себе самостійно, і до завдань НБУ входить лише зниження надмірної волатильності обмінного курсу. ‘‘За режиму гнучкого обмінного курсу Національний банк залишає за собою право здійснювати інтервенції на валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу’’, – зауважили в НБУ.

Напередодні ж заступник голови Національного банку Олег Чурій пояснив волатильність курсу перекосами у попиті і пропозиції валюти, які, у тому числі, виникли через велику кількість святкових днів у грудні-січні, і, відповідно, виникнення відкладеного попиту на валюту.

Проте, як зазначають опитані НВ експерти, економічні передумови для невеличкого знецінення курсу гривні все ж таки є. Сьогодні гривня знецінюється в слід за більшістю валют країн, що розвиваються. Особливо тих країн, розповідає старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, для яких значна частина експортної виручки залежала від продажу ресурсних товарів. Для України це – чорні метали, сільськогосподарська продукція та продукція хімічної промисловості.

Варто зважати і на те, що українським експортерам, які постачали свою продукцію до Росії, наразі доводиться переорієнтовуватися на інші ринки збуту у зв’язку із запровадженими проти України санкціями. Це скорочує надходження валюти до країни, а отже зменшує її пропозицію на ринку, каже економіст Креді Агріколь Банку Олександр Печерицин.

Те, наскільки швидко ситуація із знеціненням валюти стабілізується в Україні, залежить від ряду супутніх факторів. Оскільки, як кажуть експерти, очікувати, що ціни на сировинну продукцію виростуть до кінця року марно так само, як і на відновлення здорових економічних відносин із Росією.

До таких супутніх факторів зокрема належать переговори України із Міжнародним валютним фондом щодо третього та четвертого траншів фінансової допомоги в рамках програми оздоровлення EFF. ‘‘Відкладення питання чергового траншу нервує і Національний банк, і реальний сектор економіки, адже створює невизначеність у подальшому плануванні бюджету [і роботи]’’, – каже перший заступник голови правління Промінвестбанку В’ячеслав Юткін. Нагадаємо, третій транш Україна мала отримати ще у вересні 2015 року, а четвертий – у грудні.

Наразі ведуться переговори щодо можливого надходження цих коштів у лютому-березні поточного року. ‘‘Якщо МВФ дає кошти, то за цими коштами слідують і гроші інших міжнародних організацій, як Світовий банк, ЄБРР. Тож нам необхідне відновлення траншів МВФ, щоб надходили і інші кошти’’, – пояснює Жолудь.

Прямою альтернативою фінансовій допомозі, як зазначають співрозмовники НВ, можуть бути лише кошти інвесторів. Для їх залучення Уряд має спрямувати свої дії на покращення умов ведення бізнесу, а також на старт процесу приватизації державних підприємств.

Якщо нова валюта не надходитиме до країни, то це лише посилюватиме масштаби відкладеного попиту на інвалюту з боку підприємств та населення. ‘‘Відкладений попит існує вже давно. І поки будуть діяти валютні обмеження, запроваджені Нацбанком рік тому, буде і відкладений попит. А лібералізація валютних обмежень у 2016 році навряд чи відбудеться, – каже керівник відділу корпоративних рейтингів і ринкових досліджень Українського кредитно-рейтингового агентства Віктор Шулік. – І поки буде рости відкладений попит, ми спостерігатимемо динаміку повзучого вниз валютного курсу гривні’’.

Леся Виговська

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua