Нафтотрейдери не дають бензину дешевшати


Нафтотрейдери не дають бензину дешевшати

Пальне на українських АЗС дешевшає не так значно, як могло б. Нафтотрейдери пояснюють це девальвацією гривні та збільшеними податками, але вплив цих факторів перебільшено.

Для зниження цін на українських АЗС є всі підстави. За даними агентства Platt’s, вартість найпопулярнішого бензину А-95 на європейському ринку з серпня 2015 року до початку цього знизилася більш ніж на 30%. А дизельного палива – більш ніж на 38%. Тобто настільки впали ціни, за якими українські трейдери закуповують паливо.

Втім, українські споживачі практично не відчули цього обвалу. За даними консалтингової компанії UPECO, за цей же час 95-й бензин на вітчизняних АЗС подешевшав лише на 5% або на 1 грн/л. А дизельне паливо на 13% – на 2,5 грн/л. Зараз середня ціна літра А-95 на українських АЗС складає 19,37 грн, а ДП – 16,73 грн.

Але особливо гостро висока ціна на стелах заправок стала помітною останнім часом. На початку тижня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що не розуміє, чому трейдери не знизили роздрібні ціни слідом за падінням нафтових котирувань. Нагадаємо, що барель нафти марки Brent за 2015 рік подешевшав з $50 до $35. А з початку цього року ще на $5.

Прем’єра підтримав і міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. Він заявив, що ціна палива на АЗС сьогодні як мінімум на 1 грн вище, ніж могла б бути.

Учасники ринку вважають, що міністри просто не до кінця володіють інформацією. Директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн каже, що раніше, коли ціна нафти була $100-120 за барель, коливання цін на нафту супроводжувалися адекватною оперативною зміною котирувань на нафтопродукти. Сьогодні ця зв’язка порушена.

За словами керівника департаменту маркетингу мережі ОККО Василя Дмитріва, на вартість палива більше впливає курс національної валюти, який за рік впав з 16 грн/$, до 24 грн/$.

Але навіть це не завадило компанії в кінці 2015 року знизити вартість 95-го на 50 коп за літр. “Виходячи з грудневих поставок, можна було очікувати зниження цін і на початку січня. Але, на жаль, падіння світових цін на нафтопродукти виявилося непомітним через зростання податкового навантаження”, – каже Дмитрів. За його словами, з нового року трейдери платять до бюджету в середньому на 70 копійок з літра більше, ніж минулого року.

Втім, аналітик UPECO Олександр Сіренко вважає, що трейдери могли б бути більш щедрими і далекоглядними. Можна було б знизити ціни раніше – в листопаді-грудні минулого року. Можливо, не на стільки, скільки сьогодні просить уряд. Але якби це сталося, не потрібно було б вирішувати проблеми з урядом.

Також аналітик зазначає, що ціна в дрібному опті на дизпаливо в грудні 2015 року була приблизно 12 грн/л. І роздрібна ціна 18,50 грн/л на цьому тлі викликає питання до трейдерів. “Що це за бізнес з 30%-ю маржею”, – дивується Сіренко.

Надалі ситуація на ринку нафтопродуктів буде грати на руку споживачам. За словами заступника директора Науково-технічного центру “Психея” Геннадія Рябцева зараз розглядаються два сценарії зміни котирувань на нафту. Відповідно до першого вони найближчим часом стабілізуються на рівні $25-30 за барель.

“Або, як прогнозують найбільші світові інвестбанки, досягнуть дна – $10 за барель, – додає старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква. – Але це екстремальні прогнози”.

Євген Чорновалов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Міненергетики Кабмін
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua