Італійцям відкрили двері на вихід


Італійцям відкрили двері на вихід

Альфа Груп домовилася про покупку Укрсоцбанку в UniCredit Group. Італійська група замість грошей отримає 9,9% нових акцій ABH Holdings SA і зможе контролювати діяльність всіх банків Альфа Груп: злиття Укрсоцбанку і Альфа-банку в найближчі роки не буде. Вже через п’ять років, не раніше 2021, UniCredit зможе продати ці акції в ході IPO компанії ABHH.

Мегаугода

Італійська UniCredit Group знайшла спосіб «вийти» з українського ринку. Власником 99,8-процентної частки італійців в Укрсоцбанку стане Альфа Груп через материнську компанію банківського холдингу – ABH Holdings SA (ABHH). Глава ABHH Петро Авен вважає, що «ця угода дозволить створити провідного гравця в роздрібному та корпоративному банкінгу».

Взамін UniCredit Group отримає 9,9% додатково випущених акцій ABHH, а також призначить одного члена правління ABHH. «Група UniCredit матиме звичайні для такої угоди права захисту, які включають можливість оголошення IPO холдингу і продаж своєї частки акцій через п’ять років після закриття угоди», – повідомили в Укрсоцбанку.

Радниками групи UniCredit в переговорах були Rothschild і UniCredit Corporate & Investment Banking, з боку Альфа-банк в due diligence брала участь компанія PwC.

В обох установах стверджують, що говорити про об’єднання двох українських банків ще рано. «Згідно з підписаною угодою, вона повинна бути завершена протягом 2016 року, після чого акціонери ABH Holdings SA визначаться зі стратегічним розвитком банківського бізнесу Альфа-Груп в Україні, включаючи Укрсоцбанк», – сказали в Альфа-банку. «Поки фінальна крапка в угоді не поставлена, Альфа-банк і Укрсоцбанк будуть функціонувати як дві окремих юрособи, надшвидкого процесу злиття ми не очікуємо», – заявила голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко.

Президент Альфа-банку Олександр Луканов українським ЗМІ розповів, що банки будуть існувати окремо в найближчі два-три роки. Подальших варіантів їх розвитку багато: існування двох банків з різною спеціалізацією, їх об’єднання, реструктуризація двох установ з подальшим продажем одної з них. Поки ж планується, що частина топ-менеджерів Альфа-банку перейдуть у Укрсоцбанк, який покинуть італійці.

Якщо установи об’єднали б зараз, то оновлений банк увійшов би до п’ятірки банків за активами, зайнявши четверту позицію (85 млрд грн). Установа поступалася б тільки держбанкам і ПриватБанку – рік тому цю позицію займав Дельта Банк. Виходячи з даних на 1 жовтня 2015-го, в корпоративному сегменті об’єднана установа була б шостою за обсягом кредитного портфеля (38,8 млрд грн) і четвертою за обсягом коштів бізнесу (22 млрд грн). У роздрібному сегменті позиції сильніші – друге (17 млрд грн) і третє (23,3 млрд грн) місця відповідно.

Ціна запитання

Ще в 2013 році італійці почали шукати потенційних покупців на свій український актив, але офіційно його виставили на продаж тільки в 2014-му, після завершення процесу об’єднання. Знайти покупця вдалося тільки в 2015-му. Альфа-банк вів з Укрсоцбанком «ексклюзивні переговори».

Безгрошова угода виявилася єдиним варіантом для італійських фінансистів зняти з себе відповідальність за долю української «дочки». «Очікується, що в результаті підписання угоди і передачі українського активу у звітності групи UniCredit за IV квартал 2015 року буде відображена одноразова стаття в розмірі 200 млн євро. Після закриття транзакції дані про сукупні валютні ефекти, які на сьогодні складають «-652 млн євро», будуть опубліковані у фінансовому звіті групи. Це ніяк не вплине на розмір регулятивного капіталу групи UniCredit. Перевагою закриття угоди є скорочення ризикових активів, що матиме істотний балансуючий вплив на показник CET 1 групи UniCredit», – стверджують в Укрсоцбанку.

UniCredit Group придбала Укрсоцбанк ще в 2007 році, заплативши за нього понад п’ять капіталів – $ 2,07 млрд. Правда, до того часу італійці побічно – через польський банк Pekao – володіли УніКредит Банком (італійській UniCredit Group з 1999 року належить контрольний пакет Pekao). У 2013 році в ході реструктуризації UniCredit Group банк Pekao продав 100% акцій УніКредит Банку своєму головному акціонеру. Після чого було прийнято рішення про злиття двох українських активів, що належать одному власнику, – УніКредит Банку та Укрсоцбанку. «Швидше за все, обмін відбувався в розрахунку на капітал Укрсоцбанку і АВНН на початок 2015 року: пропорція складає якраз 1:10», – припускає керівник аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій. Але підсумкова ціна операції також включає фінансові витрати обох сторін угоди, понесені в минулому році.

Адже на 1 січня 2015-го статутний капітал Укрсоцбанку становив усього 2,47 млрд грн, а регулятивний – 3,55 млрд грн (адекватність капіталу була 7,61% при мінімально допустимих 10%). Уже в квітні 2015 року італійці пообіцяли «вкласти» у свій банк $ 500 млн, за інформацією FinClub, за рахунок «прощення» кредитних ліній. З них $ 250 млн було інвестовано в березні, а решту $ 250 млн – шляхом збільшення статутного капіталу на 5,87 млрд грн – в серпні. Ці транзакції були необхідні, щоб покрити очікувані збитки, які тільки за січень-вересень склали 8,71 млрд грн. Втрати несе і Альфа-банк, збиток якого за підсумками січня-листопада досяг 2,57 млрд грн. Для його покриття в банк було «влито» 3,14 млрд грн.

Аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків вважає, що говорити про повний вихід UniCredit Group з України некоректно. «Одним з ключових параметрів угоди, на мою думку, є питання $ 400 млн кредитів, отриманих Укрсоцбанком від групи UniCredit (на 30 вересня був борг у розмірі 8,45 млрд грн. – Ред.). Вважаю, що поточна валютна ліквідність банку не дозволить погасити цю суму. Тому, до певної міри, UniCredit Group залишиться в країні – у вигляді кредитів в українському банку. Також залишаються прямі кредити групи українським позичальникам, видані UniCredit Bank Austria AG. Згідно групової фінансової звітності, обсяг таких кредитів становить 400 млн євро. Але, очевидно, операційний контроль за банком здійснюватимуть вже нові власники», – говорить Михайло Демків. До того ж якщо ABHH потрібен капітал для підтримки своїх українських активів, то UniCredit, як акціонер холдингу, також буде змушений продовжувати інвестувати кошти.

Відкритим залишається і питання майбутньої докапіталізації обох банків за останнім стрес-тестом. «Швидше за все, НБУ не схвалить угоду, якщо питання про докапіталізацію не буде вирішено між сторонами угоди. Але це не означає, що суму потрібно буде вносити поточним власнику. З одного боку, докапіталізація в результаті стрес-тестів – це кошти на покриття майбутніх ризиків, тобто це прерогатива нового власника. З іншого боку, така потреба внесення нового капіталу є результатом роботи минулого власника. Як сторони вирішили цю суперечку, ми не знаємо», – говорить Олександр Паращій.

Бонус плюс

Найбільше переваг від угоди отримала Альфа Груп. «Про бажання італійців покинути український ринок говорилося вже досить тривалий час, але, на мою думку, дана угода – це, в першу чергу, нові можливості для Альфа Груп. За нашими оцінками, більше 40-50% портфеля Укрсоцбанку – непрацюючі кредити. При цьому банк сформував істотні резерви під ці позики, для чого йому знадобилася докапіталізація на суму $0,5 млрд », – вважає Михайло Демків.

На думку Михайла Демківа, ефективне стягнення цієї проблемної заборгованості буде одним з основних завдань нових власників. «Незважаючи на те що Україна декларує перед своїми зовнішніми партнерами курс на посилення захисту прав кредиторів у рамках реформування банківського сектора, така ставка цілком може бути успішною», – зазначив він.

«У програші тут – Україна. Адже наша економіка офіційно втратила ще одного західного інвестора. І, можливо, сам Укрсоцбанк. Адже статус підрозділу великого європейського банку у нас все-таки вище, ніж статус банку з російським капіталом», – вважає Олександр Паращій.

Вікторія Руденко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Фондовий ринок
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua