Гроші нарізно: міжнародна підтримка України не проявляється в інвестиціях — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Гроші нарізно: міжнародна підтримка України не проявляється в інвестиціях

Казна та Політика
335
Україну сьогодні підтримують скрізь – і на Заході, в тому числі в Європі, і на Сході. Проте міжнародне співпереживання ніяк не проявляється на рівні бізнесу, і потік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в країну з кожним днем слабшає. А значить – для зарубіжних інвесторів Україна все ще дуже нестабільна. Про відновлення інтересу можна буде говорити тільки тоді, коли річний обсяг ПІІ досягне хоча б 5-6 млрд доларів на рік.
Суттєва різниця
Прямі іноземні інвестиції говорять про інтерес закордонного бізнесу до економіки країни. Чим вона краща, тим більше приплив коштів. На 1 січня 2015 року, за даними Держстату, обсяг акціонерного капіталу нерезидентів в Україні становила 45,75 млрд доларів. До 1 листопада показник ПІІ знизився до 43,95 млрд доларів. Основна причина – курсова різниця.
Гроші нарізно: міжнародна підтримка України не проявляється в інвестиціях
Фото: ПІІ в Україну в 2015 році
Як пояснюють в Держстаті, далеко не всі іноземні інвестиції приходять в країну у валюті, деякі з них йдуть в гривні.
“Вартість інвестицій, які були зроблені раніше, переоцінили. Як наслідок, з початку року вартість вкладених інвестицій знизилася на 3,65 млрд доларів – це вплив однієї тільки курсової різниці за 9 місяців. Плюс з країни дійсно вибула частина акціонерного капіталу нерезидентів, а більшість іноземних інвесторів відносяться з великою обережністю до вкладень в український бізнес”, – пояснив РБК-Україна керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
Серед ключових факторів, що відлякують інвесторів, Паращій перерахував слабкі економіку і захист прав власності, війну і корупцію. Ці ж фактори в якості основної причини незначного потоку ПІІ назвала і генеральний директор аналітичного центру “Нова соціальна та економічна політика” Ірина Акімова.
“Через нестабільність в країні інтерес до вкладень в Україну втрачають практично всі інвестори. Але потрібно розуміти, що нестабільність можна розглядати як у широкому, так і у вузькому значенні. В широкому – це, звичайно ж, військові дії на території країни. Але ж Ізраїль постійно воює, що не відлякує інвесторів. Так що, цей бар’єр – далеко не єдиний. Найбільше відлякує все-таки поганий захист прав власності в країні і корупція”, – зазначила Акімова.
Вона додала, що Україні не варто плутати політичний інтерес і підтримку з зацікавленістю інвесторів.
“Політичне увагу країн ЄС і США не одно інвестиційного інтересу”, – пояснила експерт.
Європа грошей не несе
Дані про прямі інвестиції в Україну з країн Європейського союзу Держстат на даний момент пропонує тільки за 2 кварталу 2015 року, але і тут динаміку падіння обсягів не можна списати лише на курсову різницю. За період з січня по червень 2015 року прямих іноземних інвестицій в країну з ЄС надійшло 33,15 млрд доларів, тоді як рік тому за аналогічний період сума становила 43,8 млрд доларів, що не сильно відрізняється від обсягу ПІІ за I півріччя 2013 – 43,43 млрд доларів.
Якщо повернутися до даних за 9 місяців поточного року, то показником падіння інтересу інвесторів з ЄС до України можна вважати зниження обсягу інвестицій з Німеччини: на 5,3% в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року на 11,8% в порівнянні з даними за січень-вересень 2013 року.
“Це абсолютно логічний висновок. Обережність Німеччини, як і країн ЄС в цілому, дуже очікуване явище. Крім побоювань на тлі нестабільності в Україні, у європейських країн зараз відбуваються внутрішні події, які відволікають ресурси. Фінанси йдуть на вирішення своїх проблем, в тому числі і питання з біженцями. Але перш за все таке явище – це результат впливу вітчизняних чинників”, – вважає Ірина Акімова.
“Виходячи з мого досвіду спілкування з європейськими інвесторами, в тому числі і з Німеччини, їх зараз дуже турбують економічні проблеми в Україні з недостатньо чіткими термінами їх вирішення”, – підтвердив директор “Інституту економіки та прогнозування НАН України” Валерій Геєць.
Традиційно інвестори Німеччини цікавилися українською промисловістю – на це напрямок економічної діяльності, за даними Держстату, припадає близько 90% всіх німецьких ПІІ в країну. І весь поточний рік промисловість демонструвала зниження обсягів виробництва. Приміром, у січні-жовтні 2015 року падіння промислового виробництва в Україні склало 15,4% в порівнянні з даними за 10 місяців 2014 року.
На думку аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, для інвесторів з Німеччини, також як і з ЄС загалом, ризики вкладень в Україну зараз значно переважують можливість отримання прибутку.
“Я б не говорив взагалі про втрату інтересу європейських інвесторів до країни, просто вони завжди зважують можливість прибутку від вкладень і ризики. Притому вони зважують країну в цілому, а не по регіонах. Таким чином навіть віддалені від зони АТО українські регіони зараз оцінюються, як регіони з високим ризиком. Інвесторам неможливо пояснити, що, приміром, очікувати бойових дій у Львові – це все одно, що чекати бойових дій у сусідній Польщі”, – підкреслив Жолудь.
Ризики вкладень в країну зупиняють зараз не тільки європейських інвесторів, але й українських – тих, що заводять капітал в країну через офшори. Потім такий капітал відображається в статистичних даних, як ПІІ в Україну.
наприклад, інвестиції з Кіпру за 9 місяців поточного року впали на 19,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Частково це падіння обсягу вкладень пояснюється курсовою різницею, а частково – падінням експорту і розгортається процесом боротьби з корупцією в країні, який вітчизняні бізнесмени, на відміну від іноземних, все-таки бачать.
“Вітчизняні інвестори, заводять гроші в країну через офшори, відчувають зараз проблеми з легалізацією такого роду засобів. Також частина фінансових ресурсів заводиться в країну під політичні процеси, а у нас зараз нічого масштабного у цьому плані не передбачається”, – пояснив Валерій Геєць.
На думку Олександра Жолудя, свій вплив також надає падіння експорту з країни: “Через Кіпр раніше йшли інвестиції українських підприємств, які виводили гроші з допомогою недооцінки експорту, а потім заводили назад в країну у вигляді ПІІ. Але у нас і експорт падає в країні вже кілька років, а це означає і падіння ПІІ через офшори”.
Судячи з цифр, із загального тренда падіння інвестицій з країн ЄС вибиваються Нідерланди. За 9 місяців 2015 року обсяг грошей, спрямованих в нашу економіку, зріс на 9,4% в порівнянні з січнем-вереснем 2014 року, і це при діючій на показник курсової різниці. Традиційно цікавими для голландців напрямами економічної діяльності в Україні були промисловість, інформаційні технології та телекомунікації.
Вкладення у вітчизняну промисловість інвесторів з Нідерландів не залучали в цьому році, зате в інформацію і телеком було направлено ПІІ на 743,17 млн доларів.
“Ці інвестиції були, ймовірно, обладнання для 3G”, – припустив Олександр Паращій.
Так, в розвиток мережі 3G в цьому році один з найбільших українських операторів мобільного зв’язку “Київстар”, що входить в міжнародний холдинг VimpelCom Ltd. (Нідерланди), вклав близько 6 млрд гривень, частина з яких могли відобразитися в якості прямих іноземних інвестицій з Голландії.
Частина загального обсягу ПІІ з Нідерландів також могли бути спрямовані в операції компаній, які вже працюють на українському ринку нерухомості, вважає Жолудь.
“Це не нові вкладення, це робота з вже існуючими проектами. Голландці не настільки ризиковані, щоб заводити нові інвестиції в Україну в такий час”, – пояснив експерт.
Відносини – не вкладення
Як мінімум усі три квартали поточного року Україну підтримували не тільки країни ЄС, ПІІ яких поки що більш ніж стримані, але також США і навіть Китай. Одночасно, політичні та економічні взаємини з Росією не потребують окремому описі. При цьому ні США, ні Китай не поспішають вкладати гроші в український бізнес у вигляді прямих інвестицій, зате з Росії обсяг ПІІ зріс.
За аналізований період поточного року у порівнянні з даними 2014 року інвестиції з Росії збільшилися на 0,2%, що в умовах конфлікту на Донбасі і окупації Криму не може не дивувати.
“Це докапіталізація в банківському секторі, яка зафіксована в якості ПІІ в країну”, – пояснила Ірина Акімова.
За даними Держстату, за 9 місяців 2015 року, 81% від загального обсягу прямих російських інвестицій, або 483 млн доларів, довелося на фінансову та страхову діяльність.
У першій десятці банків, що працюють в Україні, представлено два російських банки: “Ощадбанк Росії” і “Промінвестбанк”. Якщо перший в цьому році докапіталізацію не проводив, то другий, основним акціонером якого є “Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності” (РФ), збільшив статутний капітал на 6,38 млрд гривень, а власний – ще на 270 млн гривень.
Що стосується інших країн-інвесторів, то, незважаючи на політичну підтримку, інвестиції з США скоротилися: мінус 20,5% за три квартали 2015 року в порівнянні з 2014 роком, і мінус 28,5% в порівнянні з січнем-вереснем 2013 року. За три квартали поточного року, обсяг ПІІ склав всього 3,3 млн доларів, більша частина з яких пішли у промисловість (17%), фінансову та страхову галузі (15%), а також на професійну, наукову і технічну діяльність (17%). На думку експертів, така динаміка ПІІ з Штатів не повинна дивувати.
США ніколи особливо не йшли з інвестиціями ні до Європи, ні до нас. ПІІ розвиваються таким же темпом, як й торговельні відносини між країнами, а для США набагато більш важливими торговими партнерами є Мексика і Китай”, – підкреслив Алексендр Жолудь.
Про те, що Україні не варто розраховувати на американські ПІІ заявила також і Акімова: “З інвестиціями з США можна говорити про те ж варіанті, що і з ЄС. А саме, підтримка уряду не дорівнює інтересу інвесторів”.
Не помічений серед серйозних інвесторів також Китай. Єдиний напрямок, який хоч якось цікавить цю країну в Україні – це сільське, лісове і рибне господарство України. За даними за 9 місяців поточного року в цю галузь була спрямована суму в 1,3 млн доларів.
“Китай – важливий торговий партнер України, але ця країна в цілому, не надто активно вкладає у вигляді ПІІ. Вона більше направляє такого роду інвестиції на внутрішній ринок. Зовнішні інвестиції у неї проходять через державні програми, в тому числі і з Україною”, – зазначив Жолудь.
Про орієнтацію на вкладення у власну економіку країни також заявив Геєць: “Китай зараз та в середньостроковій перспективі, в частині інвестицій, орієнтований на внутрішній ринок. В умовах кризи Україна йому в цілому мало цікава”.
ПІІ майбутнього
Зміни в потоці іноземних інвестицій в Україну багато в чому будуть залежати від економічної ситуації в країні, а точно передбачити її зараз ніхто не береться.
“Інвестори швидше “голосують ногами”, ніж чиновники своїми діями. Приплив ПІІ хоча б на рівні 5-6 млрд доларів на рік покаже, коли ситуація в країні насправді буде поліпшуватися”, – пояснила Акімова.
При цьому в найближчому півріччі експерти такого пожвавлення інвесторів не очікують.
“Якщо нічого в економіці не зміниться ні в гірший, ні в кращий бік, тенденція скорочення ПІІ в країну продовжиться. Як мінімум у першій половині 2016 року”, – зазначив Геєць.
Згідно з прогнозом Олександра Паращія, за підсумками цього року, чистий приплив ПІІ складе 3-3,5 млрд доларів (без коригування кінцевої суми на курсову різницю, – ред.), тоді як на наступний рік це може бути від 4 до 6 млрд доларів. Цифра буде багато в чому залежати від розмірів потреби в докапіталізації українських банків та приватизаційних процесів в Україні.
Анна Алексєєва
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас