204
Експерти: Без продажу збиткових підприємств бюджет не наповнити
— Казна та Політика
У майбутньому році влада має намір отримати за рахунок приватизації держоб’єктів близько 17,1 млрд грн. Такі цифри закладені в проект бюджету-2016. Це досить сміливі прогнози – враховуючи, що за підсумками січня-жовтня 2015 до держскарбниці від продажу держактивів надійшло лише 136, 9 млн грн, або 0,8% від плану.
Журналісти розібралися, чи зможе Україна провести грамотний продаж підприємств в 2016-му і що це дасть економіці і населенню країни.
НАВІЩО. Продаж збиткових державних підприємств, які в кризу тільки тягнуть гроші з казни, нічого не даючи взамін – один з кращих способів поповнити бюджет і також поліпшити інвестиційну привабливість країни, вважають експерти. Більше того, ці підприємства після приватизації забезпечать країну додатковим доходом, а населення – новими робочими місцями. Але продаж підприємств повинен бути максимально прозорим, щоб не зіпсувати репутацію країни на міжнародній арені. “2016 буде складним для нашого бюджету з точки зору виконання дохідної частини, адже досі незрозуміло, на якій податковій базі буде працювати бізнес. Крім того, є побоювання, що влада не зможе дотримуватися необхідний МВФ дефіцит бюджету в 3,7% ВВП . Тому для забезпечення фіннадходжень до держскарбниці потрібно мобілізувати всі наявні резерви і активізувати приватизацію “, – говорить керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський. Якщо ж цей процес буде гальмувати так само, як і в нинішньому році, то брак коштів у бюджеті, як завжди, заповнять за рахунок простих українців, збільшивши податки. Та й на зростання доходів населення, з урахуванням діри в скарбниці, розраховувати не доводиться.
УМОВИ. Головне, щоб процес приватизації був прозорим, підкреслюють експерти. “Потрібно проводити аудит держпідприємств із залученням незалежних оцінювачів. Бажано, щоб ціна продажу держактивів була ринково конкурентною. Тоді ці держпідприємства будуть цікаві для приватизації і нашим, і іноземним інвесторам. Але для того, щоб у нашу країну захотів вкладати гроші міжнародний бізнес, важливо створити умови для його роботи: провести судову реформу, активізувати боротьбу з корупцією, стабілізувати курс нацвалюти і забезпечити захист прав власності “, – перераховує президент Украналітцентра Олександр Охріменко.
Особливо важливий останній пункт, упевнені експерти, адже будь-яка спроба реприватизації підприємств не тільки відіб’є у будь-якого інвестора бажання заходити на наш ринок, але і залишить без роботи співробітників таких підприємств. “Якщо влада і далі планує працювати з міжнародними партнерами, вони не будуть проводити реприватизацію. До того ж раніше президент Петро Порошенко вже запевняв інвесторів, що примусової власності підприємств, які були приватизовані раніше, не буде. Це дає гарантії бізнесу та інвесторам, що наша економіка працює в легальному полі “, – говорить Охріменко.
ПЕРСПЕКТИВИ. “Зараз в першу чергу потрібно об’єктивно оцінити і за ринковою ціною продати збиткову держвласність, щоб в приватних руках ці активи змогли нарешті заробити в плюс і країні була користь від цих активів. Адже, на жаль, як показує практика, Україна, як власник, є неефективним менеджером – все розкрадається, процвітає корупція, йде боротьба за контроль над активами. Ці проблеми дозволила б вирішити прозора приватизація. Це приверне в нашу країну валюту, збільшить надходження податків, посприяє зайнятості населення та сприятиме детінізації економіки, а також виведення країни з кризи “, – упевнений Забловський.
За матеріалами: Сьогодні
Поділитися новиною