Синдром відміни: безвізовий режим не сильно вплине на туристичний потік з України в ЄС — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Синдром відміни: безвізовий режим не сильно вплине на туристичний потік з України в ЄС

Особисті фінанси
832
Якщо запланований на 15 грудня звіт Єврокомісії буде позитивним для України, то безвізовий режим з Європейським союзом може вступити в силу в середині 2016 року. Таке спрощення повинно позитивно позначитися на туристичному потоці з країни. Однак через дорожнечу відпочинку європейські курорти ще не скоро стануть такими ж популярними для українців, як Туреччина і Єгипет.
Втім, туроператори з прогнозами не поспішають, оскільки велику роль на ринку продовжує грати російський фактор. Поїздки в ЄС у разі візової лібералізації будуть вигідні українцям, якщо Росія відновить польоти в Туреччину і Єгипет, і місцеві готельєри не будуть заманювати українських туристів знижками.
Сьогодні Європейська комісія планує представити звіт, яким оцінить хід виконання Україною умов для запровадження безвізового режиму з ЄС. Про те, що звіт буде позитивним для України, раніше повідомляло видання Die Welt з посиланням на дипломатичні джерела в Брюсселі. За даними європейських ЗМІ, в результаті звіту Євросоюз може в середині 2016 року скасувати візовий в’їзд для громадян України.
У понеділок, 14 грудня, позитивні очікування підтвердив і комісар європейської політики сусідства та переговорів про розширення Йоханнес Хан, який перед засіданням Ради ЄС у закордонних справах Брюсселі заявив, що у вівторок, 15 грудня Єврокомісія дасть позитивні рекомендації щодо скасування віз для українців.
Прес-аташе представництва Єврокомісії в Україні Давид Стулік повідомив, що безвізовий режим буде діяти тільки для власників біометричних паспортів. Втім, лібералізація в’їзду не буде стосуватися скасування робітників і національних віз. Крім того, після звіту Єврокомісії прийняття рішення про введення безвізового режиму повинні прийняти країни-члени ЄС.
Туреччина в лідерах
Більшість опитаних учасників туристичного ринку досить скептично поставилися до перспектив запровадження безвізового режиму ЄС для українців.
“Я поки розцінюю це (наміри українських чиновників домогтися безвізового режиму з ЄС, – ред.) як популізм і відвертання уваги від реальних проблем в країні”, – заявив виконавчий директор туроператора Join UP! Дмитро Сероухов.
Втім, директор мережі туристичних агенцій “Поїхали з нами” Олег Кулик зазначив, що необхідність отримувати візу для турів в ЄС негативно позначається на попиті на відпочинок у Європі.
“Зараз основною складністю при підготовці туру до Європи є необхідність збирати великий пакет документів для отримання візи. Наприклад, бувають труднощі з оформленням довідки про великий зарплаті, оскільки туристи отримують доходи неофіційно. Або туристи зберігають свої гроші не в банку, а готівкою вдома. Тоді буде складно отримати довідку з банку про рух грошей на рахунку туриста”, – пояснив він.
Крім того, для отримання візи з літа цього року туристам необхідно самостійно приїжджати в візові центри або консульства, щоб здати відбитки пальців.
“Але не у багатьох містах є такі. У всіх таких випадках туристу легше відправитися в безвізову Туреччину, ніж збирати великий пакет документів”, – зазначив Кулик.
Раніше в коментарі колишній генеральний директор одного з найбільших туроператорів TUI Ukraine Володимир Щупак говорив, що у минулий літній сезон організований виїзний турпотік з України склав 700-800 тис. туристів. При цьому основними напрямами для відпочинку стала безвізова Туреччина, на яку довелося 350-400 тис. українців. Друге і третє місця зайняли Болгарія і Єгипет, відповідно, з показниками 100-150 тис. і 100 тис. чоловік.
Директор мережі турагентств “Сезон відпустки” Катерина Цулая зазначила, що поки що невідомо, на яких умовах для України буде запроваджено безвізовий режим, іншими словами, з яким пакетом документів будуть впускати українців в Європу.
“Якщо безвізовий режим буде запроваджено на тих же умовах, що і для громадян Молдови в минулому році, то українцям необхідний буде біометричний паспорт. Крім того, на кордоні можуть попросити показати додаткові документи, наприклад, бронь готелю, ваучер туру, готівку або кредитні карти, щоб довести, що у туриста є гроші для проживання і харчування”, – пояснила вона.
Всі в Європу
За словами експерта з транспорту Офісу ефективного регулювання BRDO Сергія Хижняка, будь-яке спрощення формальностей між Україною і ЄС буде сприяти збільшенню пасажиропотоку.
Катерина Цулая також вважає, що якщо для України введуть безвізовий режим, то туристичний потік з нашої країни в Європу однозначно зросте.
“Наскільки серйозно він збільшиться, залежить від добробуту українців. Багато українців для початку захочуть просто з’їздити подивитися сусідні країни на вихідних, наприклад, в ту ж Польщу”, – зазначила вона.
Цулая також очікує, що в літній сезон збільшиться турпотік з України на європейські курорти – в Грецію, Італію та Іспанію.
Директор з розвитку туроператора TPG Валерій Паренчук спрогнозував, що у разі запровадження безвізового режиму в сегменті гірськолижного туризму збільшиться попит на відпочинок в Польщі та Словаччині, в екскурсійному сегменті – на автобусні тури в Угорщину, Чехію, Австрію, в пляжному – в Іспанію.
Паренчук також вважає, що лібералізація візового режиму змусить туроператорів, які зараз займаються масовим туризмом в Єгипет і Туреччину, звернути увагу на організацію більшої кількості турів на європейські курорти.
“Незважаючи на те, що тури в Єгипет і Туреччину, швидше за все, залишаться більш дешевими, ніж в ЄС, туристи стають дедалі вибагливіші. Вони готові їздити на відпочинок рідше, але на більш якісні і престижні курорти, наприклад, в Іспанію”, – заявив він.
У цілому, Кулик припустив, що після введення безвізового режиму продажу турів у Європу зростуть, як мінімум, у два рази. Правда, Паренчук зазначив, що від введення безвізового режиму можуть постраждати туроператори.
“Лібералізація візового режиму збільшить кількість туристів, які самостійно будуть формувати собі турпакети в Європу, тобто, не користуючись послугами туроператорів”, – пояснив він.
Кулик також вважає, що наслідком скасування безвізового режиму стане сплеск самостійного туризму.
“Через скасування необхідності оформляти візу українцям стане легше організувати собі відпочинок в Європі”, – відзначає він.
Російський фактор
Разом з тим, на думку Дмитра Сероухова, зараз дуже складно прогнозувати наслідки введення безвізового режиму, оскільки ніхто не знає, якою буде ситуація з польотами російських туристів в Єгипет і Туреччину в наступному році і, як наслідок, що буде з пропозицією за цими напрямками.
Керівник відділу розвитку партнерської мережі туроператора TUI Ukraine Андрій Кібіш не очікує різкого зростання турпотоку з України в ЄС після введення безвізового режиму через ціновий фактор.
“Все-таки у нас основним аргументом при виборі напрямку залишається ціна. Труднощі з відкриттям візи другорядні”, – пояснив він.
На думку Кибиша, тих туристів, які звикли до гарних готелів та гарному сервісу, не зупиняли візи.
“А туристи, чутливі до ціни, будуть у будь-якому випадку вибирати такі напрями, де є дешевше, аll inclusive і т. д.”, – зазначив він.
“В минулому році відпочинок в Греції при порівнянних умовах коштував в півтора рази дорожче, ніж у Туреччині. У разі якщо Росія продовжить заборону на відпочинок для росіян в Туреччині на наступне літо, турецькі готелі будуть змушені істотно знижувати ціни. Тобто привабливість відпочинку в Туреччині збільшиться ще більше, ніж минулого літа”, – припустила Катерина Цулая.
На її думку, через заборону на польоти в Туреччину і Єгипет росіяни збільшать попит на інші курорти, в тому числі європейські.
“Але не варто очікувати, що через заборону на польоти в Туреччину і Єгипет росіяни поїдуть на відпочинок до Греції або інші середземноморські курорти Європи. Адже для росіян ті ж Греція, Італія та Іспанія не скасовують візи. Швидше за все, туристи з Росії поїдуть до Болгарії, ціни на відпочинок в якій порівнянні з Туреччиною”, – спрогнозувала вона.
У випадку якщо Росія відновить польоти в Туреччину і Єгипет, місцевим готельєрам не буде особливої потреби пропонувати українцям знижки, щоб заманити туристів у порожні готелі. При відсутності відчутної вигоди від поїздки на відпочинок до Туреччини, багато співвітчизників ризикне відправитися на відпочинок в ЄС за умови безвізового в’їзду.
Дмитро Уляницький
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас