В Україні ввели добровільну сертифікацію продуктів харчування — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні ввели добровільну сертифікацію продуктів харчування

Казна та Політика
533
Верховна Рада прийняла за основу і в цілому законопроект, що передбачає введення добровільної сертифікації харчових продуктів на території України для експортних операцій, обов’язкова сертифікація яких була раніше скасована.
За прийняття законопроекту №3168 «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію і сертифікацію” за основу і в цілому проголосували 238 депутатів при необхідному мінімумі в 226 голосів.
Народний депутат Владислав Голуб, доповідаючи щодо законопроекту, заявив, що депутати минулого скликання скасували обов’язкову сертифікацію продуктів харчування. Однак таке рішення не полегшило, а ускладнило процес експорту продовольства в країни СНД. Оскільки Україна уклала з країнами СНД угоду про взаємне визнання державних сертифікатів у сфері продовольства. Відтепер українським компаніям доводиться платити за сертифікацію своїх продовольчих товарів органам сертифікації в інших країнах СНД. На думку депутата Голуба, добровільна сертифікація харчових продуктів всередині країни полегшить умови ведення бізнесу і принесе гроші в бюджет країни.
Глава комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк заявив, що законопроект спрямований на зняття технічних бар’єрів для українських виробників-експортерів. Галасюк пояснив, що прийняти даний законопроект потрібно для того, щоб ті кошти, які українські експортери витрачають на добровільну сертифікацію в інших країнах, вони могли витратити в Україні. До того ж, за словами депутата, пройти сертифікацію в Україні експортери можуть істотно дешевше.
Як наголошується в пояснювальній записці, з метою зняття технічних бар’єрів у торгівлі з країнами СНД пропонується передбачити проведення добровільної сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини органами з сертифікації в державній системі сертифікації. Це положення не суперечить європейській практиці, оскільки в країнах ЄС існують органи з добровільної сертифікації харчових продуктів, які не відносяться до ветеринарної або санітарної служб.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас