2059
Нацбанк заважає зростанню економіки України, - експерт
— Казна та Політика
Високі процентні ставки, встановлені Національним банком України, гальмують зростання економіки.
Про це розповів економіст Борис Кушнірук.
“У зростанні економіки найважливішою є грошова політика Нацбанку. Зараз вона швидше заважає зростанню, тому що процентні ставки, які є в економіці, не дають можливість залучати кредитні кошти підприємствам, гальмують попит, а без цього економіка рости не може”, – сказав експерт.
На його думку, саме політика регулятора має важливе короткострокове значення, адже більшість дій уряду матиме середньострокові і довгострокові наслідки.
“Так, від введення прозорої системи закупівель та інших позитивних дій результат буде помітний не відразу – через півтора-два роки”, – зазначив Кушнірук.
Економіст переконаний, що найбільший ресурс для зростання економіки знаходиться всередині країни, у внутрішньому попиті.
“Уряд заявляв, що на тепломодернізацію багатоквартирних будинків потрібен трильйон гривень. Ще кілька сотень мільярдів потрібно на утеплення приватних будинків. Це величезний потенційний попит. При грамотній політиці центробанку, його можна запустити. Для цього потрібні доступні кредити споживачам. Тоді люди, ОСББ чи ЖКГ зможуть отримати доступ до кредитів не на два-три роки, а на 10-15 років, а окупність становить 4-7 років”, – зазначив він.
При цьому Кушнірук припускає, що НБУ не вирішується на ослаблення політики, побоюючись коливань на валютному ринку.
“Нацбанку доводиться друкувати гроші для повернення вкладів у збанкрутілих банках. Ці гроші в основному йдуть на придбання іноземної валюти. Тому НБУ боїться, що пом’якшення грошової політики викличе спекулятивний попит на валюту на додаток до тих коштів, які вони змушені видавати з Фонду гарантування вкладів” , – вважає він.
Нагадаємо, раніше глава Нацбанку Валерія Гонтарєва повідомила, що в третьому кварталі 2015 року з порівнянні з попереднім кварталом ВВП України зріс на 1%.
При цьому за підсумками року регулятор зберіг свій прогноз падіння ВВП на рівні 11,6%.
Міжнародний валютний фонд і Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозують падіння української економіки цього року на 9%, Світовий банк – на 12%.
За матеріалами: Газета по-Українськи
Поділитися новиною