МВФ, як монополіст, не є дуже ефективним інструментом: підсумки Київського Міжнародного Форуму — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

МВФ, як монополіст, не є дуже ефективним інструментом: підсумки Київського Міжнародного Форуму

Казна та Політика
635
8 жовтня в столиці прогримів другий Київський міжнародний економічний форум, який зібрав разом як представників української влади, так і міжнародних експертів. Як зазначили організатори заходу, даний форум є постійно діючою дискусійною платформою, учасники якої формують нову стратегію технологічної, соціальної та економічної модернізації України. Тут спілкуються експерти, представники бізнесу і влади, думають як краще застосувати світовий досвід.
Торік захід зібрав понад 700 представників ділових, експертних та громадських кіл. Близько 50 спікерів з різних країн світу – успішних європейських реформаторів, міжнародних та українських експертів – запропонували прогресивні рекомендації, засновані на нових підходах до освіти, науки і “точок росту” економіки. Про що говорили спікери в цьому році? І до якого спільного висновку вони прийшли?
Спочатку форум розпочався з не втішних новин і цифр, які характеризували економічне становище України. Згідно презентації, конкурентоспроможність України зрушилася на 79 місце в порівнянні з 76 місцем у 2014 році. Експорт за 8 місяців в 2015 році скоротився на 35% від рівня аналогічного періоду 2014года, за ті ж 8 місяць скоротилося промислове виробництво на 18%, а інфляція зросла майже на 50%. Ситуація з інноваціями показала також негативну динаміку – Україна посіла 64 місце в 2015 році, в порівнянні з 63 в 2014 році. Однак, експерти відзначають, що в 2015 році стало легше вести бізнес: 96 місце проти 112 в 2014 році. Але в першому півріччі 2015 р. 57% всіх українських підприємств відзвітували про втрати, що на 3% більше ніж в 2014 році.
ВВП у першому півріччі 2015 впав на 16,3%. Головний кредитор країни – МВФ, – прогнозує подальше падіння курсу нацвалюти до 23,5 гривень за долар. Зростання рівня тіньової економіки 2015 в порівнянні з аналогічним періодом 2014 виріс на 5%. У підсумку загальний рівень тіньової економіки склав 47% від обсягу ВВП. Заборгованість по заробітній платі зросла на 52% всього за 9 місяців 2015 року.
Голова комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва, Віктор Галасюк зазначив, що в даний момент, з перелічених вище цифр Україна знаходиться в економічній прірві.
“Це можна називати по-різному, це можна назвати кризою, але є всі ознаки системної економічної депресії. Наш рівень добробуту настільки відстає від рівня європейських країн, що подолати його еволюційним шляхом просто неможливо. Потрібні справжні кардинальні кроки. Це неможливо зробити без цілеспрямованої політики влади “, – заявив він.
На його думку, політика влади повинна формуватися в такому трикутнику: бізнес-середовище, експертне середовище суспільства і влади.
Організатори форуму відзначили, що в розвинених країнах головні актори цього процесу відокремлені один від одного, існують чіткі правила взаємодії між ними. В Україні ж сформувалася політико-олігархічна система управління, де державна влада, фінансові ресурси, політичні партії та ЗМІ належать одним і тим самим клановим групам.
Якщо виходити з досвіду інших країн, ядром такої політики є концентрація на розвитку тих видів діяльності, які дозволяють країні стати багатою. У першу чергу, в країні необхідно розвивати:
  • сільське господарство
  • IT-технології
  • Підтримувати промисловість.
І розвиток цих сфер має бути в одночасному порядку. Як зауважив Віктор Галасюк, структура економіки повинна бути збалансованою.
Інвестбанкір, співзасновник та керуючий партнер FinPoint Investment Advisors (Україна), Сергій Будкін з гіркотою визнав, що затяжна криза країни позначається на кожному громадянинові. Дійсно, Україна стала найбіднішою країною в Європі, але Будкін запевнив, що Україна не єдина країна, яка бореться з цим. Інвестбанкір зупинив свою увагу на тому, що основна, масштабна проблема країни – недовіра населення до банківської системи.
Слід нагадати, що в Україні вже не працюють близько 64 банків, фінустанови були змушені припинити істотно важливу функцію для жителів – кредитування та оформлення депозитних рахунків. За останні півтора року українська банківська система втратила понад 50% депозитів у валюті і близько 30% депозитів у гривні.
Як зазначив Будкін, жахливі цифри недовіри до ключових державних інституцій свідчать про те, що ніхто з нас не готовий довіряти свої гроші державі. І за різними підрахунками, зараз, у населення близько 20 млрд доларів зберігається вдома “під матрацом”.
У зв’язку зі сформованою банківською ситуацією голова правління ПУМБу, Сергій Черненко заявив, що банки поступово починають знижувати ставки, що спричинило зафіксоване зростання відновлення депозитних рахунків у деяких з фінустанов. На думку Сергія Черненка, банкам необхідно адаптуватися під те, що відбувається, а не чекати допомоги від держави, адже вона встановлює тільки правила гри.
“Ми повинні заново відбудувати точку продажів та її ефективність, бізнес-процеси, які орієнтовані на клієнтів, заново вивчити бізнес-етику”, – заявив він.
На форумі було піднято досить важливе і делікатне питання – чи зможе міжнародна фінансова допомога перезапустити економіку країни? Або державі необхідно покладатися тільки на свої сили і можливості. Більшість спікерів відзначили, що безперечно необхідно змінити підхід до фінансування з боку міжнародних фінансових організацій.
Кошти мають іти не тільки на макроекономічну стабілізацію, енергетику, сільське господарство і дорожню інфраструктуру, а й на проекти у виробництві високотехнологічних товарів і послуг. Паралельно треба міняти парадигму населення щодо використання власних коштів у бік інвестування в реальний сектор.
“Ми бачимо гнучкий курс, стабілізацію у фінансовому секторі, депозити в гривні стабілізуються, також валютний ринок став передбачуваним і стабільним. Ми також бачимо, розумний менеджмент фінансів, ситуація стабілізувалася в таких секторах, як ВВП, споживча впевненість, індекс промислового виробництва і так далі. Ми бачимо резерви, що стабілізують макроекономічну ситуацію. Звичайно будуть існувати дуже складні обставини, які не піддаються прогнозам, проте інструменти і методи МВФ працюють, і дають результати “, – заявив * Жером Ваше, постійний представник МВФ в Україні.*
Професор Норвезького інституту стратегічних досліджень, Ерік Райнерт сказав, що МВФ, як монополіст, не є дуже ефективним інструментом.
“Я бачив угоду між ЄС і Україною, там є положення про те, що, якщо українська промисловість буде заважати європейській, то будуть обмеження на експорт. У цьому договорі немає рівності. Думаю, що вас зараз змушують укладати такі договори, і вам треба об’єднатися навколо ідеї індустріалізації. Жодна країна не ставала багатою без індустріалізації.
Якщо позбавити країну промисловості, треба скорочувати населення. Полювання і збирання можуть забезпечити 1-2 людини на квадратний кілометр, сільське господарство – 40, а промислове суспільство, таке як у Голландії, – 400. Тому навіть якщо ваша промисловість не прибуткова або приносить маленький прибуток – не вбивайте її. Вбиваючи промисловість, будь-яка країна стикається з дуже значним скороченням чисельності населення унаслідок еміграції “, – заявив він.
До того ж професор додав, що корупція є скрізь – і в бідних, і в багатих країнах. Але це не означає, що держава не може функціонувати.
“Відносячи Україну до країн третього світу, ви дуже песимістичні – ваша країна має ряд переваг в порівнянні з третім світом”, – підсумував Ерік Райнерт.
Заступник голови Національного банку України, Дмитро Сологуб розповів про дві передумови до відновлення економіки, перша – макроекономічна і фінансова стабілізація, друга – створення однакових правил гри та сприятливого клімату для бізнесу.
І на першому, і на другому етапі, на думку Дмитра Сологуба, дуже важлива роль міжнародних організацій.
“Ми отримали десь 7-8 млрд доларів в минулому році, на сьогоднішній день ми маємо 13 млрд доларів допомоги. В даний час, Національний банк має позитивну інтервенцію, і коли ми говоримо про закордонну допомогу ми говоримо про те, що більшість цих коштів йдуть на покриття фінансових дір. Чи зможе міжнародна допомога врятувати країну? Відповідь – ні. Це відповідальність громадян України і тих хто розробляє правила гри “, – заявив заступник голови правління Нацбанку, Дмитро Сологуб.
З початку поточного року Україна змогла наростити свої резерви приблизно на 70% коштів наданих Міжнародним валютним фондом, Світовим банком, Євросоюзом та іншими, зазначив він.
Економіка завжди була, є і буде найсильнішим інструментом управління країною. Ситуація навколо України склалася так, що 411 тис українців шукає допомоги в сусідніх державах, при цьому 19 млн – це економічно активне населення, і з них більше 2-х млн безробітних. Інша сторона медалі виглядає таким чином: 95% коштів, які Україна отримує від міжнародних фінансових установ, це кредити, і лише 5% – гранти, які не треба повертати. 96% фінансової допомоги отримує держава, і лише 4% – приватний сектор. Чого чекати надалі? На це питання поки ніхто з представників влади свою відповідь не надав.
Юлія Бондарь
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас