Дельта пішла по другому колу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Дельта пішла по другому колу

Кредит&Депозит
5855
ПриватБанк позбувся доступу до депозитної бази вкладників Дельта Банку. В кінці минулого тижня почалися виплати клієнтам ліквідованого Дельта Банку. Але ці операції тепер проводять тільки три держбанки – Фонд гарантування більш не довіряє цей процес ПриватБанку. Найбільший приватний банк країни звинувачує Фонд у непрозорості процесу відбору банків-агентів. «Переможці» вважають, що впораються з виплатами і самі.
Фонд взявся за виплати
Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) 8 жовтня відновив виплату компенсації втрачених депозитів вкладникам ліквідованого Дельта Банку. Перерва у виплатах трапилася через те, що Фонд визначався з подальшою долею банку, і, не знайшовши йому інвестора, відправив на ліквідацію. Під час першої хвилі виплат, яка тривала з 11 червня по 15 вересня, клієнти Дельта Банку отримали 8,4 млрд грн. Фонду треба повернути ще 8 млрд грн.
Раніше виплати вкладникам проводилися через чотири банки-агента: ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк і Укргазбанк. Але в другу хвилю в цьому списку банків відбулися зміни: ФГВФО виключив з нього ПриватБанк. У банку здивовані таким рішенням Фонду. «Призначення банків на виплати абсолютно непрозоро. Ми дізналися, що нас не призначили, коли це оголосили », – повідомив FinClub перший заступник голови правління Приватбанку Олег Гороховський.
У ФГВФО в п’ятницю не змогли пояснити причину виключення ПриватБанку зі списку.
Навантаження, що зросло
Під час першої хвилі виплат ПриватБанк повертав вклади у Волинській, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях. Тепер Фонд передав виплати в цих областях держбанкам. Найбільше пощастило Ощадбанку. Раніше він виплачував депозити тільки в Києві і області. Тепер же він буде повертати депозити у Волинській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській областях. Крім того, Фонд починає повертати кошти вкладникам з Криму. Тому Ощадбанк буде виплачувати депозити і їм.
Держбанк запевняє, що впорається із збільшеним навантаженням. «Ощадбанк має більш 4200 пунктів виплат на всій території України та значний досвід успішного здійснення виплат попередніх траншів вкладникам Дельта Банку, вкладникам Родовід Банку, Укрпромбанку, Демарк Банку, Златобанку та інших. Тільки за дев’ять місяців поточного року Ощадбанк здійснив виплати гарантованих сум вкладів на 3,6 млрд грн. Ощадбанк прикладає максимум зусиль для того, щоб виплати вкладникам Дельта Банку пройшли максимально ефективно, – повідомили в прес-службі Ощадбанку. – На сьогодні у відділеннях банку немає черг і ажіотажу серед вкладників Дельта Банку. Знаковим є те, що в перший же день виплат 76% вкладників розмістили свої заощадження на депозитах в Ощадбанку».
Виплати в Кіровоградській та Чернівецькій областях дісталися Укргазбанку. У списку Укрексімбанку виявилася Одеська область. Банки розповідають, що їм не було заздалегідь відомо, в яких областях вони будуть виплачувати депозити. «Рішення приймає Фонд гарантування вкладів. Банки не впливають на розподіл областей, в яких проводяться виплати. ФГВФО володіє інформацією про кількість відділень всіх банків, що беруть участь у виплатах, і виходячи з цього приймає рішення про підключення тієї чи іншої установи. Фонд інформує банк лише про обсяг коштів і про термін виплат. Додатково банк отримує реєстр вкладників », – повідомив заступник голови правління Укргазбанку Олексій Александров.
Рішення виключити ПриватБанк зі списку банків-агентів з виплат Дельти експерти пояснюють бажанням уряду наростити пасивну базу держбанків. Виходячи з попереднього досвіду, під час виплати депозитів Дельта Банку приблизно в 30-40% випадків вкладники не забирали гроші, а залишали їх на зберігання в банку-агенті. З урахуванням того, що кожен з чотирьох банків виплатив клієнтам Дельти приблизно по 2 млрд грн, йшлося про великі суми. «Але Фонд повинен теж дотримуватися антимонопольне законодавство. А це порушує конкурентні принципи», – говорить старший аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран.
Банки обіцяють впоратися
Незважаючи на збільшення навантаження, учасники виплат впевнені, що проблем у них не буде. «Для максимально зручного одержання відшкодувань клієнтами Дельта Банку Укрексімбанк з перших днів проведення першого етапу виплат збільшив кількість співробітників контакт-центру і відкрив додаткові телефонні лінії для вкладників в регіонах, кількість менеджерів для обслуговування вкладників неплатоспроможних банків у регіонах проведення виплат. Також був продовжений операційний день у філіях і відділеннях в регіонах проведення виплат, банк ввів додатковий робочий день у суботу по філіях і універсальних відділеннях у регіонах проведення виплат і впровадив електронний онлайн-сервіс реєстрації клієнтів для отримання виплат», – розповіла заступник голови правління Укрексімбанку Світлана Монастирська.
Укргазбанк розраховує на свій попередній досвід у проведенні виплат. «Вже другий рік поспіль ми успішно виплачуємо кошти вкладникам банків, які були віднесені НБУ до категорії неплатоспроможних. Зокрема, це Київська Русь, CityCommerceBank, ВіЕйБі Банк, Актив-БНК, Брокбізнесбанк, а також Дельта Банк. Клієнтам Дельти наш банк раніше виплатив близько 2,1 млрд грн у Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Луганській, Рівненській, Сумській, Хмельницькій та Черкаській областях, тому впевнений, що ми впораємося з новим завданням Фонду, – говорить Олексій Александров. – Враховуючи той факт, що близько 30% таких клієнтів залишили свої заощадження в Укргазбанку, немає сумнівів, що новий етап виплат також посприяє підвищенню довіри не тільки до нашого банку, але і до системи в цілому».
Губарь Олена
За матеріалами:
Фінансовий клуб
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас