7466
Що чекає українську промисловість у 2015-му, - думка експертів
— Казна та Політика
Падіння промислового виробництва в Україні поступово сповільнюється. Але навіть після того, як воно склало в серпні не 13,4%, як в липні, а лише 5,8%, чиновники роблять нерайдужні прогнози.
За підсумком 2015 р. загальний спад виробництва складе 13,5%-14%, повідомило днями Мінекономрозвитку. Тобто буде гірше торішнього результату — 10,8%.
Водночас у міністерстві відзначають відновлення зростання у добувній промисловості (зростання на 6,7%), а також у виробництві коксу і продуктів нафтопереробки в серпні (на 24,7%). Із поганого: сповільнення виробництва легкових автомобілів (вперше з 2008 р.), а також спад у харчовій промисловості через брак сировини.
Експерти пояснюють, що найбільше падіння демонструють галузі, пов’язані з Донбасом. «Значна частина активів, приміром, добувної галузі розміщена на території, яка на даний момент непідконтрольна уряду України. Частина підприємств постраждала в результаті військових дій у східній частині країни», — зазначила начальник аналітичного відділу ПУМБ Євгенія Ахтирко.
Справді, як зазначає аналітик UniCredit Bank Андрій Приходько, в 2015 р. працювали з перебоями або навіть були зупинені металургійні і коксохімічні заводи в Донецькій і Луганській областях. «Навіть металургійні заводи в Маріуполі функціонували з неповним завантаженням, бо доставка сировини на маріупольські заводи залізницею в зоні АТО була довгий час неможлива. На Донбасі також розташовані великі підприємства машинобудівної та хімічної промисловості», – зазначив він.
Позаяк українська економіка взаємопов’язана, непрацююча промисловість на Донбасі, за словами експерта, відразу ж позначилася на всіх галузях, навіть максимально далеких від цього регіону. Наприклад, скорочення замовлень з боку підприємств Донецького басейну, викликало падіння в машинобудуванні, а фактична заборона на постачання продуктів харчування в зону АТО вдарила по харчовій промисловості та фармацевтиці.
«Суттєво постраждали галузі кооперації з Росією і країнами СНД, значна частина яких зосереджена на Сході. Тут можна виділити вагонобудування, яке практично пішло в нуль (в 2013 році виробляли середньомісячно 2,1 тис. вагонів, а на початку 2015 року ледь 100 одиниць). Потужний удар відчули автомобілебудівники, які, згідно з даними Укравтопрому, знизили виробництво легкових автомобілів на 87,4% за 8 місяців (з 23,1 тис. машин до 2,9 тис. авто). Причини очевидні — це обвал внутрішнього попиту і спад попиту з боку СНД. Під тиском перебувають і хіміки, що пов’язано, у тому числі з браком основної сировини — газу. Харчопром знижується через скорочення споживчих можливостей населення і зростання цін», — пояснив провідний аналітик групи компаній «Forex Club» Андрій Шевчишин.
Крім фактора Донбасу на вітчизняну промисловість уже кілька місяців робить негативний вплив падіння цін і скорочення попиту на світових сировинних ринках. А саме: погіршення економічної ситуації в основних країнах-контрагентах, насамперед у СНД і на Близькому Сході. «Хоча девальвація гривні і підштовхнула імпортозаміщення, висока інфляція та падіння реальних доходів населення суттєво знизила купівельну спроможність населення, що негативно впливало на виробництво споживчих товарів», — підкреслив Андрій Приходько.
Багато експертів вважають досяжним прогноз Мінекономрозвитку про падіння промвиробництва в 2015-му лише на 13,5-14%. Наприклад, Андрій Шевчишин вийшов на цифру 13,8%. «При цьому близько 13,9% очікується просадка у видобувній промисловості, 14,3% — у переробній промисловості і 11,1% — у генерації. Тож прогноз МЕРТ вважаю цілком реальним», — сказав він.
З тим, що прогноз чиновників вписується в тенденції української економіки, погодився і аналітик інвесткомпанії «Альтана Капітал» Андрій Глущенко. Він не відкидає і більш оптимістичного сценарію. «При збереженні поточних темпів відновлення промвиробництва за підсумками 2015 р. буде зафіксовано падіння обсягу виробленої промислової продукції на 11,5-12,0%», — вважає експерт.
Хоча експерти допускають, що вийти на потрібні показники промисловості допоможе похибка в розрахунках. «Якраз з червня 2014 р. перестала вестися статистика по підприємствах на окупованих територіях. Падіння в 2015 р. без них буде розраховуватися відносно аналогічного періоду 2014 р. також без урахування цих виробників. Саме така статистична похибка може вивести показник на прогнозований міністерством рівень», — зазначив начальник відділу інвестиційного аналізу аналітичного департаменту компанії Pro-Consulting Олександр Ткачов.
Водночас є й альтернативна точка зору: що досягти падіння промисловості всього на 14% нереально при зниженні загального ВВП мінімум на 12%. «За вісім місяців 2015 року промвиробництво зменшилося на 18%. І щоб до кінця року було 13,5% — промвиробництво в четвертому кварталі має зрости. Але, незважаючи на дуже низьку базу порівняння (четвертий квартал 2014 р.), я дуже сильно сумніваюся, що це відбудеться», – підкреслив головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран.
За матеріалами: Вісті
Поділитися новиною