За місяць в Україні дефляція, а за рік – рекордна для Європи інфляція


За місяць в Україні дефляція, а за рік – рекордна для Європи інфляція

Те, що серпень став в Україні другим місяцем зменшення цін на товари, свідчить про стабілізацію грошово-фінансової сфери. Однак про жодне економічне пожвавлення говорити не доводиться. Це констатували у коментарях Радіо Свобода експерти, коментуючи дані Держстату про дефляцію, зафіксовану минулого місяця. Із розрахунку за останній рік Україна є рекордсменом за інфляцією в Європі. Натомість уряд вбачає позитивні тенденції в економіці та обіцяє вищі зарплати бюджетникам і більші соцвиплати.

Державна служба статистики вдруге поспіль протягом 2015 року зафіксувала зниження індексу споживчих цін в Україні. За цими даними, в серпні дефляція склала 0,8% (у липні цей показник дорівнював 1%). Серед товарів, які подешевшали найбільше – фрукти (майже 17%) та овочі (майже 16%). Водночас майже на 3% зросла ціна м’яса та м’ясопродуктів. Перед тим до червня (коли інфляція становила 0,4%) ціни зростали. У цілому за рік (від серпня минулого року) інфляція уповільнилася до 52,8%, відзначають у Держстаті.

Як зауважив у коментарі Радіо Свобода експерт Ярослав Жаліло, дефляція підтверджує стабілізацію у грошово-фінансовій сфері України. Принаймні те, що розбалансування економіки гальмує. Однак на цьому позитиви від дефляції вичерпуються. Адже вона відображає депресію в українській економіці, додає Ярослав Жаліло. Якби економіка пожвавлювалася, зростала, то при цьому спостерігався б певний відсоток інфляції. Як своєрідне змащування. Наразі мастити немає чого.

Дефляція – депресія

«Справа в тому, що зворотнім боком дефляції є те, що вона відображає депресію в українській економіці. Як правило, саме депресивній економіці притаманні дефляційні тренди», – зазначає Ярослав Жаліло.

Дані Держстату насправді ні про що вагоме не свідчать, зазначив у коментарі Радіо Свобода інший експерт Олег Устенко. За результатами цього року рівень інфляції в Україні сягне мінімум 50% – найгірший показник в Європі. Споживчі ціни значно зростали в першому півріччі цього року і зростатимуть знову у жовтні та листопаді, прогнозує фахівець.

«У жовтні відобразиться збільшення тарифів на електроенергію, яке відбулося з 1 вересня (у середньому ціни зростуть майже на чверть порівняно із нинішнім тарифом). І у жовтні пересічні українці це побачать, отримавши платіжки. А у листопаді населення побачить збільшення тарифів на газ і на опалення будинків. Пов’язувати коливання місяць до місяця (які констатує Держстат) – це просто сезонні коливання», – вважає Олег Устенко. Коректніше аналізувати рівень інфляції, вираховуючи його від початку року – із січня по грудень або із січня по вересень включно наприклад. Саме такий розрахунок є правильнішим для визначення рівня індексації зарплат у державному секторі економіки, підкреслив фахівець.

Тим часом уряд констатує позитивні тенденції в економіці України. У кабміні вказують при цьому і на зменшення темпів інфляції, і на уповільнення падіння економіки, збереження стабільного курсу валюти протягом півроку, підвищення резервів Нацбанку. Як повідомив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, з цього місяця уряд планує підвищити зарплати бюджетникам – учителям, медикам тощо.

«Уряд вирішив підвищити заробітні плати, пенсії, соціальні стандарти саме з першого вересня поточного року. І я очікую, що парламент проголосує відповідні зміни», – сподівається Арсеній Яценюк.

У середньому підвищення складе до шестисот гривень на місяць.

Олександр Лащенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Держстат
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua