Хороші новини для України, - переклад колонки Андерса Аслунда — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Хороші новини для України, - переклад колонки Андерса Аслунда

Казна та Політика
3733
Відомий економіст Андерс Аслунд написав колонку про реструктуризацію українського боргу.
Хороші новини для України. Приватні власники єврооблігацій на $19 млрд погодилися на реструктуризацію боргу. Процентна ставка знижена, термін обігу облігацій продовжений, розмір боргу знижений на 20%. Це дасть Україні довгоочікуваний перепочинок.
Якщо виходити з даних МВФ, то ця угода скоротить потреби України у фінансуванні на найближчі чотири роки приблизно на $15 млрд. Київ домігся пом’якшення умов без мораторію на виплату боргу. Величезне досягнення для українського уряду.
Реструктуризація боргу перед приватними кредиторами стала нагальною проблемою України на початку цього року. 12 лютого МВФ затвердив програму допомоги Україні на умовах Extended Fund Facility. 11 березня рада директорів МВФ ухвалила цю програму на загальну суму $40 млрд, але з фінансуванням виникли складнощі. МВФ виділив $17,5 млрд. Чиновники фонду вважали, що Світовий банк та інші донори виділять ще $17 млрд. Звідки візьмуться ще $15 млрд, було незрозуміло.
МВФ назвав реструктуризацію боргу перед приватними кредиторами однією з умов програми допомоги. Цікавий факт: $8 млрд з $19 млрд сконцентрувала одна компанія – Franklin Templeton. Вона і очолила комітет кредиторів. Україна залучила в радники Lazards Freres.
Навіщо Franklin Templeton скупив стільки українських облігацій? Складно було знайти цінні папери з таким високим процентним доходом. Початкова дохідність за українськими облігаціями була встановлена на рівні 7,5%. Franklin Templeton купував облігації на вторинному ринку з дисконтом до 50% і ставкою прибутковості, що перевищувала 20%. Тобто кредитори непогано заробили на облігаціях і цілком можуть піти на скорочення суми боргу.
Міністр фінансів України Наталія Яресько спершу наполягала на скороченні боргу на 40%. Власники облігацій пропонували скорочення процентної ставки і продовження терміну обігу. Тепер вони пішли на 20%-е скорочення боргу. Це не виходить за рамки вимог МВФ. З обох сторін у справі були кваліфіковані переговірники. Схоже, вони відразу зрозуміли, про яку цифру може йти мова. І, поламавшись для пристойності, зійшлися на ній.
Реструктуризація українського боргу – вин-вин для всіх, хто має до нього відношення. МВФ розгорнув правила гри на свою користь. Кредитори залишаються в плюсі. Україна отримала довгоочікуваний перепочинок. Країна змінює фіскальну систему, проводить системні реформи (особливо – в енергетиці, банківському секторі та пенсійному забезпеченні). Україна скоротила бюджетний дефіцит, знецінення гривні допомагає зводити поточний рахунок.
Тепер слово за іншими міжнародними донорами. Україна отримала $8 млрд для покриття дефіциту в 2015-2016. Не вистачає $7 млрд. Головним донором мав би стати Європейський Союз, чию безпеку зараз захищає українська армія. Країні критично важливо збільшити міжнародні резерви з приблизно $10,4 млрд до $20 млрд. Це допоможе стабілізувати гривню і пом’якшити валютні обмеження.
Варто зробити внесок і Сполученим Штатам. Міністр фінансів США Джейкоб Лью вже запропонував гарантії українських облігацій на $1 млрд, на підході – гарантії ще на $2 млрд. Така допомога мало коштує Америці, але Україні дуже потрібні гроші. Конгрес і Білий дім на словах давно підтримують Україну.
Найабсурдніший борг України – $3 млрд за єврооблігаціями, випущеними Росією в грудня 2013 року для порятунку колишнього Віктора Януковича. Чому Україна мусить платити агресору? Україна вже подала кілька позовів проти Росії в міжнародні суди. Вони стосуються анексії Криму та конфіскації приватної та державної власності на півострові. США і ЄС повинні посилити свої санкції проти Росії, щоб підтримати Україну. І наполягти на тому, що Україна не мусить платити Росії. Це агресор мусить платити за свої дії. Світова спільнота змусила Ірак заплатити за спробу захоплення Кувейту в 1990-му.
Україна пройшла величезний шлях. США і ЄС мають вирішити результат справи на користь України.
За матеріалами:
Hubs
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас