Грецький кульбіт: Алексіс Ципрас пішов, щоб повернутися — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Грецький кульбіт: Алексіс Ципрас пішов, щоб повернутися

Світ
2025
Харизматичний 41-річний соціаліст Алексіс Ципрас прийшов до влади півроку тому на обіцянках вивести Грецію з-під тиску кредиторів. Однак, обвівши країну круговою траєкторією, він знову повернув її на поруки Євросоюзу. Звинувачення у зраді навряд чи завадять прем’єр-міністру зміцнити свої позиції у грецькому парламенті на дострокових виборах.
У липні питання: «Приймати чи ні пропозицію кредиторів із новими жорсткими заходами економії?» було винесено на національний референдум. Більшість греків проголосували «проти». Однак тиждень тому уряд Греції все ж узяв від Євросоюзу нову €86-мільярдну програму взяття на поруки строком на три роки, у комплекті з довгим списком вимог щодо «затягування поясів».
Вчора, 20 серпня, відповідний 400-сторінковий план порятунку Греції було схвалено європейською стороною, і він набув чинності – Афіни отримали перші 13 млрд євро ($14,5 млрд), що дозволить вчасно виплатити 3,2 млрд євро боргу Європейському Центробанку й уникнути дефолту.
Тепер Алексісу Ципрасу доведеться переконувати свій електорат у тому, що він уклав найкращу угоду з можливих. Відступивши від своїх передвиборних обіцянок, прем’єр-міністр опинився в хиткому становищі. Його узялися люто критикувати навіть соратники з партії «СІРІЗА», незадоволені укладенням угоди з Євросоюзом. Виник ризик, що Алексіс Ципрас не тільки втратить підтримку більшості депутатів у парламенті, але й позбудеться прем’єрського крісла, якщо йому оголосять вотум недовіри.
Нові вибори, намічені на 20 вересня, обіцяють бути цікавими. «СІРІЗА», що набрала в січні 36% голосів виборців, ймовірно, розколеться. 43 зі 149 депутатів цієї партії на чолі з колишнім міністром енергетики Панайотісом Лафазанісом, відмовилися голосувати за нову угоду з кредиторами. Радикальні члени «СІРІЗА» мають намір продовжувати обстоювати ідею виходу Греції з єврозони й повернення до власної валюти – драхми.
Панайотіс Лафазаніс розкритикував Алексіса Ципраса за укладення «антинародної угоди», що встановлює над Грецією «диктатуру» єврозони, і повідомив про намір створити нову політичну силу, «яка реалізовуватиме мрії людей про демократію та соціальну справедливість».
Опозиціонери звинувачують Алексіса Ципраса у тому, що Греція за сім місяців його перебування при владі глибше занурилася в рецесію і збільшила борговий тягар. Позбавивши країну однієї болючої програми взяття на поруки, прем’єр-міністр, який користується репутацією ліворадикального лідера, навісив на неї нову. Левова частка грошової допомоги, яку Греція отримає від кредиторів в обмін на скорочення витрат і підвищення податків, піде не на боротьбу з рецесією й безробіттям, а на обслуговування величезного € 320-мільярдного ($347 млрд) боргу.
Втім, популярність Алексіса Ципраса залишається високою. Соцопитування, проведені на минулих вихідних, показали, що йому довіряють приблизно 60% виборців. Це більш ніж на 10 процентних пунктів вище, ніж у найближчого конкурента.
Серед інших чинників стійкого рейтингу Алексіса Ципраса експерти називають відсутність гідного конкурента на політичній сцені. Старих політиків греки звинувачують у доведенні економіки до плачевного стану, а нові «зірки» ще не встигли досить яскраво спалахнути.
В інтересах Алексіса Ципраса провести вибори якомога швидше, поки грецьких виборців не почали «кусати» заходи жорсткої економії, схвалені прем’єр-міністром у межах угоди з кредиторами.
«Нові вибори мають розчистити політичний ландшафт. Нам необхідно знати, чи є в нашого уряду підтримка більшості, або цієї підтримки немає», – зазначив соратник Алексіса Ципраса міністр енергетики Греції Панос Скурлетіс.
Якщо Алексіс Ципрас виграє вибори, він увійде в історію як лідер, котрий трансформувався з марксиста в поміркованого політика і врятував греків від них самих, запобігши вигнанню із зони євро. Втім, навряд чи варто розраховувати на те, що ситуація в політично неспокійній Греції стабілізується надовго.
Денис Закіянов
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас